REKLAMA

REKLAMA


Ebm Papst


Prekursorskie rozwiązania firmy Uniwersal


artykuł promocyjny

Firma Uniwersal, zajmująca się projektowaniem i produkcją systemów wentylacji, już od ponad 15 lat dostarcza na rynek urządzenia, których celem jest poprawnie działająca wentylacja w obiektach zarówno przemysłowych, jak i budynkach jednorodzinnych. W ofercie firmy znajduje się już ponad 600 urządzeń dedykowanych zarówno wentylacji naturalnej, jak i grawitacyjnej. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że zostały skonstruowane tak, by pracowały jak najefektywniej. Szczególną uwagę projektanci pracujący dla firmy Uniwersal przywiązują również do tego, by były to rozwiązania estetyczne, kolorystycznie dostosowane do pokryć dachowych. Urządzenia powstają często w porozumieniu z architektami, którzy mają konkretne oczekiwania odnośnie oferowanych rozwiązań. Do ich produkcji wykorzystuje się najnowocześniejsze tworzywa sztuczne - włókna szklane, a także laminat poliestrowy.

Jak powiedział Krzysztof Nowak, wiceprezes firmy: "Możemy śmiało stwierdzić, że w Uniwersalu powstają prekursorskie projekty w skali kraju. Wszystkie nasze urządzenia poddawane są badaniom, a ich skuteczność potwierdzona zostaje odpowiednimi atestami".

wentylacja hybrydowa wentylacja hybrydowa
wentylacja hybrydowa


Wentylacja hybrydowa


Takimi prekursorskimi rozwiązaniami firmy Uniwersal są wentylatory hybrydowe. Urządzenia te stanowią połączenie wentylatora mechanicznego oraz wywietrznika grawitacyjnego. Pojęcie - rozwiązania hybrydowe - stało się w dzisiejszych czasach bardzo modnym powiedzeniem, zatem na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które w swojej nazwie zawierają określenie - hybrydowy. Za rozwojem oferty producentów nie nadążają jednak przepisy budowlane, co z kolei wpływa na to, że urządzenia hybrydowe nie są jeszcze dobrze usankcjonowane normami polskimi - powiedział Krzysztof Nowak.
Innym problemem, z jakim borykają się firmy wprowadzające na rynek prekursorskie rozwiązania, takie jak firma Uniwersal, jest kopiowanie ich produktów. Zaoferowane przez Uniwersal urządzenia hybrydowe to - najogólniej rzecz ujmując - rozwiązania, w których wentylator jest nadzorcą nad prawidłowością działania ciągu wentylacyjnego. Jeżeli dla wentylacji grawitacyjnej spełnione są określone normatywy, co oznacza, że istnieje odpowiednia różnica temperatur dla jej poprawnego działania, mamy odpowiedni napływ powietrza do pomieszczenia, oraz właściwą siłę wiatru to wówczas nie zachodzi konieczność włączania wentylatora mechanicznego. Z działaniem tego ostatniego wiążą się również pewne niedogodności, jak na przykład hałas, wynikający z jego pracy, napływ zbyt dużej ilości świeżego powietrza oraz dodatkowe zużycie energii. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy wentylacja grawitacyjna nie działa w oczekiwany przez nas sposób i wówczas zachodzi konieczność uruchomienia wentylatora mechanicznego.

 

Hybrydowe wentylatory dachowe


Oferta firmy obejmuje szereg urządzeń dostosowanych do pracy w układzie hybrydowym. Mamy zatem nasady hybrydowe, hybrydowe wentylatory dachowe, wywietrzaki zintegrowane. Cechą charakterystyczną konstrukcji hybrydowych wentylatorów dachowych jest zastosowanie wirnika promieniowego, talerzowego. Dzięki temu udało się zredukować poziom hałasu emitowanego do otoczenia i do sieci kanałów wentylacyjnych. Cechy geometryczne wentylatora powodują, że przy wyłączonym zasilaniu silnika stanowi on formę stacjonarnej nasady wentylacyjnej (grawitacyjnej) o niskim współczynniku oporu miejscowego. Powoduje to dodatkową możliwość zastosowania wentylatora w projektowanych instalacjach wentylacji hybrydowej lub zabudowy na instalacjach istniejących, gdzie istnieją warunki do działania wentylacji grawitacyjnej, a gdzie wymagane jest jej okresowe wspomaganie. Warunkiem właściwego wykorzystania wentylatora hybrydowego jest prawidłowe zaprojektowanie wentylacji grawitacyjnej obiektu tak po stronie wywiewu, jak i nawiewu
oraz zapewnienie możliwości regulacji sieci. W sterowaniu wentylacją hybrydową ma zastosowanie układ automatycznej kontroli ciągu wentylacyjnego EOL. Układ bada stan przepływu powietrza wentylacyjnego w instalacji i decyduje o włączeniu wentylatora celem okresowego wspomożenia jej skuteczności.

 

Wywietrzaki hybrydowe


Wewnątrz wywietrznika właściwego wykonanego z kompozytu poliestrowo-szklanego jest zamontowany centralnie wentylator, który przy pomocy kanału zakończonego kołnierzem montażowym możne być dołączony do sieci odciągów wentylacji mechanicznej, do okapu odciągu miejscowego itp. Konstrukcja pozwala przy jednym otworze w dachu zapewnić wentylację grawitacyjną podczas postoju wentylatora. Jak również zintensyfikować ją przy jego pracy. Wentylator w tym przypadku stanowi zwieńczenie wywietrzaka zabezpieczające przed przedostawaniem się do środka pomieszczenia wody opadowej. Jego funkcja jest jednak większa, bo dzięki specyficznemu ukształtowaniu kopuły, struga powietrza, wywiewanego mechanicznie przez wentylator, omywa ekran wywietrzaka wydatnie zwiększając poziom wentylacji grawitacyjnej. Wytwarzane w ten sposób podciśnienie jest pewnym bonusem, który otrzymujemy „za darmo”, tym samym efektywność zespołu wywietrzak-wentylator w niektórych przypadkach rośnie do 20%.

 

Pozycja eksperta zobowiązuje


Wieloletnia działalność Uniwersalu w branży wentylacyjnej zaowocowała nie tylko prekursorskimi rozwiązaniami, ale również pozycją firmy postrzeganej jako ekspert w dziedzinie wentylacji. Firma otrzymuje wiele zapytań od architektów, projektantów, jak również od indywidualnych inwestorów. Wiele z nich dotyczy tego, jak pozbyć się wilgoci, jak poradzić z pojawiającym się grzybem, co zrobić w przypadku źle działających ciągów wentylacyjnych. Pytania te mogą w pewnym sensie obrazować stan polskiego budownictwa w zakresie dbania o odpowiednią wentylację. Jak mówi Krzysztof Nowak, o wentylacji w kontekście nowego budownictwa w pewnym momencie zaczęto myśleć jako o elemencie, przez który ucieka ciepło. A to jest bardzo błędne myślenie, ponieważ wentylacja służy do tego, by w pomieszczeniach zapewnione zostały odpowiednie, komfortowe warunki dla przebywających w nich osób. Dlatego też segment rynku związany z wentylacją będzie się stale rozwijał i będą się na nim pojawiały nowe technologie. Bowiem do każdego budynku należy podchodzić indywidualnie. Inne będą zatem wymagania dla obiektów wysokich, inne dla budynków, w których przebywa wiele osób, a jeszcze inne dla budynków jednorodzinnych.Kontakt w sprawie produktów:Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne i Wdrażania Postępu Technicznego
tel. 32 203-87-20
fax. 32 203-87-40
www: www.uniwersal.com.pl
mail: office@uniwersal.com.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                       logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY