REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie


artykuł promocyjny

Wentylacja to proces wymiany powietrza w domu. Oddychanie, pranie, gotowanie itd - wszystkie czynności wykonywane w domu przyczyniają się do zużycia powietrza. Przedostające się do niego zapachy, drobinki kurzu, cząstki tłuszczu, ale także para wodna, czy wreszcie chemikalia emitowane przez sprzęty, meble a nawet powłoki ścienne obniżają komfort osób przebywających w domu. Zużyte powietrze przyczynia się do pogorszenia samopoczucia a w dłuższej perspektywie czasu również naszego zdrowia. Aby temu zaradzić od zawsze w budynkach zapewniano wentylację. Od zawsze był to proces naturalny, czyli działający siłami przyrody, w tym przypadku była to grawitacja. Od zawsze też domy posiadały nieszczelności, którymi dopływało świeże powietrze z zewnątrz bez naszej ingerencji. Dodatkowo wspomagano ten proces wietrzeniem. Jednak od pewnego czasu zaszły znaczące zmiany w systemie budowy domów. Stąd też należy zastanowić się czy tradycyjny system wymiany powietrza nadal może funkcjonować bez zarzutów.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie

fot.: Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - to jedno z ważnych pytań każdego inwestora

Największe zmiany w budownictwie jednorodzinnym zaszły w dziedzinie dbałości o współczynniki związane z uciekaniem ciepła. A jak powszechnie się mówi, największe straty ciepła notowane są przez system wentylacji. Nowoczesne ogrzewanie, tanie źródła energii, alternatywne sposoby przygotowania cwu i w końcu szczelne okna i drzwi oraz dobrze docieplone ściany zatrzymują sporą ilość ciepła oraz obniżają koszt jego pozyskania. Jednak są zgubne dla komfortu cieplno -wilgotnościowego, za który odpowiada wentylacja. Brak dopływu czystego powietrza przyczynia się do zaduchu, skraplania się pary wodnej na różnych powierzchniach, rozwoju pleśni i grzybów. Wszystkie te zjawiska są bardzo szkodliwe zarówno dla ludzi jak i budynku. Dlatego zasady działania wentylacji trzeba było zweryfikować na nowo.

I tak też wentylacja grawitacyjna również przeszła pewne zmiany. Przede wszystkim konieczne było zadbanie o nawiew (jeden z trzech głównych elementów systemu naturalnego). Realizacja napływu świeżego powietrza z zewnątrz najczęściej odbywa się przez nawiewniki. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia wentylacyjne, które przeważnie montuje się w oknach (rzadziej w ścianie). Reagują one na zmiany temperatury lub wilgotności powietrza w domu przez co dochodzi do rozszczelnienia ich powierzchni prowadzące do wymuszenia przepływu powietrza z zewnątrz do środka budynku.

Wszystko o wietrzeniu mieszkaniaWszystko o wietrzeniu mieszkania

fot.: Brevis - nawiewniki okienne można montować zarówno w oknach PCV jak też drewnianych

 

Przeczytaj również >> Prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym

Wentylacja mechaniczna zawsze była niszowym rozwiązaniem. Opinia, że jest droga, bo najpierw musimy kupić urządzenia wentylacyjne, czyli wentylatory, a następnie regularnie płacić za ich użytkowanie, bo pobierają prąd, skutecznie zniechęcała inwestorów do wyboru tego sposobu wymiany powietrza w domu. W pewnym momencie dotarło do nas jednak, że czyste i świeże powietrze w domu to komfort, za który warto zapłacić. Wszechobecne informacje o tym, że jakość powietrza zewnętrznego pozostawia wiele do życzenia sprawiły, że zaczęliśmy interesować się również powietrzem w naszych domach. I tu - o zgrozo - wcale nie jest lepiej. Dom okazał się źródłem wielu szkodliwych substancji, które unoszą się w powietrzu i naturalnie trafiają do naszych płuc. Częste pytanie, skąd tyle alergii w ostatnim czasie - przestało już być zagadką.

I tak zaczęło wzrastać zainteresowanie wentylacją mechaniczną, czyli taką, która nie jest zależna od kaprysów pogody, która działa zawsze i daje nam czyste powietrze. Niektórzy poszli jeszcze krok dalej. Okazuje się bowiem, że wentylacja może być również ekologiczna i energooszczędna.

Przeczytaj dodatkow >> Wentylacja mechaniczna w domu - czy warto

Ale zacznijmy od początku. Aby proces przepływu powietrza przez budynek zachodził siłami grawitacji musi być sprawny nawiew (dajmy na to, że dom posiada nawiewniki), przepływ powietrza przez budynek (podcięcia w drzwiach łazienkowych) oraz punkt odbioru zużytego powietrza, które usuwane jest poza dom (drożne kratki wentylacyjne). Tyle w zakresie prawidłowej budowy systemu naturalnego. Oprócz tego potrzeba jeszcze odpowiednich warunków pogodowych, czyli sporej różnicy temperatur między dworem a wnętrzem budynku - tylko wówczas zadziała grawitacja. Taka sytuacja jest z pewnością zimą. A co z pozostałymi porami roku? No cóż wówczas sprawność wentylacji spada, aż w skrajnych przypadkach przestaje w ogóle działać. O tyle dobrze, że do takich sytuacji dochodzi w okresie letnim, kiedy (czasem nieświadomie) wspomagamy naszą wentylację wietrzeniem.

Zupełnie inaczej jest kiedy na kanale wentylacyjnym jest mechanizm, który wyrzuci zużyte powietrze mechanicznie. Oczywiście dalej aktualna pozostaje kwestia zapewnienia dopływu i przepływu powietrza w domu. Jednak sam proces wyciągania nieczystości jest już niezależny od pogody.

Trzeba przy tym pamiętać, że wentylatory muszą działać ciągle, tzn nie można ich wyłączać. Jako urządzenie montowane w kanale zajmuje jego cały przekrój. Wyłączone zablokuje naturalny przepływ i w konsekwencji zamiast nam pomóc, zaszkodzi.

 

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie

fot.: Ventec - system wentylacji mechanicznej SENSOVENT

 

Dla niezdecydowanych również jest rozwiązanie - system hybrydowy, czyli łączący wentylację grawitacyjną z mechaniczną. Przeczytaj więcej na ten temat >> Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem - system hybrydowy
 


Jest jeszcze jeden system wentylacji wart szczególnej uwagi. Jest to układ, w którym w domu montuje się centralę wentylacyjną dbającą o nawiew i wywiew powietrza, czyli tzw. rekuperacja. System ten ma wielką zaletę - odzyskuje ciepło na wylocie powietrza z domu. Wyposażone w filtry rekuperatory to prawdziwy luksus dla osób chcących cieszyć się zdrowym powietrzem w domu. Jednak jak to zawsze bywa z luksusem trzeba za niego zapłacić.

Zobacz także >> rekuperacja

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

 

 

Wentylacja w domu - jaki system wybrać

 

system wentylacji elementy systemu porównanie kosztów budowy porównanie kosztów użytkowania
wentylacja grawitacyjna/naturalna/tradycyjna
 • kanał wentylacyjny zakończony kratką
 • nawiewniki/ okna z mikrowentylacją
 • drzwi z podcięciami
   
najtańszy bez kosztów
wentylacja mechaniczna wywiewna
 • kanał wentylacyjny zakończony wentylatorem
 • nawiewniki/ okna z mikrowentylacją
 • drzwi z podcięciami
   
koszt zakupu wentylatorów zależy od ich ilości oraz jakości cena prądu
wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (rekuperacja)
 • centrala rekuperacyjna
   
najdroższy cena prądu plus oszczędności na ogrzewaniu
wentylacja hybrydowa
 • kanał wentylacyjny zakończony nasadą hybrydową
 • nawiewniki/ okna z mikrowentylacją
 • drzwi z podcięciami
   
koszt zakupu nasad zależy od ich ilości oraz jakości cena prądu


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec, Brevi


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY