REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń połączonych


artykuł promocyjny

Kuchnia wymaga szczególnego podejścia w zakresie wentylacji. Mnogość i różnorodność zanieczyszczeń powietrza tu produkowanych pochodzących z gotowania, zmywania, czy spalania gazu wymusza baczne przyjrzenie się tej instalacji. Zanieczyszczenia te należy jak najszybciej wyprowadzić na zewnątrz - szczególnie jeśli mamy kuchnię otwartą - aby uniemożliwić ich rozprzestrzenianie się do innych pomieszczeń.

Schemat działania wentylacji - powietrze, które dostaje się do pokoi przez nawiewniki, zbiera zanieczyszczenia, przepływa w kierunku kuchni i łazienki, a stamtąd jest usuwane przez kanały wentylacyjne - działa również w przypadku pomieszczeń połączonych.

Przez kuchnie usuwane są również zanieczyszczenia z innych miejsc w domu - wynika to z naturalnej cyrkulacji powietrza w domu - w kuchni po prostu zlokalizowane są kanały wywiewne (podobnie jak w łazience). Dlatego też wentylacja tej części domu jest tak ważna.

Okap przyścienny Vintio 90.1 White Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl

Ilość powietrza podlegającego wymianie uwarunkowana jest:

 • czy kuchnia posiada okno
 • czy występują w niej urządzenia spalające gaz  Wentylacja to wymiana powietrza. Polska norma określa wartość strumienia powietrza, które należy usuwać z kuchni. I tak:

 • w kuchni z oknem zewnętrznym, w której znajduje się kuchenka gazowa lub węglowa - minimum 70 m³/h. Zakłada się, że okno nie jest całkowicie szczelne oraz że będzie otwierane, by wspomóc działanie wentylacji;
 • w kuchni z oknem zewnętrznym, w której jest kuchenka elektryczna – 30 m³/h w mieszkaniu do 3 osób, 50 m³/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób;
 • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną -  50 m³/h.


Zgodnie z przepisami prawa budowlanego w domach z wentylacją grawitacyjną kanały wywiewne muszą być tylko w pokojach umieszczonych na wyższej kondygnacji. W przypadku parteru wymagane są tylko wówczas, gdy jest w nich kominek. Nawiewniki są konieczne we wszystkich pokojach.

 

Przeczytaj więcej:

Poprawa jakości powietrza w domu
Nawiewniki okienne
Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania

 

 


Wentylacja grawitacyjna

 

Na wentylację grawitacyjną składają się 3 etapy, które wzajemnie od siebie zależą i jeden warunkuje następne, dlatego tak ważne jest zapewnienie wszystkich 3 elementów.

 • napływ świeżego powietrza z zewnątrz - realizowany jest przez nawiewniki okienne lub rozszczelnienie okien
 • usunięcie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne zakończone kratką wentylacyjną - zlokalizowane są w kuchni, łazience - napływające powietrze wypiera zużyte, czyli pozbycie się zanieczyszczeń możliwe jest tylko i wyłącznie przy dostarczeniu powietrza z zewnątrz. Jeśli będzie go za mało wentylacja nie będzie działać efektywnie.
 • przepływ powietrza między pomieszczeniami w budynku - w tym celu konieczne jest zapewnienie podcięć pod drzwiami w pomieszczeniach z kanałami wentylacyjnymi - aby cyrkulacja powietrza mogła przebiegać bez zakłóceń i swobodnie (samoczynnie).


Bez wzgędu na to czy w domu funkcjonuje wentylacja naturalna czy mechaniczna rola kanałów wentylacyjnych jest taka sama. Różni się jedynie sposób dostarczenia powietrza - w wentylacji mechanicznej powietrze jest dostarczane kanałami nawiewnymi do pokoi, a w układzie grawitacyjnym przez nieszczelności lub nawiewniki.
 

Wentylacja w kuchni z kuchenką gazową

 

W kuchni z kuchenką lub innym urządzeniem zużywającym gaz nie można zabudować kanału wentylacyjnego. Wyciąg zatem może być podłączony tylko do drugiego kanału. Gdy brak jest drugiego kanału możemy posiłkować się rozwiązaniami pośrednimi, np. wyprowadzić przewód przez ścianę, podłączyć urządzenie poniżej kratki wentylacyjnej lub zastosować tzw. kratkę dzieloną (podwójną).

Okap wyspowy Atino Isola 65.2 Sensor Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl - okap wyspowy o maksymalnej wydajności 710 m3/h


Wyciągu nie można montować w domach z urządzeniami z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin - kominki, kotły i podgrzewacze z otwartą komorą spalania. Wentylator wytwarza podciśnienie, które oddziałuje na ciąg kominowy, przez co powietrze może sie cofać.
 

 

 

Wentylacja kuchni w budynku z rekuperacją

 

Optymalny komfort powietrzny w kuchni w domu z rekuperacją, należy wymienić w niej dwukrotnie całe powietrze w ciągu godziny nawiewając i wywiewając taką samą ilość powietrza. W kuchni, w której działa rekuperacja, umieszcza się tylko wywiew, jeżeli użytkowana jest kuchenka elektryczna (zarówno w kuchni otwartej jak i zamkniętej) oraz nawiew i wywiew, w przypadku użytkowania kuchenki gazowej i kuchni zamkniętej. Okap kuchenny w domach z rekuperacją podłącza się do osobnego przewodu wentylacyjnego wyprowadzonego na zewnątrz.

 

Podłączenie okapu - zasady

 

 • Okap montuje sie centralnie nad kuchenką/płytą grzewczą
 • okap może sięgać poza krawędzie płyty, ale nie powinien być mniejszy
 • wysokość montażu zależy od rodzaju płyty: do 75 cm nad płytą indukcyjną i mnimum 65 cm nad płytą gazową
 • do kanału podłącza się go przewodem prostokątnym o przekroju 120-180 cm2 lub kołowym o średnicy 125 lub 150 mm
 • przewód może być blaszany lub z tworzywa sztucznego
 • zaleca się zachowanie jak najmniejszej długości oraz ilości załamań - najlepiej je wyeliminować całkowicie
 • okap potrzebuje zasilania energią elektryczną - w sąsiedztwie powinno znajdować się gniazdko

 

Wybór okapu - określenie mocy

 

Moc okapu dobiera się do kubatury pomieszczenia, w którym będzie pracować. W przypadku kuchni otwartej musimy uwzględnić powierzchnię również pokoju. Większa wydajność często oznacza również głośniejszą pracę. Paradoksalnie jednak w pomieszczeniach otwartych warto zadbać o cichą pracę urządzenia - by nie zakłócało, na przykład telewizora lub rozmów. Wentylator nie powinien przekraczać 45 dB na pełnych obrotach, jednak komfortowe są znacznie cichsze. 

Wydajność okapu = 6-krotna wymiana powietrza/godz x powierzchnia podłogi x wysokość pomieszczenia

Uwaga!
W kuchni z kuchenką gazową krotność wymiany powietrza nie może przekroczyć 12 - mogło by bowiem dojść do powstania podciśnienia zakłócającego proces spalania.


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Okapykuchenne.pl,


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY