REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA
Inspekcja kanałów wentylacyjnych za pomocą kamer Wöhler


data aktualizacji: 12-02-2020, 11:20

Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne podlegają okresowemu przeglądowi i czyszczeniu. Do sprawdzenia ich stanu służą systemy inspekcji video oraz videoendoskopy. Głowica kamery umieszczona na giętkim drążku doskonale nadaje się do tego, aby po wprowadzeniu do kanału przekazać obraz jego wnętrza umożliwiający ocenę zanieczyszczenia oraz ustalenie możliwości i sposobu wyczyszczenia kanału. Zdjęcia i filmy zapisane na karcie SD stanowią istotny element do analizy w dogodnym miejscu i czasie. Jako składnik dokumentacji przedwykonawczej i powykonawczej pokazują właścicielowi czy zarządcy stan instalacji przed czyszczeniem, a po wyczyszczeniu kanału są dowodem prawidłowo wykonanej usługi.

Inspekcja kanałów wentylacyjnych za pomocą kamer Wöhler

Do wizualnej inspekcji urządzeń i kanałów wentylacyjnych służą videoendoskopy np. Wöhler VE 200. Dzięki niewielkiej głowicy 5,5mm lub 8,5mm nadają się one do wstępnego wglądu w szczególności, gdy w instalacji brak jeszcze rewizji i a także wszędzie tam, gdzie dostęp ograniczony jest małą średnicą otworu. Przesył obrazu z endoskopu następuje przez sieć WLAN na urządzenie użytkownika np. smartfon lub tablet.
 

 inspekcja za pomocą video endoskopu VE200

fot.: inspekcja za pomocą videoendoskopu VE200


Gdy w instalacji wentylacyjnej są już zamontowane klapy rewizyjne do inspekcji można wykorzystać kamery inspekcyjne Wöhler VIS 350 lub VIS 250 - dają one najlepszy i najbardziej kompleksowy obraz wnętrza kanału. Oba systemy inspekcji są kompaktowymi poręcznymi zestawami mieszczącymi się w walizce i różnią się głównie typem głowicy i co za tym idzie optymalnymi zakresami średnic, do inspekcji których są przeznaczone.

 

inspekcja kanału wentylacyjnego za pomocą kamery Wöhler VIS 350

fot.: inspekcja kanału wentylacyjnego za pomocą kamery Wöhler VIS 350

 

VIS 250 - inspekcja rur i kanałów od Ø 40mm do Ø 150mm


Kamera inspekcyjna
Wöhler VIS 250 posiada małą kompaktową głowicę kolorową, dzięki której można bezproblemowo zajrzeć do systemów wentylacji o niewielkich średnicach - już od Ø 40mm - np. kanałów w domkach jednorodzinnych czy nowoczesnych domach pasywnych. Minigłowica o Ø 26mm daje ostry i jasny obraz wnętrza rury. Głowica jest wodoodporna do 3 bar, co umożliwia inspekcję także rur kanalizacyjnych i innych przyłączy domowych. Drążek o długości 20 lub 30m jest wyjątkowo giętki i bezproblemowo pokonuje nawet kilka skrętów o kącie do 87 stopni.

Kamera inspekcyjna Wohler VIS 250

fot.: kamera VIS 250 - kompletny zestaw w walizce

kamera VIS 250 - głowica 26 mm

fot.: głowica 26mm z giętkim elementem ułatwiającym przejście przez kolanka

 

VIS 350 - inspekcja rur i kanałów od Ø 60mm


Za pomocą kamery inspekcyjnej Wöhler VIS 350 można przeglądać instalacje już od średnicy 60mm (odcinki proste) lub 70mm (odcinki z łukami), dokładnie poznając ich wnętrze dzięki obrotowej głowicy kamery. Możliwość obrotu głowicy w zakresie 360 stopni i uchyłu w zakresie 180 stopni oraz średnica 40 mm pozwala na dokładne zbadanie kanału zarówno pod kątem zanieczyszczeń jak również ewentualnych usterek - np. pęknięć spawów czy uszczelek. Doświetlenie w postaci 12 białych diod LED daje jasny obraz wnętrza. Giętki drążek z włókna szklanego o długości 20 lub 30 metrów umożliwia inspekcję zarówno pionowyc h jak i poziomych kanałów, sufitów podwieszanych czy instalacji podtynkowych (głowica jest wodoodporna). Kamera VIS 350 została wyróżniona prestiżowym tytułem „Najlepszy produkt roku 2014” w międzynarodowym konkursie X Plus Award.

Kamera inspekcyjna Wohler VIS 350

fot.: kamera VIS 350 – kompaktowa kamera w poręcznej walizce

kamera Wohler Vis 350 - głowica 40mm (optymalne doświetlenie)

fot.: obrotowo-uchylna głowica 40mm - dzięki optymalnemu doświetleniu nawet w całkowitej ciemności kamera pokazuje ostre obrazy z badanego przewodu

 

Zapis video, lokalizacja i orientacja głowicy w kamerach inspekcyjnych Wöhler VIS 250 i VIS 350


Zaletą kamer Wöhler VIS 250 i VIS 350 jest zintegrowany zapis video na karcie pamięci SD, co sprawia, że każdą inspekcję można udokumentować. Możliwa jest także dokładna lokalizacja miejsca usterki/położenia głowicy - dzięki lokatorowi L200. Odbiera on sygnał radiowy nadawany przez znajdującą się w kanale głowicę kamery i doprowadza do niej za pomocą sygnałów dźwiękowych i optycznych na kolorowym wyświetlaczu. Jest to duże ułatwienie w przypadku mocno rozgałęzionych instalacji lub instalacji o nieznanym przebiegu.

System VIS 350 posiada dodatkowo funkcję HOME resetującą położenie głowicy do ustawieni obiektywu na wprost. Praktyczną funkcją obu kamer jest wskazanie na monitorze stopnia nachylenia głowicy kamery oraz kierunek przesuwu, w górę lub w dół przewodu.

 

kamera inspekcyjna Wöhler VIS 350 - moduł zapisu wideo

kamera inspekcyjna Wöhler VIS 350

  Moduł zapisu video (Wöhler VIS 250/VIS 350) umożliwia nagrywanie filmów i robienie zdjęć oraz ich odtwarzanie na ekranie monitora kamery. Przesył na PC odbywa się za pomocą złącza USB lub karty SD. Funkcja HOME, orientacja głowicy
Przycisk HOME (Wöhler VIS 350) kieruje obiektyw na wprost dla łatwej orientacji, a ikona położenia głowicy (VIS 250/350) pozwala ustalić, gdzie jest góra i dół badanego przewodu i pod jakim kątem głowica kamery jest przesuwana do przodu lub do tyłu.

kamera inspekcyjna Wöhler VIS 350

Lokalizator sygnału L200 ? zestaw z drążkiem i słuchawkami  w poręcznej walizce

Zintegrowany nadajnik sygnału
Głowica kamery Wöhler VIS 250/VIS 350 posiada nadajnik sygnału, dzięki czemu precyzyjne ustalenie jej położenia za pomocą lokalizatora Wöhler L 200 jest wyjątkowo łatwe
Lokalizator sygnału L200 - zestaw z drążkiem i słuchawkami  w poręcznej walizce

 


Zastosowanie kamer Wöhler VIS 250 i VIS 350 - podsumowanie
 

  • ocena stopnia zabrudzenia kanału i wyboru metody czyszczenia
  • określenie długości i przebiegu instalacji (wentylacyjnej, spalinowej, kanalizacyjnej, innej)
  • lokalizacja możliwych usterek w rurach i kanałach, sufitach podwieszanych, instalacjach podtynkowych, na poddaszu etc.
  • dokumentacja inspekcji w postaci filmu i zdjęć
     

Zastosowanie kamer Wöhler VIS 250 i VIS 350 - podsumowanie


Pascal s.c. jest bezpośrednim importerem i dystrybutorem produktów firmy Wöhler MGKG GmbH, specjalizującej się w produkcji urządzeń pomiarowych, inspekcyjnych i techniki czyszczenia kanałów spalinowych i wentylacyjnych.Kontakt w sprawie produktów:PASCAL S.C.
tel. 601 98 27 98, 663 98 06 98, 693 98 27 98
fax.
www: www.pascalpolska.pl
mail: pascalpolska@pascalpolska.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja

PARTNERZY

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY