REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Wentylacja wyporowa


artykuł promocyjny

Wentylacja wyporowa opiera się na wydzieleniu w pomieszczeniu dwóch stref, w których będą odczuwalne zróżnicowane właściwości powietrza. Świadome podzielenie przestrzeni na strefę dolną do ok. 1,1 m (pozycja siedząca) lub 1,8 m (pozycja stojąca) i górną (powyżej) pozwala na akumulację nieczystości bliżej sufitu i zachowaniu świeżego powietrza tam, gdzie przebywają ludzie. Wentylacja przemieszająca oparta jest na termicznych uwarunkowaniach przepływu powietrza z zachowaniem niskoburzliwych parametrów tego ruchu. 

Wentylator kanałowy TDx2

fot.: Venture Industries - wentylator kanałowy

Intensywność wymiany powietrza
 

Do strefy przebywania ludzi dostarczane jest chłodniejsze powietrze, które pozytywnie oddziaływuje na Wentylacja wyporowa - schematorganizmy żywe. Stratyfikacja dwudzielna możliwa jest dzięki siłom konwekcji wzbudzanych dzięki różnicy temperatury (zimne napływające powietrza wypieranie ku górze to ciepłe generowane od ludzi i sprzętów). Ponad strefą przebywania ludzi umieszcza się wywiewnik umożliwiający dalszą wymianę powietrza. Intensywność cyrkulacji opiera się na prawidłowym dobraniu ilości powietrza dostarczanego do budynku, które skutecznie usunie zanieczyszczenia do górnej warstwy bez możliwości powrotu.


Skuteczność
 

System pozwala na ograniczenia w mieszaniu się zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu, co gwarantuje zawsze świeże powietrze w strefie przebywania ludzi. Negatywnym skutkiem powstającej strafyfikacji może być odczuwanie dyskomfortu cieplnego nazywanego krótkim spięciem (nawiew powietrza o temperaturze wyższej od temperatury pomieszczenia). W strefie najbliższego sąsiedztwa nawiewnika może dojść do przeciągów.


Koszt budowy i eksploatacji
 

Wentylacja wyporowa wymaga stosowania dużych nawiewników (dwufunkcyjnych) oraz nakłada konieczność pozostawiania wolnej przestrzeni w najbliższym sąsiedztwie nawiewnika, co jest mało ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowe nakłady finansowe generowane są przez system ogrzewania, który powinien odznaczać się zwiększoną mocą.


Awaryjność systemu


Awaryjność systemu jest analogiczna jak we wszystkich typach wentylacji mechanicznej. Do tego dochodzi zależność od dostaw prądu. Awaryjność jest wypadkową jakości użytego sprzętu. 

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Venture Industries


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY