REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Sposoby usuwania wilgoci


artykuł promocyjny

Sposobów usuwania wilgoci w domu jest tyle ile przyczyn jej występowania. Walkę należy rozpocząć od zlokalizowania źródła i powodu wilgoci. Para wodna (wilgoć) jest naturalnym zjawiskiem potrzebnym dla właściwego funkcjonowania. Jednak nie może jej być ani za dużo ani za mało w powietrzu - za normę uznaje się 30-60% wilgoci w powietrzu przy temperaturze pokojowej (ok. 20oC). Większe stężenie wiąże się z powstawaniem zalążków grzybów i pleśni. Jak więc usunąć jej nadmiar z budynku?


 

Działania zapobiegające i zwalczające wilgoć
 

Zwalczanie wilgoci ma duże znaczenie, gdyż wpływa na jakość naszego życia. Dodatkowo zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni, zwalcza zaparowywanie okien, likwiduje zapach stęchlizny, a także chroni od rdzy, korozji, czy odklejania się tapet. Działania te to:

  • starą zasadą jest fakt, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć - dlatego profilaktycznie najlepiej jest umieścić w domu pochłaniacz wilgoci, który ochroni nas od nadmiernej ilości pary wodnej w powietrzu. Jest to niewielkie urządzenie posiadające środek (zazwyczaj jest to granulowany chlorek wapnia) absorbujący wilgoć z otoczenia. Cena najprostszych domowych modeli wraz z wkładem kształtuje się na poziomie 20 - 60 złotych. Większe - profesjonalne pochłaniacze (używane np. po powodzi) można wypożyczyć.
     
  • jednym z głównych sprzymierzeńców powstawania wilgoci w domu jest niesprwna wentylacja i to właśnie od jej usprawnienia warto zacząć. W tym celu (oprócz sprawdzenia drożności istniejących kanałów wentylacyjnych) można rozbudować ją o elementy typu nawietrzaki, dodatkowe wentylatory czy nasady kominowe. Kluczowym krokiem może okazać się właściwe wietrzenie domu, które powinno być intensywne, ale względnie krótkie oraz rozszczelnianie okien (opcjonalnie montaż nawiewników okiennych), co wzmocni ciąg wentylacyjny w domu. Wietrzenie powinno być procesem całorocznym (również zimą).

 

Brevis - nawiewnik powietrza

fot.: nawiewnik powietrza Brevis


  • ponieważ para wodna jest produktem codziennych czynności - pranie, kąpiel, a nawet oddychanie nie możemy jej wykluczyć z naszego życia. Jednak szczególnie duże jej natężenie obserwujemy w trakcie gotowania. I tu warto docenić rolę pochłaniaczy i wyciągów kuchennych, które odpowiednio filtrują wilgotne powietrze lub wyciągają je na zewnątrz. Zatem w każdej kuchni powinno znaleźć się takie urządzenie, które będzie uruchamiane w trakcie gotowania

 

schemat dopływu powietrza do wentylacji w kuchni   schemat działąnia okapu kuchennego

fot.: zasady skutecznej wentylacji w kuchni z wykorzystanie pochłaniacza

Usuwanie wilgoci z kuchni

fot.: Okapykuchenne.pl - każdy okap może pracować jako pochłaniacz - wystarczy zamontowanie filtrów węglowych

  • w przypadku większego nasilenie problemu należy zastosować osuszacze powietrza, które nie spowodują drastycznego podniesienia temperatury w domu, a skutecznie pochłoną nadmiar wilgoci. Jest to skuteczny sposób na kontrolowane skroplenie i odprowadzenie wilgoci. Wbrew ogólnie krążącego poglądu intensywne grzanie wcale nie jest skuteczną drogą do zlikwidowania zawilgocenia w pomieszczeniach. Wiąże się to z faktem, że w wysokich temperaturach wilgoć głębiej wchodzi w materiały, np. ściany (intensywne parowanie). Aby przyniosła ona rezultat należałoby silnie nagrzać pomieszczenie, a następnie szybko je wywietrzyć (wymienić całe powietrze), co generowałoby spore koszty i wymagało dużego nakładu pracy, a dodatkowo potrzebne są odpowiednie warunki na zewnątrz - najlepiej ciepło i sucho

 


  • ostatecznym krokiem jest skorzystanie z usług wykwalifikowanych firm i osób zajmujących się profesjonalnym osuszaniem zawilgoconych budynków. Usługa oparta jest na specjalistycznych metodach, dzięki czemu mamy gwarancję jej skuteczności. Ceny obejmują zazwyczaj wszystkie materiały i robociznę w przeliczeniu za 1 metr bieżący i są zróżnicowane pod kątem stanu zaawansowania problemu. Oprócz osuszania, odgrzybiania i zabezpieczenia przed ponownym zawilgoceniem firmy oferują także wieloletnie gwarancje.

 

Przeczytaj również:

Pomiar wilgotności powietrza - przegląd przyrządów

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniuOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Brevis, Okapykuchenne.pl


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY