REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Rodzaje wentylacji


artykuł promocyjny

Wentylacja jest zjawiskiem ciągłym, który potrzebuje siły napędowej. Stąd też dzieli się ten proces na naturalny, który zachodzi zgodnie z prawami natury oraz mechaniczny, zależny od zasilanych prądem układów sterujących. Poznaj wszystkie rodzaje wentylacji i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom. 

Wentylacja jest bardzo ważną instalacją w każdym domu, która odpowiada zarówno za nasze zdrowie i samopoczucie, jak również za stan naszego domu. Opiera się na wydaleniu zużytego powietrza z wnętrza domu i dostawie świeżego z zewnątrz. Web\ntylacja musi obejmować swoim zasięgiem wszystkie pomieszczenia w domu i być nieprzerwalna.


O skuteczności systemu decydują:

 • intensywność - ilość wymienionego powietrza w budynku w ciągu godziny
   

zobacz koniecznie: Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania
 

 • skuteczność uzależniona od funkcji pomieszczeń oraz uwzględniająca zbilansowanie cyrkulacji; skuteczna wentylacja opiera się na dostawie powietrza do pokoi o najmniejszym stężeniu zanieczyszczeń oraz usuwaniu zużytego z tych o największym skupisku - łazienka, kuchnia. Dodatkowo wymagana jest wymiana powietrza między wszystkimi pomieszczeniemi
 • koszt budowy i eksploatacji
 • awaryjność systemu


Znajomość poszczególnych parametrów oraz wymagań jakie nakłada się na systemy wentylacji domów pozwoli na trafny wybór oparty na świadomości, a nie przypadku.
 

Wyróżniamy kilka typów wentylacji:

 •  wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna jest najprostszym systemem wymiany powietrza w domu. W związku z czym stała się również najbardziej dominującym typem wentylacji w polskich mieszkaniach. Idea tego systemu oparta jest, jak sama nazwa wskazuje, na naturalnych procesach zachodzących w środowisku. Mowa tu o wykorzystaniu fizycznego prawa grawitacji.

Czytaj dalej...
 

 •  wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna nazywana jest również wymuszoną, gdyż wymiana powietrza jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Użycie mechanizmu daje nam możliwość kontroli i sterowania systemem. wentylacja mechaniczna jest znacznie skuteczniejsza od tej naturalnej, ale nadal inwestorzy wybierają ją rzadziej.

czytaj dalej...
 

 •  wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa na zasadzie wentylacji mechanicznej rozbudowanej o rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Jest to wydajne rozwiązanie o podwyższonym standardzie, tak ekonomicznym, jak i ekologicznym. Zapewnia także większy komfort domownikom.

czytaj dalej...
 

 • wentylacja mieszająca

Wentylacja mieszjąca, nazywana również strumieniową, opiera się na zasadzie, że zanieczyszczone powietrze w budynku powinno być jak najszybciej rozcieńczone (zmieszane z czystym) i wydalone na zewnątrz. Do osiągnięcia tego efektu konieczny jest szybki napływ świeżego powietrza powodujący ruch powietrza w całym pomieszczeniu. W tym celu projektuje się układ nawiewników powietrza.

czytaj dalej...
 

 • wentylacja wyporowa

Wentylacja wyporowa opiera się na wydzieleniu w pomieszczeniu dwóch stref, w których będą odczuwalne zróżnicowane właściwości powietrza. Świadome podzielenie przestrzeni na strefę dolną do ok. 1,1 m (pozycja siedząca) lub 1,8 m (pozycja stojąca) i górną (powyżej) pozwala na akumulację nieczystości bliżej sufitu i zachowaniu świeżego powietrza tam, gdzie przebywają ludzie. Wentylacja przemieszająca oparta jest na termicznych uwarunkowaniach przepływu powietrza z zachowaniem niskoburzliwych parametrów tego ruchu.

czytaj dalej...
 

 • wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa jest połączeniem wentylacji naturalnej z mechaniczną. System ten działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych, wykorzystując siły natury wynikające z różnicy temperatur i zewnętrznego ruchu powietrza (wiatru) oraz mechanikę pracy wentylatora w kanale wentylacyjnym poprawiającego warunki wentylacyjne w razie takiej potrzeby.

czytaj dalej...


SZUKASZ WIĘCEJ INFORMACJI - zobacz co czytali inni:


 Opracowanie: Redakcja


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY