REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Wentylacyjne pompy ciepła - wentylacja i ogrzewanie


artykuł promocyjny

Nowoczesne budownictwo wymaga wciąż nowych rozwiązań i poszukiwania oszczędności na wielu płaszczyznach. Inwestycje w technologie wydają się koniecznością a rozwiązania ekologiczne to już nie tylko moda, ale też styl życia. Stąd też kolejna forma na zdrowe, wygodne i oszczędne ogrzewania i wentylowanie naszaych domów - pompy ciepła na powietrze wentylacyjne.

 

 

Wykorzystanie pompy ciepła w układach wentylacji mechanicznej

 

Pompy ciepła wykorzystujące powietrze wentylacyjne to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do budynków energooszczędnych oraz wykonanych zgodnie z założeniami budownictwa pasywnego. Odzysk ciepła z wentylacji i wykorzystanie go na potrzeby produkcji ciepłej wody użytkowej czy nawet ogrzewania możliwy jest przy niskotemperaturowych instalacjach grzewczych oraz budynku o dobrych właściwościach termicznych.

 

  • Zredukowane straty ciepła


Szczelne okna, drzwi, ocieplone ściany i stropy. To standard w nowych domach. W takich budynkach wzrasta komfort a koszty ogrzewania maleją. Każdy właściciel takiego obiektu musi jeszcze jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii - właściwej wentylacji. I tu często pojawia się rozczarowanie. Całe oszczędności, które udało się osiągnąć za pomocą dobrej izolacji (sporej inwestycji) idą wniwecz. Straty wentylacyjne pochłaniają zyski, a do tego tradycyjny system zazwyczaj w takim budownictwie działa niewydajnie. Wówczas z pomocą przychodzą urządzenia, które są w stanie to ciepło odzyskać, a w jeszcze bardziej zaawansowanej technologii - ponownie wykorzystać. 
 

  • Jesteś tym czym oddychasz


Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych to siedlisko alergenów, szkodliwych zanieczyszczeń mineralnych, chemicznych oraz mikrobów. Dlatego konieczna jest wentylacja, czyli proces wymiany powietrza w budynku. Prawidłowo zachodząca wentylacja odpowiada też za stan budynku, co jest niezmiernie ważne - brak pleśni na ścianach, nie zaparowane okna itp. 

Sprawdź koniecznie: Zła wentylacja - po czym poznać

 

  • Pompa ciepła na powietrze wentylacyjne - korzyści


Wykorzystanie pomp ciepła na powietrze pochodzące z wentylacji gwarantuje to, co w układach wentylacji mechanicznej z centralą rekuperacyjną jest najważniejsze, czyli odzysk ciepła - nawet 50% wyprodukowane w domu ciepła może uciekać przez kanały wentylacji grawitacyjnej. Energia z wentylacji następnie jest wykorzystana w procesie ogrzewania, a my zyskujemy zdrową i wygodną formę pozyskiwania ciepła na cele mieszkaniowe. Kolejna ważna zaleta dotyczy redukcji kosztów wytwarzania energii oraz zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery (mniej smogu).

  • 3w1, czyli ogrzewanie, wentylacja i c.w.u. w jednym urządzeniu


Kompaktowość oraz wielozadaniowość to także synonimy nowoczesnych układów wykorzystywanych w budownictwie. Coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które dają nam wiele korzyści jednocześnie, a tak właśnie jest w przypadku systemów grzewczych na bazie wentylacyjnej pompy ciepła.

System wentylacji z pompą ciepła - schemat

fot.: Stiebel Eltron

 

Wentylacja z odzyskiem energii, czyli centrale wentylacyjne z pompą ciepła

 

Centrale wentylacyjne z pompą ciepła to kolejne urządzenie, które jest w stanie zrewolucjonizować rynek. Pompa ciepła z funkcją wentylacji może posłużyć zarówno do przygotowania c.w.u., jak także do częściowego wspomagania systemu grzewczego w domu. To ważne kwestia, nie można jednak zapomnieć, że głównym założeniem tego typu instalacji służy przygotowaniu komfortowego mikroklimatu wnętrza ze stałym dostępem do czystego, świeżego powietrza. Tylko kontrolowana wentylacja może być oszczędna, dlatego powietrze wywiewane poddane obróbce przez centralę staje się cennym źródłem energii wtórnej (ponownie wykorzystanej). Co więcej odzysk jest całościowy, bo nawet ciepło pochodzące z żarówki, piekarnika, bytowe (wytworzone przez ludzi) podlega również "recyklingowi".

Instalacja grzewczo-wentylacyjna bazująca na centrali wentylacyjnej z pompą ciepła ma stać się również argumentem popularyzującym pompy ciepła w domach - realnie obniżają bowiem wydatki związane z użytkowaniem tych systemów. 

 

Pompa ciepła na powietrze wentylacyjne - przegląd oferty producentów

 

Wentylacyjne pompy ciepła NIBE

 

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła na bazie pomp ciepła NIBE pozwalają na odzyskiwanie prawie całej energii z wydostającego się z budynku powietrza i ponowne wykorzystanie jej na cele grzewcze. Można go montować w nowych budynkach, tych istniejących oraz jako uzupełnienie systemów grzewczych już funkcjonujących, jak np. grzejników, czy ogrzewania podłogowego. Przy współpracy z panelami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi system ten może być całkowicie niezależny i samowystarczalny.

Wentylacyjne pompy ciepła NIBE

W ofercie systemów wentylacyjno-grzewczych są 4 urządzenia do wyboru - NIBE F750, F370, F470, F130.

 

STIEBEL ELTRON - pompa ciepła z funkcją wentylacji

 

Kontrolowana wentylacja pomieszczeń pozwala zniwelować straty z ciepła wyrzuconego ze zużytym powietrzem. W ofercie STIEBEL ELTRON dostępne są urządzenia odpowiedzialne za nowoczesne systemy wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej tworzące jeden system. Wtórne wykorzystanie ciepła powietrza zużytego przekłada się także na najniższe koszty eksploatacyjne.

  • Urządzenie LWA 252 służy centralnej wentylacji i ogrzewania wody użytkowej przy pomocy wbudowanej pompy ciepła
  • LWA 100 to centralna wentylacja oraz ogrzewanie wody użytkowej w małych i średnich mieszkaniach, domach o powierzchni 120 -140 m2

Pompa ciepła na powietrze wentylacyjne LWA 252           Rekuperacja i pompa ciepła w jednym urządzeniu LWA 100 Stiebel Eltron

Zobacz więcej >> Stiebel Eltron

 


Rekuperatory Mistral MAX-S z wbudowaną pompą ciepła od Pro-Vent

 

Dostarczanie dodatkowej, taniej energii do pracy tego urządzenia pochodzi z wbudowanej pompy ciepła. Najlepsze parametry osiąga system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w połączeniu z gruntowym wymiennikiem ciepła i pompą ciepła. W takiej konfiguracji systemu, wentylacja mechaniczna pełni potrójną funkcję. Wentyluje pomieszczenia zapewniając nieprzerwany dopływ świeżego powietrza, ogrzewa i chłodzi.

Rekuperator z pompą ciepła - MISTRAL MAX

Zobacz więcej >> MISTRAL MAX-S


 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Nibe, STIEBEL ELTRON


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY