REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Radon w domu - rakotwórczy pierwiastek, którego można się pozbyć


artykuł promocyjny

Skąd się bierze radon w domach? Jakie są normy w Polsce w zakresie tego niebezpiecznego pierwiastka oraz jak można chronić swoją rodzinę przed wpływem tego promieniotwórczego gazu? Poniżej omawiamy, po czym rozpoznać zbyt wysokie stężenie radonu w domu, co w takiej sytuacji możemy zrobić oraz o czym pamiętać, by nie narażać się na jego szkodliwe działanie.

Co to jest radon?

Radon to jedyny gazowy pierwiastek promieniotwórczy występujący w środowisku w sposób naturalny. Powstaje z uranu i jest składnikiem skorupy ziemskiej. Jako bezbarwny i bezwonny gaz potrafi być niezauważony. Jest on 8 razy cięższy od średniej gęstości powietrza, co wpływa na jego tendencję do gromadzenia się w najniższych punktach. W środowisku naturalnym jego największe stężenie notuje się w kopalniach i jaskiniach, a w budynkach w piwnicach.
 

Radon powstaje w wyniku rozpadu radu (Ra-226), który jest składnikiem uranowego szeregu promieniotwórczego. Jako izotop promieniotwórczy rozpada się poprzez emisję cząstki alfa na inne izotopy (polon, bizmut, ołów) - również promieniotwórcze.

 

Dlaczego radon jest niebezpieczny?

Radon to pierwiastek rakotwórczy, który wpływa na nasze zdrowie, a nawet życie. Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), jest on główną przyczyną raka płuc u osób niepalących. Dla palących również nie pozostaje obojętny - plasuje się na drugim miejscu wśród przyczyn problemów zdrowotnych, a nawet zgonów. Sam radon nie stanowi zagrożenia, tylko jego pochodne, które powstają w wyniku rozpadu połowiczego i łącząc się z aerozolami, wnikają do układu oddechowego:

  • pochodne rozpadu mieszają się z pyłami obecnymi w powietrzu - ta mieszanka jest zagrożeniem dla naszych płuc 
  • przebywanie w obszarach o przekroczonych normach powoduje choroby nowotworowe układu oddechowego.
  • głębokość wnikania poszczególnych cząstek jest różna - aerozole znajdujące się we wdychanym powietrzu często zatrzymywane są w górnych partiach układu oddechowego lub w nabłonku płucnym, skąd mogą być usunięte w ciągu kilku godzin. Najgroźniejsze są jednak najmniejsze cząstki, które migrują aż do pęcherzyków płucnych, gdzie deponowane są na całe miesiące, a nawet lata. Ich obecność przyczynia się do napromieniowania organów wewnętrznych.

 

Skąd się bierze radon w domu?

Radon występuje w większości budynków, głównie jednak na najniższych kondygnacjach - w piwnicy lub na parterze. Poziom radonu w każdym domu może być inny i w dużej mierze zależy to od podłoża geologicznego. Zazwyczaj jednak poziom radonu jest w normie. Na obecność radonu najbardziej narażone są obszary ze skałami granitowymi w podłożu. Do naszego domu przedostaje się z gruntu w wyniku tzw. efektu kominowego wynikającego z różnicy ciśnień, a następnie dzięki wentylacji może rozchodzić się po całym budynku.
 

W naszym kraju obszarami naturalnej koncentracji radonu są przede wszystkim Sudety i Przedgórze Sudeckie oraz we wszystkich innych miejscach, w których istnieją masywy granitoidalne i skały metamorficzne. Podwyższone stężenie obserwuje się również na Górnym Śląsku, a zwłaszcza w zagłębiu węglowym. Radon towarzyszy także złożom łupków ilastych oraz fosforytów.

Geologia obszaru a zawartość radonu w domach

Źródło: www.gsa.state.al.us/


Jak zmierzyć stężenie radonu?

Stężenie radonu jest to ilość promieniotwórczości radonu na każdy metr sześcienny powietrza. Podaje się go w bekerelach na metr sześcienny: Bq/m3. Do pomiaru używa się dedykowanych czujników, mierząc stężenie radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń, zazwyczaj przez kilka tygodni.

 

Jaka jest norma stężenia radonu w domach?

Międzynarodowe standardy za normę określają średnie roczne stężenie radonu do 300 Bq/m3. Jednak już od stężenia 100–300 Bq/m3 należy podjąć działania w kierunku obniżenia tego stężenia. Oczywiście szkodliwe dla naszego zdrowia jest długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o znacznie przekroczonych normach.

 

Jak walczyć z radonem w domach

Na ilość radonu w powietrzu w dużym stopniu wpływa położenia geograficzne i warunki środowiskowe. Na obecność radonu w pomieszczeniach wpływ ma także technologia budowy domu - produkty, z jakich wykonano ściany i strop oraz użyte materiały wykończeniowe. Wśród metod redukcji radonu w domu są łatwe do wdrożenia rozwiązania. Przede wszystkim powinniśmy uszczelnić pęknięcia w fundamentach i ścianach, warto wybrać także wentylację nawiewno-wywiewną.


ZOBACZ KONIECZNIE:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: www.gsa.state.al.us/


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY