REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Wentylacja latem


artykuł promocyjny

Wentylacja musi działać przez cały rok. Jednak w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych często dochodzi do zjawisk obniżających wydajność systemu wymiany powietrza. Szczególnie narażony na takie czynniki jest system naturalnej wymiany powietrza. Najmniej podatny z kolei jest system wyposażony w rekuperator oraz gruntowy wymiennik ciepła.

Wentylacja dba o jakość powietrza w domu i jest niezbędna. Latem często o tym zapominamy, gdyż w głównej mierze skupiamy się na ochłodzeniu powietrza. Nie można jednak pominąć i tej kwestii.

Na temperaturę w wewnątrz domu w czasie upałów wpływa wiele składników - od oczywistych jak temperatura powietrza zewnętrznego (przenikanie przez przegrody) i nasłonecznienie, przez takie jak usytuowanie względem stron świata aż po akumulację cieplną budynku i zyski cieplne od urządzeń i ludzi.

 

Przeczytaj koniecznie jakie warunki wewnątrz budynku są dla nas najbardziej komfortowe:


 

Wentylacja naturalna latem

 

Wokół wentylacji naturalnej, czyli działającej siłą grawitacji narosło wiele przekonań, co do jej zupełnej nieskuteczności w okresie letnim. Jest w tym sporo prawdy, ale głównie w teorii - wyrównanie temperatur na zewnątrz i w środku budynku sprawia, że wymiana powietrza ustaje. W takiej sytuacji można by powiedzieć, że wentylacja przestaje działać, ale trzeba przy tym pamiętać, że latem otwarte okna to standard. W ten prosty sposób wentylacja grawitacyjna jest reaktywowana samoistnie.

Niestety upały dające się coraz częściej we znaki, również w naszych szerokościach geograficznych obniżają komfort przebywania w budynku w okresie letnim, który posiada tylko wentylację naturalną. Uzasadnione jest stosowanie wszelkiego rodzaju przesłon okien - żaluzje, rolety itp, które jednak działają doraźnie i raczej tylko ograniczają dopływ promieniowania słonecznego niż obniżają temperaturę we wnętrzu. 

Coraz częściej w wielu domach standardem staje się system klimatyzacji, który przestał być utożsamiany tylko z luksusem lub lokalami handlowo-usługowymi. Jest to słuszna droga do poprawy komfortu cieplnego w naszym domu.
 

KLIMATYZACJA W DOMU - przeczytaj więcejWentylacja latem

fot.: Pro-Vent - dom z wentylacją naturalną w okresie letnim - warunki termiczno-wilgotnościowe

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem w okresie letnim

 

Zupełnie inny standard bytowy daje nam rozwiązanie, w którym wentylacja odbywa się poprzez urządzenie mechaniczne w postaci rekuperatora. Rekuperacja jest instalacją, która dba dodatkowo o jakość nawiewnaego powietrza, oczyszczając go z zanieczyszczeń. Jeśli w domu jest zamontowana tego typu centrala wentylacyjna możliwe jest ograniczenie wietrzenia, czyli dopływu gorącego powietrza zewnętrznego. Jednak i w tym przypadku słuszne jest stosowanie przesłon okien, które zawsze podwyższają temperaturę w budynku. Ograniczenie zbytecznej wentylacji w dzień również przekłada się na spadek temperatury w domu oraz utrzymanie bardziej komfortowej wilgotności powietrza. Aby efekt został utrzymany konieczne jest dodatkowe schładzanie domu nocą poprzez wietrzenie.

Wentylacja latem

fot.: Pro-Vent - dom z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem w okresie letnim - warunki termiczno-wilgotnościowe

 

Sprawdź >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC letnią porą

 

Najbardziej zaawnsowane rozwiązanie w kwestii wentylacji domu jest układ na bazie rekuperatora wspomaganego gryntowym wymiennikiem ciepła (GWC). To jedyne rozwiązanie, w którym parametry mikrokliamtu w budynku mogą być spełnione w każdych warunkach zewnętrznych bez stosowanie oddzielnej instalacji klimatyzacyjnej. Powietrze pobierane z GWC jest wstępnie schłodzone przez grunt, a następnie przechodząc przez centralę chłodzi również pomieszczenie. Dodatkowo zostaje zmniejszona także wilgotność powietrza, co stwarza wyjątkowo korzystny mikroklimat w domu. O tego typu instalacji mówi się darmowa klimatyzacja.

Wentylacja latem

fot.: Pro-Vent - podczas upałów w dzień należy jednak zminimalizować wentylację do minimum, niedopuszczając przy tym do nadmiernego nagrzania przez okna. Nocą zaleca się zwiększenie wentylacji, dzięki czemu zachodzi dodatkowe chłodzenie domu i regeneracja wymiennika gruntowego


Przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY