REKLAMA

REKLAMA


Ebm Papst


Zastosowania wentylatorów EC w centrum danych


artykuł promocyjny

Wykorzystanie potencjału optymalizacyjnego chłodzenia
Hasło „Green IT” [Zielone IT] jest już na końcu wszystkich języków - świadomość energetyczna jest dziś niezbędna, w szczególności w połączeniu z niezbędnym chłodzeniem w centrach danych. Przejście na wentylatory wydajne pod względem energii jest opłacalne, szczególnie biorąc pod uwagę ciągle zwiększającą się moc komputerów. Najnowsza technologia EC może się do tego przyczynić w znaczny sposób, np. poprzez ochronę środowiska oraz portfela operatora.

Nie da się zauważyć końca rozwoju centrów danych. Najnowsze trendy, takie jak mobilny Internet, chmura obliczeniowa oraz telewizory z Internetem wymagają coraz większych mocy wyjściowych, ponieważ ilość danych stale rośnie. W związku z tym, centra danych stały się znaczącymi konsumentami energii. Już w 2008 roku komercyjne centra danych w Niemczech zużywały około 10 terawatogodzin elektryczności, co odpowiadało niemal 2% ogólnego zużycia energii. Wartość ta wzrośnie w przyszłości jeszcze bardziej jeżeli operatorzy centrów danych i osoby odpowiedzialne za obiekty i oddziały IT nie zainwestują w optymalizację termiczną. Zastosowania na całym świecie pokazują, że 35% do 50%, tzn. około połowa zapotrzebowania centrów danych na energię związana jest samym chłodzeniem. W tym właśnie aspekcie leżą potencjalnie ogromne oszczędności energii, szczególnie dla technologii klimatyzacyjnej. W dzisiejszych czasach istnieją najnowocześniejsze centra danych, które działają przy wartości PUE (efektywność zużycia energii) wynoszącej około 1,1. Wartość PUE określa stosunek zapotrzebowania na energię przez sprzęt IT oraz ogólnego zużycia energii centrum danych. Dlatego też ta kluczowa liczba jest miarą efektywności środowiska niezwiązanego z IT, w szczególności technologii klimatyzacyjnej. W przypadku konwencjonalnie działających centrów danych wartość PUE powinna wynosić około 1,9, co oznacza, że niemal połowa ogólnego zużycia energii nie jest stosowana dla celów mocy obliczeniowej i w związku z tym nie spełnia funkcji centrum danych.


Niskie zużycie energii dzięki darmowemu chłodzeniu
 

Paleta sposobów chłodzenia centrów danych jest bardzo szeroka. Jest to niezbędne, ponieważ nawet w przyszłości uniwersalne rozwiązanie nie będzie dostępne. Jest to związane z tym, że warunki konstrukcyjne mają równie duży wpływ na wybór, co zastosowana technologia oraz warunki klimatyczne w danej lokalizacji. W związku z tym, lokalne rozwiązania chłodzące, takie jak bezpośredni system chłodzenia serwerów w regale są w tym samym stopniu odpowiednie, jak rozwiązania chłodzenia całych centrów danych lub nawet całego kompleksu budynków za pomocą urządzenia centralnego. W tym celu operatorzy centrów danych coraz częściej polegają na tak zwanym darmowym chłodzeniu. Działa ono bez zastosowania chłodziarek o dużym zapotrzebowaniu na energię i wykorzystuje powietrze z otoczenia w centrum danych. Istotną rolę spełniają, przykładowo, równolegle działające wentylatory, które zapewniają określone napływy i odpływy powietrza wewnątrz budynku.
Rysunek 1:  Darmowe chłodzenie w centrum danych. Centralny element zwany jest systemem wentylatorów; jest to eksponat z targów handlowych.

Takie „systemy wentylatorów” mogą zostać skonstruowane praktycznie w każdym rozmiarze i układzie w celu uzyskania idealnej adaptacji do danych warunków (Rysunek 1). Modułowy projekt sprawia, że systemy są skalowalne a użytkownik może wybrać zastosowanie wielu małych wentylatorów lub małej liczby dużych wentylatorów.


Technologia EC przynosi korzyści


Firma ebm-papst jest liderem rynku światowego w zakresie technologii EC i przez wiele lat była reprezentowana w dziedzinie chłodzenia centrów danych. Ten specjalista w zakresie wentylatorów przyczynił się do rozwoju tej dziedziny i na tej podstawie oferuje energooszczędne rozwiązania dzięki szerokiemu wyborowi stosownych wentylatorów. Nowa linia produktów „RadiPac” (Rysunek 2) łączy w sobie elastyczność zapewnioną przez konstrukcję ramową z maksymalną mocą wyjściową, szczególnie dla zastosowań wymagających umiarkowanego ciśnienia operacyjnego. Pozwalają one na zastosowanie prędkości przepływu wynoszącej do 35,000 m³/h w pojedynczym wentylatorze. Jednakże w zależności od wymaganego punktu działania, inne wentylatory z szerokiego asortymentu produktów specjalisty z Mulfingen również mogą być odpowiednie dla danego zadania. Przykładowo, seria „RadiCal” (Rysunek 3) została opracowana na podstawie głównych założeń mechaniki płynów, technologii silnikowej oraz elektroniki. Wentylatory odśrodkowe RadiCal emitują niskie poziomy hałasu i wyjątkowo dobrze pokazują swoje zalety w zakresie niskiego ciśnienia. Wentylatory odśrodkowe są obecnie dostępne w rozmiarach 133 do 630 o mocach napędowych pomiędzy 35 W a 3 kW. Możliwe prędkości przepływu osiągają do 15,000 m³/h w pojedynczym wentylatorze. Bez względu na to, czy działają one przy pełnej mocy, czy przy mocy częściowej, obie serie wentylatorów działają niezwykle wydajnie i cicho.

Seria RadiPac
Rysunek 2:  Seria RadiPac jest dostępna w zakresie mocy napędowej od 500 watów do 12 kilowatów oraz wymiarach od 250 mm do 1,250 mm

Wentylator odśrodkowy ?RadiCal?

Rysunek 3: Wentylator odśrodkowy „RadiCal” do zastosowań w technologii wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Wirniki wentylatorów są idealnie dopasowane do silnika i elektroniki w celu uzyskania pełnego rozwiązania o dużej wydajności

 

Możliwość kontroli, tworzenie sieci magistralowych, redundancja i długi czas użytkowania


Kolejną zaletą są kompaktowe wymiary wentylatorów. Elektronicznie przełączany obrotowy silnik zewnętrzny jest bezpośrednio zintegrowany z wirnikiem, co znacznie redukuje wymiary instalacji. Elektronika zintegrowana z napędami jest nie tylko idealne dopasowana do zastosowanych silników EC, lecz może być również sterowana za pomocą analogicznego sygnału 0-10 V lub cyfrowo dzięki interfejsowi MODBUS. W systemach wentylatorów obejmujących wiele wentylatorów stosowanych równolegle utworzenie sieci magistralowej oferuje następujące korzyści: Od tworzenia konfiguracji podczas uruchamiania do wykonywania działań serwisowych, diagnostyki alarmów oraz konserwacji, obsługa technologii staje się znacznie łatwiejsza jeżeli technik może skorzystać z centralnego komputera w celu uzyskania dostępu do wentylatorów. Co więcej, dzięki interfejsowi MODBUS wentylatory firmy ebm-papst mogą być zintegrowane z systemem BMS (System zarządzania budynkiem) lub DCIM (Zarządzanie infrastrukturą centrum danych). Interfejs ten umożliwia stałe zmiany prędkości silników, co jest bardzo przydatną opcją dla adaptacji wydajnościowej zorientowanej na zapotrzebowanie. W związku z tym, wydajność systemu wentylatorów w zakresie powietrza może być idealnie dopasowana do specyficznych warunków otoczenia i działania występujących w centrum danych. Jednocześnie łatwe jest wdrożenie niezbędnej redundancji w przypadku awarii wentylatora. Prędkość „sąsiednich wentylatorów” zostaje zwiększona w celu utrzymania takiego samego przepływu powietrza.Kontakt w sprawie produktów:ebm-papst Polska Sp. z o.o.
tel. +48 22 6757819
fax. +48 22 6769587
www: www.ebmpapst.pl
mail: office@ebmpapst.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY