REKLAMA

REKLAMA


Ebm Papst


Filtry powietrza do wentylacji


artykuł promocyjny

Jakość powietrza przekłada się na nasze sampoczucie, stan zdrowia i ogólną kondycję. Coraz częściej świeże powietrze to pojęcie względne. Samo wietrzenie lub nawiew powietrza zewnętrznego nie jest w stanie sprostać potrzebom. W związku z tym powietrze poddaje się procesowi filtracji, czyli oczyszczenia z pyłów i cząstek różnego pochodzenia. Filtry to także elementy zabepieczające samą instalację do transportu powietrza, gdyż wychwytują zanieczyszczenia mogące prowadzić do uszkodzeń.

 

Filtry stosowane w instalacjach wentylacyjnych

 

Proces filtracji powietrza wentylacyjnego to usuwania cząstek z gazu prowadzący do zatrzymania cząstek w filtrze lub na jego powierzchni przebiagający jako zjawisko fizyczne oparte na mechanizmach filtracyjnych. Filtry różnią się między sobą średnicą włókna, średnicą cząstek, prędkością przepływu i rozkładu cząstek przed włóknem. Poza tym fitry powietrza powinny osiągać wymaganą skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń przy możliwie najniższym oporze przepływu powietrza. Najczęściej stosuje się filtry wykonane z materiałów włóknistych.

Filtry powietrza w wentylacji

fot.: Alnor

  • Klasy filtrów wentylacyjnych


Klasy filtrów wentylacyjnych

Proces filtracji często oparty jest na filtracji wielostopniowej (źródło: Alnor)

fot.: Alnor - filtry w klasie EU7 (F7) należą do grupy filtrów dokładnych. Ich skuteczność filtracji wynosi 80- 90% dla cząstek 0.4µm, dlatego zalecane są dla alergików.

fot.: Pro-Vent - filtry powietrza dla rekuperatorów MISTRAL

 

Filtry do rekuperatora

 

Szczególnym rodzajem instalacji wykorzystującej filtry są rekuperatory. Często powstaje problem z częstotliwością wymiany oraz sposobem jak to zrobić. Najczęściej pojawiają się sztywne ramy czasowe kiedy należy przeprowadzić takie prace, a jedyną słuszną metodą jest wymiana filtra kiedy jest on zabrudzony. Zależy to od  stopnia zanieczyszczeń w otoczeniu. Sprawdza się to poprzez wyjęcie filtra i wizualnej ocenie na podstawie koloru - szare, czarne filtry kwalifikują się do wymiany. Generalnie przyjmuje się, że powinno się to robić średnio raz na 3-4 miesiące.

fot.: Rekuperatory.pl - wymiana filtra w rekuperatorze to proste zadanie - wystarczy wyjąć specjalną wkładkę i wymienić zużyty filtr

 

 

Mechanizmy filtracyjne spotykane w filtrach powietrza

 

  • dyfuzja molekularna,
  • bezpośrednie zaczepienie,
  • osadzanie bezwładnościowe,
  • blokada (intercepcja),
  • zjawiska elektrostatyczne
     

Dla prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego koniecznie należy zachować czystość filtrów. Zanieczyszczenia bowiem utrudniają przepływ powietrza, powodują większy hałas instalacji, a często są nawet wtórnym źródłem jego zanieczyszczenia.

 

Nawiewnik okienny z filtrem

 

Nawiewniki Insolio marki Brevis oferuj rewolucyjne podejście do filtracji nawiewanego powietrza. Filtr antysmogowy i antyalergiczny z aktywnym węglem zapewnia ochronę dla wszystkich domowników na najwyższym poziomie i to wszystko w łatwy sposób. Montaż bez ingerencji w konstrukcję ramy okna, skuteczna bariera przed zanieczyszczeniami powietrza i dźwięku, a do tego nowoczesny design oraz możliwość dopasowania do różnych ram okiennych.

Nawiewnik okienny z filtrem

fot.: Brevis - linia Insolio

 

Filtracja powietrza - przeczytaj również

 


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alnor, Rekuperatory.pl, Brevis, Pro-Vent


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                       logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY