REKLAMA

REKLAMA


Ebm Papst


Jaki rekuperator wybrać


artykuł promocyjny

Rekuperator nazywany jest „sercem” układu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła. Wyróżnia się kilka rodzajów central wentylacyjnych. Od wybranego modelu zależy, czy instalacja będzie wydajna i energooszczędna. Dokonując wyboru, pamiętaj, by sprawdzić sprawność rekuperatora, która zależy od rodzaju wymiennika, jego spręż i wydajność, rodzaj zastosowanych wentylatorów oraz system sterowania i dostępne funkcje dodatkowe pozwalające na bezawaryjną obsługę w każdych warunkach, również w czasie mrozów.

fot.: Centrale rekuperacyjne Ekoklimax

Rekuperatory to urządzenia, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Rynek dysponuje szeroką gamą tych urządzeń. Głównym elementem, który ma wpływ na sprawność rekuperatora jest wymiennik ciepła i to w zależności od rodzaju wymiennika można mówić o kilku typach rekuperatorów.
 

Daikin - rekuperator VAM-FA

fot.: Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła
VAM-FA Daikin 

 

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym


Jest najtańszym, a zarazem najprostszym rodzajem tego urządzenia, które cieszy się też dużą popularnością. Jego działanie polega na tym, że powietrze pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływają pomiędzy równolegle ułożonymi płytami tworzącymi kanały. Sprawność tego typu wymienników wynosi od 50 do 75%. Do głównych zalet rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi należy brak wymogu doprowadzenia dodatkowej energii spoza układu i rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Ich wadą jest natomiast podatność na szronienie przy temperaturach od -5°C, co w konsekwencji może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza odprowadzanego z budynku. Istotnym minusem tych rekuperatorów jest także słabnąca z czasem szczelność urządzenia. Jest on bowiem w pełni szczelny na początku eksploatacji, jednak po upływie pewnego czasu może już dochodzić do niepotrzebnych przedmuchów powietrza, co jest związane ze zwiększonym zużywaniem się uszczelek.
 

Centrum Klima - rekupertor  VEKU 1000 HE Vental System

Fot.: Centrum Klima - rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym

 

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym


Jest udoskonaloną wersją wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy tymi dwiema wersjami urządzeń polega na tym, że w przypadku rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu zimne powietrze przechodzące przez ostatni odcinek wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Co istotne, rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga nawet 90%. Zaletą tego rozwiązania jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia. Wymiennik przeciwprądowy daje użytkownikowi gwarancję niezawodności i szczelności systemu.

Pro-Vent - rekuperator Mistral Pro 400 ECRosneberg - centrala wentylacyjna SupraBox

       fot.: Rekuperator z wymiennikiem       fot.: rekuperator SupraBOX 800 H Rosenberg
         przeciwprądowym Pro-Vent                                                                     

 

Wymienniki przeciwprądowe mogą występować dodatkowo w wersji entalpicznej, czyli z funkcją odzysku wilgoci. Wilgoć tę wymiennik odzyskuje z powietrza usuwanego z pomieszczeń i przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Oznacza to jeszcze większy komfort w rekuperowanych pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym. W wymienniku rekuperatora entalpicznego znajduje się specjalna membrana polimerowa odpowiedzialna za odzysk zarówno ciepła, jak i wilgoci z wywiewanego powietrza.

Rekuperator z odzyskiem wilgoci - entalpiczny

fot.: Rekuperatory.pl - rekuperator AERIS z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła w wersji ERV, czyli z odzyskiem wilgoci

 

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym)


To urządzenie, które posiada ruchomy wymiennik. To droższe rozwiązanie, rzadko stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku tego modelu wymiennik ma budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Zaletą tego urządzenia jest jego zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza wyrzucanego, dzięki czemu działanie rekuperatora nie będzie powodowało przesuszania powietrza w okresie zimowym. Wymiennik obrotowy wymaga jednocześnie zastosowania stałego napędu. Ma tę zaletę, że jest odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym wynosi poniżej 90%, czyli jest zbliżona do poprzednio opisywanego rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym.

Iglotech - Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Greenair Plaza eco

fot.: Rekuperator z wymiennikiem 
obrotowym Iglotech

 Rekuperator ścienny

 

Są to modele ścienno-kanałowe lub wersje kompaktowe, których zadaniem jest poprawa wentylacji w wybranych pomieszczeniach. Montowane pojedynczo są w stanie wentylować jeden obiekt, jeśli chcemy zapewnić wymianę powietrza w całym budynku muszą być wykorzystane co najmniej dwa takie urządzenia. składają się z krótkiego kanału powietrznego, który umieszczany jest w ścianie, przez które zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz, a świeże (bez mieszania się obu strumieni) zostaje mechanicznie wtłoczone do środka. Poznaj szczegóły >> Rekuperacja ścienna - zalety i wady, przegląd oferty

Rekuperator ścienny

fot.: Wienkra

 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiWybór rekuperatora - przeczytaj, zanim zdecydujesz

 

Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja KS
Zdjęcia: Pro-vent, Iglotech, Ekoklimax, Centrum Klima, Daikin, Rosenberg, Rekuperatory.pl, Wienkra


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY