REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Rekuperacja z dofinansowaniem - czyste powietrze taniej


artykuł promocyjny

Czyste i świeże powietrze zapewnia nam zdrowie, a także dobre samopoczucie w domu. Aby oddychać zawsze uzdatnionym powietrzem musimy zadbać o dobrą wentylację. Jedynym systemem wentylacyjnym zapewniającym odpowiednią jakość powietrza, bez względu na warunki panujące na zewnątrz, jest układ wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nazywany rekuperacją. Rozwiązanie to z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, wielu jednak odstrasza pozornie wysoki koszt inwestycji. Rosnąca świadomość społeczeństwa wynikająca z przeprowadzanych badań oraz możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości nawet 90% kosztów, może to zmienić w najbliższym czasie. Poznaj zalety rekuperacji oraz warunki dofinansowania w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.

>> Poznaj centralę rekuperacyjną PremAIR <<

 

Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z jednorodzinnych domów mieszkalnych a rekuperacja

 

W okresie grzewczym dzięki rekuperacji możesz zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania budynku. Dobry klimat w domu zaczyna się od czystego i świeżego powietrza, które jest wolne od kurzu, pyłków, smogu, bakterii czy wirusów. Takie parametry powinny być utrzymane wewnątrz ciągle, czyli o każdej porze roku i dnia, bez przerw. Do tego w pomieszczeniach rekuperowanych nie ma konieczności wietrzenia, a więc do domu nie dostaną się insekty latem, ani dym z kominów w zimie. Rządowy program „Czyste Powietrze” ma na celu redukcję emisji zanieczyszczeń pochodzących z jednorodzinnych domów mieszkalnych. W ramach działań objętych dofinansowaniem jest również montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ponad to można starać się o:

 • wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu
 • docieplenie przegród budynku
 • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
 • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
 • instalację odnawialnych źródeł energii: kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej


Na instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przewidziany jest maksymalny koszt kwalifikowany na jeden budynek w kwocie do 10 000zł. Czyli realnie możemy uzyskać maksymalnie do 9 000zł zwrotu kosztów (90% dofinansowania).

 

Warunkiem podstawowym dofinansowania jest:

 

 • Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu.
 • Dla budynków nowo budowanych: zakup i montaż źródła ciepła spełniającego wymagania programu.

 

Rekuperacja nawet o 90% taniej

 

Cały budżet programu walki ze smogiem, czyli programu „Czyste Powietrze” wynosi aż 103 mld zł, z czego 60% przeznaczone jest na dotacje a 40% na pożyczki.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym aż do 2029 roku! Maksymalne koszty kwalifikowane (od których liczona jest wysokość dotacji) to 53 000. zł. Oznacza to, że wnioskodawca może otrzymać od 30% do 90% (w zależności od wysokości dochodów) tej kwoty w formie dotacji, natomiast pozostałą kwotę może sfinansować ze środków własnych lub w formie niskooprocentowane pożyczki udzielanej przez BOŚ. Oprocentowanie zmienne to WIBOR 3M + 70 punktów bazowych, czyli na chwile obecną to tylko 2,4 – 2,5%. Ponadto BOŚ uruchomił finansowanie uzupełniające – czyli można się ubiegać o preferencyjną pożyczkę na koszty niekwalifikowane do 60 000 zł.

Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) według założeń Programu:

 • Do 90% dofinansowania – dla osób których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 600zł
 • Do 80% dofinansowania – dla osób których dochód miesięczny na osobę wynosi 601-800zł
 • Do 70% dofinansowania – dla osób których dochód miesięczny na osobę wynosi 801-1000zł
 • Do 60% dofinansowania – dla osób których dochód miesięczny na osobę wynosi 1001-1200zł
 • Do 50% dofinansowania – dla osób których dochód miesięczny na osobę wynosi 1201-1400zł
 • Do 40% dofinansowania – dla osób których dochód miesięczny na osobę wynosi 1401-1600zł
 • Do 30%* dofinansowania – dla osób których dochód miesięczny na osobę wynosi powyżej 1600zł

*od 2019 r. dotacja zawierająca ulgę podatkową

 

Rekuperacja to czyste powietrze i niższe koszty ogrzewania

 

Dom z rekuperacją zapewnia zawsze czyste i świeże powietrze bez kurzu, pyłków bakterii czy wirusów. Dodatkowym plusem są niższe rachunki za ogrzewanie. Dobry Klimat w Twoim domu to spokój, radość, szczęście i przede wszystkim zdrowie Twoich bliskich. Teraz to wszystko można mieć za tak niewiele - uzykując dofinansowanie na montaż instalacji wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

 

NAJWAŻNIEJSZE FAKTY:

 • Program jest rozpisany na 11 lat od  2018 do 2029
 • Budżet programu to aż 103 mld zł
 • 47 700 zł -  tyle możesz zyskać jeżeli uzyskasz maksymalne 90% dofinansowania na całą inwestycję
 • Maksymalny okres trwania inwestycji to 24 miesiące (nie później niż do 30.06.2029)
 • Możesz ubiegać się o dofinansowanie w przypadku, gdy inwestycja rozpoczęła się wcześniej, ale nie później niż 12 m-cy przed złożeniem wniosku
 • Pozostałe środki na inwestycję możesz pozyskać w ramach niskooprocentowanej pożyczki od BOŚ
 • Maksymalna pożyczka na pozostałe koszty niekwalifikowane to 60 000 zł
 • Okres spłaty pożyczki nawet do 15 lat.
 • Wnioski można składać w formie elektronicznej lub papierowej w urzędach WFOŚiGW odpowiednich do naszego miejsca zamieszkania
 • Na stronie internetowej dostępna jest aplikacja mobilna do wypełnienia wniosku
 • Wersja elektroniczna (aktywny pdf) znajduje błędy i uzupełnia automatycznie część pozycji.
 • Wypełnienie wniosku jest proste, można nawet wybrać opcję uproszczonego audytu energetycznego i samemu uzupełnić dane budynku (bez korzystanie z firmy audytującej).


Kontakt w sprawie produktów:Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o
tel. (22) 737 40 00
fax. (22) 737 40 04
www: www.alnor.com.pl
mail: alnor@alnor.com.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY