REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

iBros - Na co zwrócić uwagę przed zakupem kamery termowizyjnej?


artykuł promocyjny

iBros Technic jako ogólnopolski dystrybutor urządzeń FLIR przedstawia poradnik dotyczący zakupu kamer termowizyjnych. Termowizja jest bardzo szeroką dziedziną, która nie jest jeszcze powszechnie znana, ale poprawne użycie kamery termowizyjnej pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i czas, jak i może uchronić przed tragicznymi w skutkach wypadkami. Na co jednak zwrócić uwagę dokonując zakupu kamery termowizyjnej? Przedstawiamy 12 rzeczy, o których warto wiedzieć nim zdecydujemy się na konkretny model.
 

Wybierz kamerę termowizyjną z najlepszą rozdzielczością detektora i jakością obrazu na jaką pozwala twój budżet

 

Kamery termowizyjne o większej rozdzielczości mogą mierzyć mniejsze obiekty z dużych odległości i tworzyć ostrzejsze obrazy w podczerwieni, co w sumie składa się na bardzo precyzyjne i wiarygodne pomiary. Trzeba pamiętać o różnicy między rozdzielczością detektora i wyświetlacza. To właśnie rozdzielczość detektora ma decydujące znaczenie, od niego zależą jakość obrazu w podczerwieni i dane z pomiaru. Wyższa jakość zobrazowania w podczerwieni nie tylko zapewnia wyższą dokładność wyników. ale ułatwia przedstawienie obrazów klientom, szefom, serwisantom czy firmom ubezpieczeniowym, co może przyśpieszyć podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu napraw. Lepsza jakość obrazu w podczerwieni pozwala także na tworzenie bardziej przejrzystych raportów i ułatwia reklamowanie usług.

Przykładowe różnice w rozdzielczości kamer termowizyjnych iBros
fot.: Przykładowe różnice w rozdzielczości kamer termowizyjnych


Jeśli będziesz prezentować wyniki innym, wybierz system z wbudowaną kamerą światła widzialnego wyposażoną w lampę oświetlającą i wskaźnik laserowy


Nie ma potrzeby noszenia dodatkowego sprzętu do robienia zdjęć, ponieważ obecnie niedrogie kamery termowizyjne zawierają wbudowany 3 do 5-megapikselowy aparat cyfrowy, dzięki czemu jednocześnie rejestrują obrazy światła widzialnego i obrazy termiczne. Fotografie cyfrowe odpowiadające obrazom podczerwieni, przedstawiające rejestrowane przez Ciebie elementy pomogą Ci później udokumentować ustalenia i zaprezentować je osobom decyzyjnym, podając precyzyjne położenie zarejestrowanych miejsc. Oprócz tego upewnij się, czy posiada ona lampę oświetlającą, działającą także jako flesz podświetlający ciemne miejsca.

Nieoszacowaną pomocą jest także wskaźnik laserowy, szczególnie gdy chcesz wskazać obiekt otoczony przez inne, podobne, takie jak bezpieczniki, lub podzespoły energetyczne, od których najlepiej jest zachować bezpieczną odległość.

Wykorzystanie lampy oświetlającej wykonywania pomiarów iBrosWykorzystanie lasera do wykonywania pomiarów iBros

fot.: Wykorzystanie lampy oświetlającej oraz wskaźnika laserowego do wykonywania pomiarów
 


Wybierz kamerę, która zapewnia dokładne i powtarzalne wyniki


Kamery termowizyjne to nie tylko pozwalają na oglądanie różnic ciepła, ale mogą także je mierzyć. To znaczy, że w ocenie przydatności kamery termowizyjnej duże znaczenie mają dokładność i spójność tych pomiarów.

Wszystkie kamery z serii FLIR, dostępne u dystrybutora iBros Technic spełniają minimalne kryterium dotyczące dokładności +/-2%(2). Jednak nie jest to jedyny warunek. W celu pozyskania poprawnych i powtarzalnych wyników twoja kamera powinna posiadać wbudowane narzędzia umożliwiające wprowadzenie zarówno wartości emisyjności jak i temperatury odbitej.

Poza tym przydatnymi funkcjami analitycznymi są liczne ruchome punkty pomiarowe i obszary pomiarowe, umożliwiające wybranie miejsc pomiaru temperatury, odczytanie jej, zarejestrowanie w postaci danych radiometrycznych i wprowadzenie ich do raportu.


Ustawianie parametrów w kamerze termowizyjnej iBros
fot.: Wprowadzanie i korygowanie wartości parametrów, takich jak np. emisyjność

 

Kup kamerę termowizyjną, która zapisuje i wyświetla pliki w standardowych formatach


Duża liczba kamer termowizyjnych zapisuje obrazy w formacie. który może być odczytywany i analizowany wyłącznie w specjalistycznym oprogramowaniu.

FLIR odznacza się tym, że zapisuje pliki w powszechnie używanym i znanym formacie JPEG z wbudowaną możliwością pełnej analizy temperatury. Pozwala to na wysyłanie e-mailem obrazów termowizyjnych do klientów lub współpracowników. Radiometryczne zdjęcia w formacie JPEG mogą być także importowane z kamer termowizyjnych obsługujących Wi-Fi na mobilne urządzenia umożliwiające ich edycję , analizę i wymianę. Sprawdź czy model, którego zakup rozważasz, umożliwia zapis plików w formacie JPEG bez skomplikowanych, dodatkowych czynności.   

Wyszukaj takiej kamery termowizyjnej, która umożliwi strumieniową transmisję MPEG-4 przez USB do komputerów i monitorów. Jest to szczególnie przydatne do wychwytywania zjawisk dynamicznych, gdzie ogrzewanie i chłodzenie, zachodzi bardzo gwałtownie. Niektóre kamery posiadają wyjścia zespolonego sygnału wideo umożliwiające podłączenie ich kablem do rejestratorów cyfrowych, zaś inne mają wyjścia HDMI. Istnieją również mobilne aplikacje umożliwiające strumieniową transmisję wideo przez WiFi. Wszystkie te czynności ułatwiają Ci prezentowanie innym swoich ustaleń i pomagają w pracy w czasie przeglądów w podczerwieni i przy opracowaniu raportów.

Zdjęcia z kamrey termowizyjnej FLIR iBros
fot.: Zdjęcia z kamery termowizyjnej FLIR

 

Rozważ zakup kamery termowizyjnej współpracującej przez Bluetooth z miernikami T&M umożliwiającymi określenie obciążenia elektrycznego i poziomu wilgotności

 

Nowe urządzenia pomiarowe i testowe, takie jak mierniki FLIR MaterLink pozwalają kamerom termowizyjnym  pomiary innym parametrów, niż tylko temperatura, w celu oceny stopnia zawilgocenia i uszkodzeń elektrycznych. Mierniki wilgotności i mierniki cęgowe tego typu bezprzewodowo transmitując ważne dane diagnostyczne, takie jak wilgotność, natężenie i napięcie prądu oraz rezystancje bezpośrednio do kamery. Adnotacje ze wskazań mierników w sposób automatyczny są naniesione na obraz termiczny i osadzone w radiometrycznym pliku JPEG, by wesprzeć wyniki z kamery termowizyjnej i wspomóc diagnozę.  

 


Mierniki do pomiaru dodatkowych paramterów przy użyciu kamery termowizyjnej iBros
fot.: Mierniki umożliwiające pomiar dodatkowych parametrów przy użyciu kamery termowizyjnej
 


Aplikacje dla urządzeń mobilnych, dzięki łączności Wi-Fi usprawniają udostępnienie danych i obrazów w podczerwieni

 

Aktualnie można bezprzewodowo podłączyć kamery FLIR serii E i T do urządzeń mobilnych pracujących w środowisku iOS, Android, Kindle. Unikalna aplikacja FLIR Tools, pozwala użytkownikom zaimportować obrazy termowizyjne do przenośnego urządzenia celem bieżącej analizy, generowania raportów i udostępniania. Możliwość wysyłania obrazów termicznych i raportów z badań, z jednej części obiektu do drugiej przez Wi-Fi lub pocztą elektroniczną z odległego miejsca pracy to ogromna zaleta, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na czasie.Bezprzewodowa łączność kamery termowizyjnej z urządzeniami mobilnymi iBros
fot.: Bezprzewodowa łączność kamery termowizyjnej FLIR z urządzeniami nowej generacji

Upewnij się, że kupujesz ergonomiczną kamerę, która uczyni Twoją pracę jak najbardziej wygodną. Masa kamery nabiera szczególnego znaczenia, jeśli używasz jej często i przez długi czas. W związku z tym masz do dyspozycji duży wybór kompaktowych, lekkich kamer o prostej konstrukcji, w bardzo przystępnych cenach. Kamery FLIR z serii T mają obiektywy, które można odchylić o 120 stopni - możliwość odchylenia bloku optycznego, by zajrzeć w trudno dostępne miejsca. Będzie to doskonałe rozwiązanie w sytuacji codziennego przeglądu wysoko położonych ciągów przewodów, zaglądania za silniki, pod stacje robocze i ustawiania kamery pod różnymi kątami.

Dodatkowymi aspektami, jakie powinniśmy sprawdzić, to czy kamera jest wyposażona w: dedykowane klawisze, menu bezpośredniego dostępu, które ułatwiają poruszanie się w opcjach menu. Innym korzystnym rozwiązaniem jest kamera termowizyjna z ekranem dotykowym.

 

Ergonomiczna kamera termowizyjna FLIR iBros
fot.: Ergonomiczna kamera termowizyjna FLIR

 

Obraz w obrazie (Picture – in – Picture) oraz fuzja obrazów, to funkcje, które umożliwiają połączenie obrazów w podczerwieni i w świetle widzialnym w celu ułatwienia analizy raportów z przeglądów

 

Dzięki funkcji "Obraz w obrazie" mamy możliwość wstawienia wkładki z obrazem w podczerwieni w związany z nim obraz zarejestrowany w świetle widzialnym. Pozwala to na wyraźne wyznaczenie lokalizacji problemu.

Kamery termowizyjne zaawansowane technicznie wyposażone są także w funkcję "fuzji obrazów" tzw. thermalfusion, która pozwala mieszać obrazy termowizyjne i światła widzialnego w jednym zdjęciu. Możliwe jest precyzyjne ustalenie przezroczystości obrazu widzialnego spod obrazu termicznego. Dzięki tej funkcji dostajemy obrazy, które przydadzą się do udokumentowania stanu obiektu, jak i przesłanek do naprawy, czy remontu obiektu.

Nowa funkcja MSX umożliwia uzyskanie niezwykle bogatych w detale termogramów. Funkcja zapewnia lepsze tekstury w obrazie termicznym dzięki czemu można przeprowadzić szczegółowe analizy z wykonanych obrazów w podczerwieni.

Zalety:

  • ostrzejszy obraz termiczny - uwidocznienie wszystkich istotnych elementów badanego obiektu, łącznie z możliwością
  • odczytania: kształtu, zarysu obiektu, odczytania treści na tabliczkach znamionowych.
  • szybsza lokalizacja kształtu a tym samym szybsza droga do rozwiązania problemu.
  • duże ułatwienie przy produkcji raportów.

 

Funkcja UltraMax, umożliwia czterokrotne zwiększenie rozdzielczości obrazu termograficznego w raporcie. To kolejne ułatwienie w analizie małych elementów ulokowanych w trudno dostępnych i niebezpiecznych miejscach.


Porównanie obrazów termicznych bez i zastosowaniem funkcji MSX iBros
fot.: Porównanie obrazów termicznych bez i z zastosowaniem funkcji MSX


Nie wszystkie programy do przygotowania raportów są sobie równe: pamiętaj o testowaniu produktu przez zakupem. Sprawdź i bądź pewny, czy program odpowiada Twoim wymaganiom

 

Nieodłącznym elementem działań termowizyjnych jest przygotowanie raportów. Klienci, zarówno indywidualni właściciele domów, jak i wielkie korporacje wymagają udokumentowania ustaleń z przeglądu. Obraz w podczerwieni i raport z przeglądu stanowią kluczowy element wielu zastosowań: audyty energetyczne, przeglądy elektryczne, badania wykrywające wycieki, analizy przegród zewnętrznych budynku i programy konserwacji zapobiegawczej. Są one często wykorzystywane jako podstawa do roszczeń odszkodowawczych czy uzasadnień prac przy remontach. Podstawowe oprogramowanie jest podstawą i jest ono dostarczane z każdą kamerą termowizyjną FLIR, jednak dostępne są też zaawansowane programy umożliwiające głębszą analizę tworzenie bardziej rozbudowanych raportów. Oprogramowanie to także możliwość wykonania wielu zadań do pomiarów punktowych, po zaawansowane kalibracje radiometryczne. Analiza danych jest możliwa z wykorzystaniem wyspecjalizowanego oprogramowania innych producentów MatLab™ lub Excel.

Obróbka zdjęć za pomocą oprogramowania FLIR Tools iBros
fot.: Obróbka zdjęć za pomocą oprogramowania FLIR Tools

 

Wybierz kamerę termowizyjną z szerokim zakresem mierzonych temperatur


Zarówno zakres temperatury i czułość termiczna kamery są bardzo istotne. Zakres pokazuje minimalną i maksymalną temperaturę, którą kamera może mierzyć (np. -40 + 2000). Czułość termiczna kamery pokazuje najmniejszą różnicę temperatur pomiędzy dwoma obiektami, którą kamera może dostrzec (na przykład 0,050 C). Należy wybrać kamerę termowizyjną z zakresem temperatur na tyle szerokim, by pokrywał temperatury obiektów lub scenerii z jakimi masz najczęściej do czynienia. Weź również pod uwagę najmniejszą różnicę temperatur, którą chciałbyś mierzyć i wybrać taką kamerę, która ma wystarczającą czułość, by wykryć nawet najmniejsze różnice.  

Kamera termowizyjna FLIR z szerokim zakresem mierzonych temperatur iBros
fot.: Kamera termowizyjna FLIR z szerokim zakresem mierzonych temperatur


Szukaj kamer z rozbudowanym, wieloletnim programem gwarancyjnym


Wszyscy renomowani producenci kamer termowizyjnych chcą mieć pewność, że Twoja kamera termowizyjną będzie dobrze służyć przez wiele lat. Dlatego właśnie niektórzy oferują rozszerzone gwarancje. Programy, takie jak gwarancja FLIR idą nawet o krok dalej, oferując dwa lata gwarancji na części i robociznę, pięcioletnią na akumulatory, a dziesięć lat na czujnik/detektor podczerwieni/ termowizyjny. Dlatego też wybierając jakąkolwiek kamerę termowizyjną, upewnij się, że otrzymasz solidną gwarancję pozwalającą spać spokojnie.

 

Upewnij się że Twoja inwestycja w kamerę termowizyjną jest wspierana przez poważnego producenta zapewniającego wsparcie techniczne i szkolenie


Wsparcie klienta i zakres dostępnej pomocy technicznej koniecznie powinny być brane pod uwagę przy wyborze kamery. Akredytowane centrum szkoleniowe pomoże Ci uzyskać większe korzyści z Twojej inwestycji oraz wpłynie na pozytywnie na Twoją karierę zawodową. Certyfikat, to dowód na piśmie że jesteś ekspertem zarówno w posługiwaniu się kamerą termowizyjną, jak i interpretacji informacji w podczerwieni jakich ona dostarcza.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub uzyskać poradę dotyczącą kamer termowizyjnych odwiedź stronę internetową www.termowizja.ibros.plKontakt w sprawie produktów:iBros technic
tel. +48 12 376 70 51
fax. +48 12 376 70 52
www: www.ibros.pl www.anemometry.pl
mail: biuro@ibros.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY