REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Wentylacja mieszająca


artykuł promocyjny

Wentylacja mieszająca, nazywana również strumieniową, opiera się na zasadzie, że zanieczyszczone powietrze w budynku powinno być jak najszybciej rozcieńczone (zmieszane z czystym) i wydalone na zewnątrz. Do osiągnięcia tego efektu konieczny jest szybki napływ świeżego powietrza powodujący cyrkulację w całym pomieszczeniu. W tym celu projektuje się układ nawiewników powietrza.


Przeczytaj koniecznie >> Nawiewniki - okienne czy ścienne


Intensywność wymiany powietrza


Intensywność systemu odznacza się utrzymaniem zbliżonych wartości temperatury i wilgotności powietrza w budynku w każdym miejscu odpowiadając za komfort cieplny. Układ nawiewny lokalizuje się pod oknem lub na poziomie sufitu generując odpowiedni strumień i układ mas powietrza. By nawiewniki dobrze spełniały swoją rolę bartdzo istotne jest właściwe dobranie ich do kubatury wentylowanych pomieszczeń.


Skuteczność
 

Skuteczność w dużej mierze oparta jest na stabilizacji i możliwości kontroli sposobu dystrybucji powietrza. Układ mieszający umożliwia tak chłodzenie jak i ogrzewanie pomieszczeń. Wyrównanie podstawowych parametrów cieplnych w całym domu jako efekt mieszania napływających mas powietrza powoduje także rozchodzenie się zapachów i innych cząstek w całej objętości układu. System wykazuje stabilność względem otwartych okien, co daje minimalne straty ciepła, ale przyczynia się także do np. wyczuwanie zapachów w całym domu.


Koszt budowy i eksploatacji
 

Koszt budowy oparty jest na cenach nawiewników powietrza, które są dość zróżnicowane. Wentylacja jest inwestycją długoterminową dlatego warto kupić urządzenia dobrej jakości. Unikniemy wtedy kosztów związanych z naprawą lub wymianą elementów mechanicznych. Typ wentylacji warto przewidzieć na etapie budowy domu, co znacznie ułatwi prace montażowe. Koszty zredukowane są o budowę niektórych kanałów wentylacyjnych oraz kominów dachowych przewidzianych w planach wentylacji grawitacyjnej.


Awaryjność systemu


Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, której działanie obostrzone jest sprawnością zastoswanych urządzeń oraz dostawą prądu elektrycznego.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


 Opracowanie: Redakcja


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY