REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Nawiewniki okienne - ciśnieniowe czy higrosterowane


artykuł promocyjny

Decydując się na montaż nawiewników w oknach musimy podjąć jeszcze decyzję, jaki rodzaj będzie najlepszy w naszym domu. Często zastanawiamy się czy lepiej wybrać modele ciśnieniowe czy higrosterowane. Czym się one różnią i który w polskich warunkach ma przewagę? Poniżej przedstawiamy porównanie obu typów.

 

 

Nawiewniki okienne - sposób sterowania

 

Dostępne na rynku nawiewniki różnią się sposobem działania. Generalna różnica polega na czynniku wpływającym na wymuszenie napływu powietrza przez nawiewnik - w jednym przypadku jest to różnica ciśnienia, w drugim wilgotności w pomieszczeniu.

Nawiewniki okienne - sposób sterowania

fot.: Ventec - nawiewniki jako urządzenia przeznaczone do kontrolowanego napływu świeżego powietrza zewnętrznego poprawiają komfort cieplny w domu i dbają o jakość powietrza, którym oddychamy


Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, które obowiązują od stycznie 2009 roku dopływ powietrza do pomieszczeń bez wentylacji mechanicznej lub nawiewno-wywiewnej w wymaganej ilości należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych częściach przegród wewnętrznych.

Nawiewniki okienne - sposób sterowania

fot.: Vents - każdy nawiewnik okienny posiada filtr, który chroni przed kurzem, brudem, wilgocią i tłumi hałas napływający z ulicy

 

Nawiewniki higrosterowane

 

Tego typu okienne urządzenia wentylacyjne wyposażone są w higrometr sterujący wielkością strumienia powietrza zależnie od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Działają samoczynnie (bez zasilania) stabilizując dodatkowo poziom wilgoci w pomieszczeniach. Czujnik poliamidowym wchodzący w skład higrometra dostosowuje wydajność wentylacji do poziomu wilgotności - zwiększa wydajność przy dużej wilgotności, zmniejsza przy małej.

Nawiewniki higrosterowane

fot.: Brevis - nawiewnik higrosterowany VENTAIR MAGNETICi

 

Nawiewniki ciśnieniowe

 

Ich cechą wyróżniającą jest fakt, że chronią nasz dom przed „nadmierną wentylacją” w okresie zimowym, a co za tym idzie przechłodzeniem pomieszczenia i nadmiernym zużyciem energii na jego ogrzewanie. To główny problem w naszych szerokościach geograficznych, gdzie okres grzewczy trwa długo, a koszty ogrzewania (pośrednio również wentylacji) są wysokie.

Stabilny mikroklimat utrzymujący się w domu niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego to główne zalety nawiewników ciśnieniowych. To ich przewaga nad modelami higrosterowanymi, których działanie wynika z podwyższonego poziomu wilgoci w domu.
 

Więcej na temat wilgoci przeczytasz w artykułach:


Obecność nawiewników ciśnieniowych w domu przeciwdziała powstawaniu i utrzymywaniu się nadmiernego poziomu wilgotności i złej jakości powietrza wewnętrznego. Zapobiegają zatem pojawianiu się negatywnych skutków złej wentylacji zamiast je usuwać po fakcie. Nawiewniki ciśnieniowe mają również mniej widoczny element sterujący, który de facto schowany jest w czerpni, przez co lepiej się prezentują niż modele higrosterowane. Tego typu nawiewniki są typowe dla budownictwa wyspiarskiego, gdzie wilgoć jest głównym problemem.

Podsumowując najchętniej wybieranym modelem jest ten ciśnieniowy. Biorąc pod uwagę skuteczność, praktyczność i komfort użytkowania przewyższają one modele higrosterowane.

 

Nawiewniki - przeczytaj koniecznie:

Nawiewniki - okienne czy ścienne Nawiewniki - okienne czy ścienne                                                     
Jak poprawić nawiew powietrza w domu Jak poprawić nawiew powietrza w domu
Nawiewniki okienne Nawiewniki okienne


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Brevis, Ventec, Vents


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY