REKLAMA

REKLAMA


Ogrzewanie na podczerwień - promienniki


artykuł promocyjny

Promieniowanie podczerwone to najbardziej naturalny sposób dystrybucji ciepła w pomieszczeniu. Na tej samej zasadzie działa Słońce, dlatego ciepło podczerwone, choć niewidoczne, to w naszym odczuciu jest bardzo przyjemne i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Ogrzewanie promiennikowe - zalety, jak działa, gdzie stosować

 

Taki sposób ogrzewania jest też tani i prosty w obsłudze. Działa z wykorzystaniem energii elektrycznej, która jest zamieniana na promieniowanie cieplne (doskonały nośnik energii) i to niemal w całości (bez strat). Promienniki to także ekologiczne ogrzewanie, gdyż nie emitują szkodliwych gazów.

fot.: Centrowent - promiennik ciepła Argo Daphne - zewnętrzny ogrzewacz tarasowy

Ten sposób wytwarzania ciepła sprawdzi się zarówno w domu, biurze czy przestrzeni handlowej jako panele grzewcze montowane na ścianie. Zyskujemy wówczas tani, ekologiczny, bezpieczny i przyjazny dla zdrowia system grzewczy. Co więcej, taką metodę ogrzewania wybiera się do obiektów o znaczeniu zdrowotnym - sanatoria, ośrodki SPA, a nawet w inkubatorach, ponieważ nie emituje szkodliwego promieniowania UV. Ogrzewanie promiennikowe najlepiej sprawdza się w obiektach wielkokubaturowych i wysokich, gdzie klasyczne grzejniki są niewydajne i nieopłacalne (hale, obiekty przemysłowe i sportowe, kościoły itp). Warto zwrócić uwagę, że tylko ten sposób ogrzewania jest racjonalny w przypadku obiektów półotwartych - namioty wystawiennicze, perony, trybuny stadionów, rampy, ogródki kawiarniane, tarasy itp.

Ogrzewanie promiennikowe - zalety, jak działa, gdzie stosowaćOgrzewanie promiennikowe - zalety, jak działa, gdzie stosować

fot.: Marax - tarasowy promiennik gazowy XARAM Energy typu parasol grzewczy
 


Promienniki nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, promienie podczerwone przenikają przez powietrze praktycznie bez strat energii.

Promiennik ciepła Argo Daphne - zewnętrzny ogrzewacz tarasowy

fot.: Enerzon - promiennik ciepła Veito jako zewnętrzny ogrzewacz tarasowy

 

Promienniki podczerwieni - tanie ogrzewanie bez strat energii

 

Ogrzewanie bezpośrednio wybranych powierzchni lub osób w polu promieniowania (bez ogrzewania całej kubatury pomieszczenia) pozwala pozbyć się zjawiska uwarstwienia temperatur prowadzących do strat statycznych i większych kosztów za ogrzewanie. W promiennikowym ogrzewaniu powietrze podgrzewane jest w sposób pośredni od elementów, na które pada promieniowanie podczerwone, co jest bardziej opłacalne. W takim układzie temperatura w najwyższych warstwach jest znacznie niższa (nawet kilkanaście stopni) niż przy podłodze - nie marnuje się cennej energii a komfort cieplny jest zachowany. W porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym mamy nawet wyższą temperaturę tam, gdzie tego potrzebujemy a rozkład jest naturalny i daje możliwość ogrzewania strefowego.

Zalety ogrzewania promiennikowego

fot.: Systema - promienniki podczerwieni mają najmniejszą bezwładność cieplną spośród znanych systemów ogrzewania

 


Ogrzewanie poprzez promieniowanie jest znacznie bardziej opłacalne niż tradycyjne systemy konwekcyjne, w których najcieplej jest przy suficie a najchłodniej przy podłodze - promienniki odwracają ten układ.

 

  • Promieniowanie a konwekcja - porównanie

Brak ruchów konwekcyjnych przekłada się na lepsze parametry powietrza - bez podnoszenia się kurzu i zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Wyeliminowanie wznoszącego się rozwarstwiania powietrza typowego dla systemów konwekcyjnych pozwoliło zredukować olbrzymie straty eksploatacyjne. Promienniki to skuteczne i natychmiastowe ciepło, tam gdzie jest najbardziej potrzebne, ograniczające koszty (ogrzewanie tylko wymaganych stref lub stanowisk) oraz zapewniające przyjemne ciepło bez konieczności wcześniejszego nagrzewania. Duża różnica temperatur w pionie w ogrzewaniu konwekcyjnym jest niekorzystna dla odczuwania komfortu cieplnego.

Ogrzewanie konwekcyjne (grzejnikowe) - grzejniki ogrzewają powietrze, od powietrza ogrzewają się mury domu. Ogrzewanie podczerwone (promienniki) - bezpośrednio ogrzewane są ściany, meble i ludzie.

fot.: Enerzon - przemysłowe promienniki podczerwieni Helios i Varma Tec do ogrzewania hal i magazynów

 

Promienniki podczerwieni - przegląd oferty producentów

 

  • rozwiązania na podczerwień do ogrzewania mieszkań

Elektryczny promiennik podczerwieni IR (infrared) do ogrzewania domów mają najczęściej postać metalowych lub szklanychpaneli grzewczych o różnych rozmiarach i mocach. Takie grzejniki składają się z elementu grzejnego, której zadaniem jest zamienić jak najwięcej pobranego prądu na promieniowanie podczerwone, a jak najmniej wprost w ciepło. Dostępne w sprzedaży promienniki pozwalają również na dowolność estetyczną - najprostsze modele mają postać metalowego panelu, ale producenci oferują również dodatkowe zdobienie, np. w postaci kolorowego szkła, lustra, tablicy do rysowania czy namalowanego lub wydrukowanego pejzażu zdjęcia. Przy wyborze należy jednak kierować się sprawnością urządzenia, która warunkuje późniejsze koszty użytkowania. Jeśli chodzi o koszty, to np.: za panel o mocy 500 W zapłacimy nie mniej niż 600 PLN, a modele najdroższe mogą być wycenione nawet na 2500 PLN. Urządzenie tej mocy, w zależności od izolacji budynku dedykowane jest do powierzchni od ok. 5 do ok.10 m2. Ostatnią nowością na rynku są panele hybrydowe, nazywane też grzejnikami hybrydowymi. Działają one na zasadzie tradycyjnej konwekcji (czyli ogrzewają powietrze) oraz promieniowania podczerwonego.

Promienniki do ogrzewania domu

fot.: Luxbud - Szklane niskotemperaturowe grzejniki promiennikowe do ogrzewania pomieszczeń i ogrzewania punktowego

Kospel - promienniki podczerwieni

fot.: Kospel - promienniki podczerwieni IH GoldSun - idealnie nadają się do montażu na tarasach, otwartych przestrzeniach, halach, warsztatach itp.

Grosman Hybrid

fot.: Enerzon - Grzejniki hybrydowe Grosmann do energooszczędnego ogrzewania domów i mieszkań. Grosmann Hybrid łączy technologię konwekcji oraz podczerwieni.

  • rozwiązania na podczerwień na tarasy i inne obiekty półotwarte

Promienniki, które emitują silnie ukierunkowane, równomierne i przyjemne ciepło doskonale sprawdzają się na zewnątrz. Mogą posłużyć do ogrzewania tarasów i ogródków kawiarnianych oraz w miejscach typu trybuny, czy perony.

promiennik podczerwieni Veito Blade 2000

fot.: Enerzon - promiennik podczerwieni Veito Blade 2000 z włókna węglowego na tarasy i do ogrodów. Jest wodoodporny, sterowny za pomocą pilota

 

  • rozwiązania do ogrzewania pomieszczeń o dużej kubaturze

W tym wariancie ogrzewanie promiennikowe daje największe zyski, czyli jest najbardziej opłacalne. Przykładem mogą być promienniki gazowe podczerwieni INFRA marki Systema. Oferowane są w trzech warinatach - jednorurowe promienniki INFRA MONO BM, dwururowe promienniki INFRA BU oraz dwururowe  promienniki INFRA ES. Gaz spalany jest w inżektorowym, hermetycznym palniku wyposażonym w elektroniczny system zapłonu oraz jonizacyjną kontrolę płomienia. Produkty tego spalania ogrzewają emiter, czyli rurę promieniującą, która emituje fale elektromagnetyczne. Specyfika tego ogrzewania sprawia, że ciepło pada bezpośrednio na obiekt, np. człowieka, a ogrzanie powietrza jest efektem wtórnym.

Podobnym rozwiązaniem, ale działającym na prąd, są krótkofalowe, przemysłowe promienniki włoskich marek Helios czy Varma Tec. Standardowo moce dostępnych urządzeń wahają się od 2000W do 6000W. A w przypadku tych najwyższych możemy ogrzać obszar o powierzchni ok 40 mkw, przy wysokości montażu promiennika ok 5-5,5m.

Promienniki podczerwieni INFRA Systema Promienniki podczerwieni INFRA Systema Promienniki podczerwieni INFRA Systema

fot.: SystemaPanele radiacyjne są urządzeniami służącymi do ogrzewania pomieszczeń wykorzystującymi zjawisko promieniowania. Ogrzewanie przez promieniowanie posiada szereg zalet. Podstawowymi korzyściami z zastosowanie tego rodzaju ogrzewania to całkowite wyeliminowanie hałasu, brak wymuszonego ruchu powietrza, równomierny gradient temperatury w całym pomieszczeniu i wyeliminowanie ryzyka wystąpienia pożaru.

Panele radiacyjne

fot.: Klima-therm


Przeczytaj także:

 Opracowanie: Redakcja
Żródło:
Zdjęcia: Luxbud, Marax, Klima-therm, Enerzon, Kospel, Systema, Centrowent


Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                       logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY