REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Wywietrzniki grawitacyjne - montaż, budowa, zasada działania


artykuł promocyjny

Różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu oraz wpływ wiatru na budynek to czynniki decydujące o działaniu wentylacji grawitacyjnej. W tradycyjnym systemie naturalnej wymiany powietrza nie zachodziła potrzeba żadnej regulacji. Nieszczelności w budynku w wystarczający sposób, a często nawet zbyt bardzo, umożliwiały funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Taki stan rzeczy powodował jednak znaczne straty na kosztach ogrzewania - marnowanie ciepła, które uciekało z domu.

Przełomowym momentem było zastosowanie szczelnej stolarki okiennej na masową skalę. Zjawisko to wyhamowało wentylację grawitacyjną i stało się przyczyną wielu problemów... grzyb, zaduch, zaparowane szyby. Konieczne było więc poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym korzystanie z wentylacji grawitacyjnej pozwoli utrzymać komfort w domu. W tym celu wprowadzono elementy pozwalające na częściową regulację.

 

Nowoczesna wentylacja grawitacyjna - elementy pozwalające na regulację

 

Wentylacja grawitacyjna regulowana wymaga stosowania nawiewników (montowane w oknach, czasem również w ścianach). Pozwala to zminimalizować problem zbyt szczelnych okien. Pracę nawiewników kontroluje się ręcznie lub automatycznie na podstawie wybranego wskaźnika (np. higrosterowane otwierają się jak wzrasta wilgotność w pomieszczeniu).

 

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Nawiewniki powietrza - przegląd oferty producentów

Nawiewniki powietrza - przegląd oferty producentów

Nawiewniki powietrza to proste urządzenia wentylacyjne, które biorą udział w procesie wymiany powietrza w... więcej...
Nawiewniki okienne - ciśnieniowe czy higrosterowane

Nawiewniki okienne - ciśnieniowe czy higrosterowane

Decydując się na montaż nawiewników w oknach musimy podjąć jeszcze decyzję, jaki rodzaj będzie najlepszy... więcej...

 

Napływające masy powietrza to jedno. Drugi aspekt dotyczy skutecznego usunięcia zużytego powietrza. W tym celu konieczne jest usprawnienie ciągu wentylacyjnego, który jest bardzo zależny od panującej pogody - im mniejsza różnica temperatur na zewnątrz i w budynku, tym mniejsza szansa na samoistne działanie wentylacji grawitacyjnej, dlatego często latem system ten przestaje działać, ale nadrabiamy to intensywnie wietrząc pomieszczenia. Do tego w okresie zimowym również może nastąpić zachwianie równowagi wymiany powietrza, gdy zbyt mała ilość mas napłynie do wentylowanych pomieszczeń. Z tego też powodu stosowanie wszelkiego rodzaju elementów wyciągowych może okazać się konieczne. Z jednej strony mogą to być wentylatory posiadające silnik elektryczny (mechaniczne) lub dachowe wywietrzniki grawitacyjne bez elementów wirujących. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu naturalnych zjawisk - głównie siły wiatru.

 

Wywietrzniki wentylacyjne dachowe

 

Wywietrzaki grawitacyjne stosuje się do zabudowy przewodów kominowych wentylacyjnych oraz kanałów wentylacyjnych. Dobrze zaprojektowane urządzenia tego typu pozwalają na zwiększenie ciągu wentylacji wykorzystując do tego jedynie energię wiatru. Taka konstrukcja zapewnia intensywną wentylację nawet przy minimalnej prędkości wiatru. Wywietrzaki stwarzają całkowicie skuteczną ochronę przed nawiewem powietrza zewnętrznego do kanału oraz przedostawaniem się wody deszczowej lub śniegu.

Wywietrzniki wentylacyjne dachoweWywietrzniki ZEFIR oraz BRYZA w układzie wielosegmetowym

fot.: Uniwersal - wywietrzniki ZEFIR oraz BRYZA w układzie wielosegmetowym

Wywietrznik grawitacyjny wspomaga grawitacyjny odpływ powietrza z pomieszczeń poprzez wytworzenie podciśnienie. Ciśnienie, które jest niższe niż w pomieszczeniu wymusza ruch powietrza w kanale wentylacyjnym. Wynika to z prostej zasady, że w przyrodzie wszystko dąży do wyrównania i zawsze odbywa się to w kierunku od ciśnienia wyższego do niższego. Każdy wywietrznik składa się z korpusu i kopuły. Kształt kopuły ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działania tego urządzenia. Zwłaszcza żaluzje na kopułach chronią instalację przed zawiewaniem wiatru, a ich układ i kształt w większym lub mniejszym stopniu wykorzystuje kierunek i siłę wiatru.


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Uniwersal


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY