REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Czym różni się wyciąg od pochłaniacza


artykuł promocyjny

W każdej kuchni powinien znaleźć się okap kuchenny. Jest to urządzenie, które w dużej mierze dba o jakość powietrza w domu, gdyż gotowanie to proces, w czasie którego do powietrza trafia najwięcej pary wodnej - od 1000 do 2000 g/h (jeden posiłek). Aby powietrze w kuchni pozostało bezpieczne i komfortowe dla osób w niej przebywających konieczne jest usunięcie tego nadmiaru wilgoci oraz cząstek tłuszczu i intensywnych zapachów. To samo urządzenie, czyli okap kuchenny może pracować w jednym z dwóch trybów - jako wyciąg lub pochłaniacz.


Wyciąg a pochłaniacz - różnice


Wyciąg musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego, którym usuwane z kuchni powietrze wypływa na zewnątrz budynku.

Pochłaniacz pracuje natomiast w obiegu zamkniętym, czyli powietrze z kuchni oczyszcza się, przepływając przez filtr zamontowany w pochłaniaczu, a następnie wraca do pomieszczenia. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego.

Większość obecnie produkowanych okapów ma obie te funkcje - aby okap pracował jako pochłaniacz musi być dodatkowo wyposażony w filtr węglowy.

Schemat działania wyciągu i pochłaniacza Schemat działania wyciągu i pochłaniacza filtry węglowe Elica

fot.: Schemat działania wyciągu i pochłaniacza (Prince)                     fot.: Okapykuchenne.pl - filtry
                                                                                      węglowe Elica

 

Przeczytaj także >> Prawidłowa wentylacja pomieszczeń połączonych

 

Wyciąg czy pochłaniacz - co wybrać


Przy wyborze sposobu pracy okapu należy przede wszystkim kierować się możliwościami związanymi z dostępem do kanału wentylacyjnego.

  • Obecność w pomieszczeniu kuchennym urządzeń wymagających odprowadzenia spalin do kanału wentylacyjnego (w tym płyty gazowej) ogranicza wybór okapu do wersji pochłaniacz, chyba że w budynku przewidziany jest osobny dla okapu kanał wentylacyjny lub istnieje możliwość wyprowadzenia kanału przez ścianę i zakończenia kratką. Może to być zwykła, metalowa kratka lub zawór elektroniczny, który otwiera się wtedy, gdy użytkownik uruchamia okap.
  • Kolejnym ograniczeniem w zastosowaniu wyciągu może być wąski kanał wentylacyjny.
  • Duże pomieszczenia kuchenne, kuchnie otwarte wymagają kanału wentylacyjnego o średnicy 150mm, a w przypadku, gdy chce się zainstalować silnik zewnętrzny 180mm i więcej. Kanały poniżej 150mm średnicy obniżają wydajność okapu i podnoszą poziom hałasu przepływającego powietrza.
  • Rozwiązaniem na wąski kanał wentylacyjny może być specjalne urządzenie montowane w górnej części okapu, które w momencie, gdy użytkownik przełączy okap na wyższy bieg „dzieli” wychodzące z okapu powietrze i część wpuszcza z powrotem do pomieszczenia - oczywiście po uprzednim przefiltrowaniu przez filtry węglowe, a część wydalana jest kanałem wentylacyjnym.

Czym różni się wyciąg od pochłaniacza

fot.: Okapykuchenne.pl

Jeśli wyposażymy okap w filtr węglowy i pozostanie on nie podłączony do wentylacji, to będzie on wtedy pochłaniaczem. Jego rola ograniczy się do absorbowania zapachów, a nie usuwania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz pomieszczenia. Dlatego też pochłaniacz jest gorszym rozwiązaniem od wyciągu i powinien być wybierany tylko w przypadku braku możliwości zastosowanie wyciągu. Konieczność wymiany filtrów węglowych wiąże się z dodatkowymi kosztami, ryzyko występowania wilgoci w takiej kuchni jest znacznie większe, a filtr węglowy zamontowany na turbinie ssącej powoduje także zwiększenie głośności pracy urządzenia.

 

Redakcja poleca również:


 Opracowanie: Redakcja
Żródło: Prince sp. z o.o.
Zdjęcia: Okapykuchenne.pl


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY