data aktualizacji: 17-07-2017, 06:26
Okres letnich upałów daje się we znaki wszystkim. Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z nimi jest montaż klimatyzacji. Jednak czy zawsze i wszędzie możemy zamontować klimatyzator? To pytanie szczególnie trapi mieszkańców bloków. Montaż klimatyzacji w bloku wiąże się z takim jej rozplanowaniem by skutecznie odprowadzić skropliny na zewnątrz oraz uwzględnić położenie i specyfikę danego mieszkania.
Mieszkanie w bloku, zwłaszcza jeśli posiada ścianę szczytową nagrzewają się od słońca, podobnie jak nieosłonięte okna przepuszczają znaczną ilość ciepła do wnętrza. Niewielka kubatura pomieszczeń również sprzyja szybkiemu nagrzaniu.
fot.: Daikin - wybierając klimatyzator do mieszkania warto sprawdzić hałas jaki emituje - na balkonie nie może być zamontowane urządzenie generujące ponad 45 dB
Zobacz firmy z branży klimatyzacja
Kluczowe znaczenie ma ulokowanie agregata zewnętrznego. Najmniej problemowym miejscem jest balkon, ale nie każde mieszkanie go posiada. Agregat ustawiony na posadzce balkonu to wygodne i niedrogie rozwiązanie, a gdy nie ma balkonu konieczne jest zawieszenie go na ścianie zewnętrznej budynku. Takie postępowanie musi jednak być poprzedzone pisemną zgodą administratora budynku. W przypadku mieszkań na wyższych piętrach trzeba liczyć się dodatkowo z koniecznością wynajęcia podnośnika koszowego, który będzie potrzebny również podczas prac serwisowych. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Wielu administratorów nie dopuszcza mocowania klimatyzatorów do elewacji bloków wielkopłytowych ocieplonych styropianem. Ze względów estetycznych z odmową możemy spotkać się również w przypadku starych kamienic.
fot.: Daikin - montaż klimatyzatora na balkonie jest najmniej problematyczny w przypadku mieszkania w bloku
Ostatecznym rozwiązaniem jest posadowienie jednostki zewnętrznej na dachu. Wówczas całą instalację przeprowadza się w przewodzie kominowym. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, że choć montaż jednostki zewnętrznej na elewacji jest zdecydowanie łatwiejszy to bardzo często spotyka się on z protestem sąsiadów, którzy obawiają się hałasu generowanego przez urządzenie. Wówczas powyższe rozwiązanie może być jedynym możliwym kompromisem. Alternatywą są też tzw. klimatyzatory okienne oraz modele przenośne.
fot.: Electrolux - klimatyzator przenośny fot.: Wienkra - klimatyzator okienny
W przypadku jednostki wewnętrznej najczęściej wybierane są modele naścienne. W celu zminimalizowania długości przewodów najlepiej jest taki klimatyzator montować na ścianie balkonowej lub sąsiadującej z nią. Zaleca się by klimatyzator znalazł się raczej na ścianie krótszej niż dłuższej co usprawnia ruch powietrza w całym pomieszczeniu.
W przypadku rozprowadzenia przewodów w suficie podwieszanym lub znacznej odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną konieczny jest montaż pompki skroplin (wspomaga grawitacyjne odprowadzenie skroplin), której odprowadzenie może być połączone z instalacją kanalizacyjną w kuchni lub łazience.
ZOBACZ KONIECZNIE: Klimatyzatory - przegląd oferty producentów
Do właściwego doboru klimatyzatora potrzebne są następujące informacje o mieszkaniu:
Dobór właściwego urządzenia powinno poprzedzić spotkanie z instalatorem, który w sposób profesjonalny pomoże dopasować właściwe urządzenie
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poprawa jakości powietrza w domu