REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła


artykuł promocyjny

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa na zasadzie wentylacji mechanicznej rozbudowanej o rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Jest to wydajne rozwiązanie o podwyższonym standardzie, tak ekonomicznym, jak i ekologicznym. Zapewnia także większy komfort domownikom.

Przeczytaj również >> Rekuperacja - schemat instalacji

rekuperacja - Iglotech

fot.: Iglotech - zasada działania rekuperatora


Intensywność wymiany powietrza
 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia stałą, kontrolowaną wymianę powietrza niezależną od warunków zewnętrznych. Nawiewane powietrze do pomieszczeń podlega filtracji, dlatego pozbawione jest alergenów, związków chemicznych, a także wilgoci. Zalety tego rozwiązania docenią szczególnie alergicy. Intensywna cyrkulacja wiąże się jednak z emisją hałasu, który może być dokuczliwy dla mieszkańców. 


Skuteczność
 

Zimą rekuperator wyposażony w wymiennik odpowiada za nawiew powietrza o temperaturze dużo wyższej, niż wynosi temperatura na zewnątrz. Różnica ta może wynosić kilkanaście stopni. W pełni zautomatyzowany układ odpowiada za skuteczność wentylacji domu. Rekuperacja pozwala uniknąć przeciągów, zaparowanych okien i luster, a także sprawnie pozbywa się intensywnych zapachów pochodzących chociażby z gotowania.


Koszt budowy i eksploatacji
 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest najdroższym typem instalacji odpowiedzialnej za wymianę powietrza w domu. Koszty kształtują się na poziomie od 10 tysięcy złotych wzwyż. Do tego należy doliczyć koszty eksploatacyjne wliczone w rachunki za prąd. W skali roku może to być ok. 150 - 200 złotych. Odzysk ciepła jednak zapewnia realne oszczędności na ogrzewaniu. W zależności od zastosowanych urządzeń sprawność układu kształtuje się na poziomie 10 kW energii cieplnej odzyskanych z każdego 1 kW zużytego prądu. Może to dać nawet 30-50% całorocznego kosztu ogrzewania. Dodatkowo należy odjąć koszty związane z budową kominów wentylacyjnych oraz te związane z montażem systemu mikrowentylacji w oknach. Rekuperacja daje większe możliwości, co do stosowania tańszych okien nieotwieralnych.


Awaryjność systemu
 

Producenci zapewniają o niezawodności urządzeń, które wykonane są z wykorzystaniem najlepszych technologii i materiałów. Przetwarzalność wtórna ciepła osiąga coraz wyższe wartości. Według obliczeń konstrukcyjnych sięgają one nawet 95 - 100%. Konieczny jest jednak coroczny serwis, za który trzeba zapłacić. Oprócz kosztów przeglądu czekają nas także wydatki za wymianę filtrów (średnio raz na kwartał). Po dekadzie użytkowania zaleca się przeglad i czyszczenie kanałów. Żywotność rekuperatora szacuje się na 10-15 lat. Wadą układu jest zależność od dostawy prądu -  w przerwach układ nie działa.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Iglotech


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY