data aktualizacji: 10-02-2021, 08:41
Bezpieczeństwo ludzi i mienia w budynkach na wypadek pożaru w głównej mierze zależy od użytych systemów oraz wykorzystanej wentylacji pożarowej. Jednym z jej elementów są przewody oddymiające, które minimalizują oddziaływanie promieniowania cieplnego na pomieszczenie oraz stanowią system odprowadzenia dymu na zewnątrz, udrożniając strefy ewakuacyjne.
Rozwiązania systemów przeciwpożarowych mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach. W zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych konieczne jest wykorzystanie najlepszej, dostępnej technologii oraz wybór rozwiązań atestowanych.
fot.: Lindab
Im większa odporność instalacji oddymiającej, tym więcej czasu na podjęcie akcji ewakuacyjnych i ratunkowych oraz sprawniejszy ich przebieg. Dlatego do wykonania przewodów oddymiających ważne jest użycie tylko odpowiednio sklasyfikowanych materiałów i elementów.
fot.: Smay - klapa WKP-P zamontowana w ścianie podatnej oraz klapa KWP-P na kanale wielostrefowym
Głównym zadaniem instalacji oddymiającej jest stworzenie warstwy wolnej od dymu. Najczęściej wykorzystuje się tu naturalne zjawisko grawitacyjnego unoszenie się dymu, dzięki czemu taka strefa powstaje nad podłogą. Przy systemach mechanicznych odprowadzenie dymu odbywa się szybciej, bo pomagają w tym wentylatory oddymiające. Instalacja wentylacji pożarowej i odprowadzenia spalin najczęściej wykonana jest z blachy stalowej, którą uszlachetnia się za pomocą kompensatorów, elastycznych wstawek lub odpowiednio ukształtowanych kanałów przeciwdziałających rozszerzaniu się jej pod wpływem wysokich temperatur. Połączenia kanałów wymagają wzmocnienia i uszczelnienia za pomocy materiałów odpornych na wysoką temperaturę.
fot.: Frapol - instalacja oddymiająca w garażu
Aby przewody były oddymiające muszą być odpowiednio zbudowane, a użyte materiały winny spełniać wymagania stawiane przepisami prawa. Często pokutuje błędne przekonanie, że zwykłe przewody wentylacyjne obłożone warstwą materiału izolacyjnego mogą pełnić rolę oddymiających. Użyte elementy, zastosowany system izolacji, a nawet sposób montażu i współdziałanie z pozostałymi składowymi instalacji muszą być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W dziale VI, rozdziału VI tego dokumentu zawarte są wszelkie wytyczne dotyczące „Bezpieczeństwa pożarowego”. Zgodnie z jego wytycznymi przy usytuowaniu, projektowaniu i budowaniu należy uwzględnić wszelkie uwarunkowania pozwalające na ograniczenie rozprzestrzenianie się ognia i dymu w obiekcie na wypadek wystąpienia pożaru. Konieczne jest wytyczenie także dróg ewakuacji ludzi oraz zadbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla ekip ratowniczych.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia
Tendencją na rynku jest projektowanie i wykonywanie takich przewodów by zwiększyć bezpieczeństwo systemów oddymiających przy równoczesnym obniżeniu kosztów inwestycji.
Funkcją tego systemu jest odprowadzanie dymu oraz gorących gazów pożarowych ze stref dymowych znajdujących się w tej samej strefie pożarowej przy zachowaniu kryteriów szczelności ogniowej i / lub dymoszczelności, do temperatury 600°C.
System zapobiega zadymieniu w czasie pożaru poprzez odprowadzanie ciepła i dymu poza budynek. Wyposażony jest w połączenia Lindab Safe, a uszczelki pęczniejące pod wpływem ciepła gwarantują szczelne
połączenia nawet przy bardzo wysokim ciśnieniu i temperaturze.
Zobacz również >> Systemy oddymiania budynków - elementy, budowa, wymagania