REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Ile można zaoszczędzić stosując gruntowy wymiennik ciepła


artykuł promocyjny

Gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie poszerzające właściwości rekuperacji w domu. Przynosi realne korzyści oraz znacznie podnosi komfort życia we własnym domu. Ile można zaoszczędzić i jak wyglądają te oszczędności? Wszystko zależy od pory roku oraz zastosowanych technologii.

O GWC zwykło się mówić, że to idealny sposób na komfortową klimatyzację oraz tańsze ogrzewanie. Takie zalety możliwe są do osiągniecia w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Tego typu rozwiązanie daje nam lepsze warunki we własnym domu, a to przekłada się na większy komfort oraz czyste i dobrze zbilansowane powietrze, co ma pozytywny wpływ również na nasze zdrowie.

Ile można zaoszczędzić stosując gruntowy wymiennik ciepła

fot.: Global-Tech - wymienniki rurowe w GWC posiadają powłokę ochronną - antygrzybiczną, antywirusową i antybakteryjną

 

Z GWC korzystamy przez cały rok, zatem inwestycja procentuje niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Wentylację mechaniczną w rekuperacją oraz GWC nakeży uwzględnić w projekcie domu i im wcześniej o tym pomyślimy, tym na większe oszczędności możemy liczyć. Rezygnując z typowych elementów używanych przy wentylacji grawitacyjnej (kominy wentylacyjne, okna z mikrowentylacją i nawiewnikami) zyskujemy fundusze (nawet ok. 10 tys PLN) na wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Ile można zaoszczędzić stosując gruntowy wymiennik ciepła

fot.: Pro-Vent - porównanie skuteczności GWC PROVENT-GEO przy różnych temperaturach na zewnątrz


  • GWC w lecie

W lecie sytuacja się odwraca - powietrze trafiające do domu, które przechodzi przez GWC może być skutecznie schładzane. Możliwe to jest dzięki właściwej wilgotności powietrza.

  • GWC w zimie

W okresie zimowym GWC służy nam jako bufor ciepła zgromadzonego w gruncie.  Ciepło to wykorzystuje się wówczas do podgrzania powietrza dostarczanego do domu.

 

 

Energia z gruntu - ile kosztuje z GWC?

 

Często w kontekście zalet montażu GWC pojawia się argument darmowej energii. O ile kwestie komfortu i wpływu na nasze zdrowie trudno zmierzyć i wyliczyć, to już aspekt ekonomiczny jest już bardziej czytelny. Zużycie energii przez GWC ogranicza się jedynie do poboru niewielkiej mocy przez wentylator rekuperatora. Do kosztów eksploatacyjnych należy doliczyć zakup filtrów powietrza, które trzeba wymieniać raz lub dwa razy w ciągu roku.

 

  • System gruntowego wymiennika ciepła - koszty


Na przykładzie domu jednorodzinnego wybudowanego w technologii energooszczędnej o powierzchni użytkowej 150 m2 oraz kubaturze 400 m3 z jednokrotną wymianą powietrza na godzinę. Zimą budynek jest dogrzewany za pomocą GWC, a latem - jako dom energooszczędny - GWC w pełni zastępuje klimatyzację.

 

Zastosowanie GWC z rekuperatorem można dać nam oszczędności na kosztach ogrzewania w okresie zimowym na poziomie ok. 30%

Przyjmując, że średni roczy koszt ogrzania takiego domu ogrzewaniem gazowym wynosi w granicy 4300 PLN, a użytkowanie wentylatora GWC zużej energię o wartości 300 PLN, to bilans jest bardzo korzystny - aż 4000 PLN oszczędności w skali roku. Dzięki temu, mimo sporych nakładów inwestycyjnych na początku, mamy pewność, że koszt zakupu i montażu GWC zwróci się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania.

 

Zobacz także:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Global-Tech, Pro-Vent


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY