REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Rekuperator - kiedy i gdzie zamontować


artykuł promocyjny

Decyzję o zamontowaniu rekuperacji często odkładamy w czasie w przekonaniu, iż jest to instalacja nadal bardzo kosztowna. Oczywiście posiadanie systemu odzysku ciepła z wentylacji wiąże się z szeregiem kosztów, jednak może warto już na etapie budowy domu pomyśleć o takim jego przygotowaniu by w przyszłości istniała możliwość bezproblemowego montażu rekuperatora.

 

Dom z rekuperacją - schemat instalacji

fot.: Klimor - elementy instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem kompaktowej centrali wentylacyjnej KCX+

 

Centrala rekuperacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym KCX+ Klimor

fot.: Klimor - centrala rekuperacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym KCX+

 

Na jakim etapie budowy domu najlepiej montować rekuperator

 

Rekuperator jako urządzenie do odzysku ciepła z wentylacji posiada wentylatory nawiewające i wywiewające powietrze z całego domu. W związku z tym potrzebna jest droga, którą będzie transportowane powietrze - sieć kanałów wentylacyjnych wykonanych z elastycznych rur o średnicy 10-20 cm. Rozprowadzenie takich kanałów warto wykonać jeszcze przed pracami wykończeniowymi. Z kolei montaż samego rekuperatora zdecydowanie można odłożyć w czasie, jako że jest to najdroższa część tej inwestycji. W przypadku ukończonej budowy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nadal jest możliwy, jednak musimy liczyć się z koniecznością remontu. Oprócz kanałów wentylacyjnych konieczne jest również zapewnienie dostępu do sieci elektrycznej.

rekuperator Slim z wymiennikiem przeciwprądowym w wersji podwieszanej

fot.: Pro-Vent - Mistral Slim - rekuperator Slim z wymiennikiem przeciwprądowym w wersji podwieszanej

 

Montaż rekuperatora w zamieszkanym domu

 

W budynku już zamieszkanym instalacja rekuperatora to zadanie wymagające większych nakładów pracy i funduszy niż w przypadku stanu surowego, ale oczywiście jest możliwa. Przed przystąpieniem do prac konieczne będzie wykonanie projektu wentylacyjnego, w którym zostanie uwzględniona moc urządzenia oraz miejsce montażu jednostki, długość i średnicę kanałów. Największą trudność sprawi zaplanowanie przebiegu kanałów. W przypadku posiadania wiedzy co do przebiegu wszelkich instalacji w naszym domu (np. dokumentacja zdjęciowa) łatwiej będzie wyznaczyć kanały wentylacyjne, jednak i w tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością kucie i ewentualnie zdejmowanie części podłóg.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła RP 500 UPE       Rekuperator RekuEKO

fot.: Ekoklimax-Projekt RP 500 UPE           fot.: Flop System - RekuEKO


Gdzie zamontować rekuperator

Miejsce montażu rekuperatora obostrzone jest trzema warunkami - pomieszczenie musi być suche i zadaszone z dodatnią temperaturą. Najczęściej na ten cel przeznacza się pomieszczenia gospodarcze lub poddasze. Kolejny ważny aspekt to zapewnienie swobodnego dostępu serwisowego do urządzenia. W celu zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia przez cały rok należy zapoznać się z zaleceniami producenta co do dopuszczalnych temperatur panujących w pomieszczeniu przeznaczonym dla rekuperatora. Pamiętajmy, że ciągła praca rekuperatora generuje szum, dlatego miejsce montażu powinno być oddalone od sypialni, gabinetu i pokoju dziennego na tyle by wyeliminować ryzyko zakłócenia nam spokoju. Centrale rekuperacyjną montuje się na podwyższeniu lub wiesza na ścianie na wysokości umożliwiającej swobodny odpływ kondensatu. 

Rekuperator - montaż kanałów w domuRekuperator - jednostka centralnaRekuperator - montaż

fot.: Global-tech

 

Podłączenie centrali do kanałów

 

Centralę należy łączyć ze sztywnymi kanałami poprzez elastyczne łączniki. Szczególną uwagę należy zwrócić na izolację kanałów oraz wszelkich łączników na nawiewie i wywiewie z pomieszczeń. Dodatkowo na odcinkach, gdzie nie ma ogrzewania musimy zadbać o dodatkowo izolację.


Zobacz również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax-Projekt, Klimor, Global-tech, Pro-Vent


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY