REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Program Czyste Powietrze - zainstaluj rekuperację taniej


artykuł promocyjny

Bardzo często jako argument przeciw montażowi rekuperacji w domu jest koszt samego urządzenia. Wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych można jednak znacznie zmniejszyć korzystając z rządowego systemu wsparcia w postaci dofinansowania w ramach szeroko zakrojonego programu "Czyste powietrze". W ten sposób rząd pokryje nawet do 90% kosztów wykonania instalacji. To najlepsza okazja, by przekonać się jak oddycha się w domu z rekuperacją.

 

Dlaczego rekuperacja?

 

Rekuperacja to system wentylacji stosowany w domach oraz obiektach usługowych, który dostarcza najlepszej jakości powietrze do naszych domu ze wszystkich znanych rozwiązań w technice wentylacji. Do tego rozwiązanie to pozwala oszczędzać wyprodukowaną energię, gdyż zanim wywieje zużyte powietrze, to najpierw odzyskuje z niego ciepło, ale tak by strumienie nawiewu i wywiewu nie mieszały się ze sobą. Jest to kluczowa cecha tego systemu wentylacyjnego w kontekście rozwiązań, które można wykorzystać we własnym gospodarstwie domowym na rzecz walki z zanieczyszczeniami powietrza oraz smogiem.

Sprawdź więcej >> Walka ze smogiem - rola rekuperacji


Decydując się na rekuperację w domu, możemy znacznie podnieść komfort życia. Korzystanie z tego udogodnienia wiąże się jednak z dużym kosztem inwestycji. Po pierwsze musimy liczyć się z nakładem na zakup i montaż systemu, a po drugie z kosztem użytkowania wentylacji mechanicznej. W pierwszym przypadku jest możliwość zredukowania nakładu inwestycyjnego, drugą pulę powinniśmy potraktować jako element wyższego standardu życia, a za zdrowe i czyste powietrze warto zapłacić. Warto też mieć na uwadze, że obowiązujące przepisy sukcesywnie zmuszą nas do zmiany strategii w kwestii wykorzystania ciepła w domu oraz stosowania urządzeń zgodnych z wymaganiami UE. Wentylacja to niezbędny element w każdym domu, a w każdym domu po termomodernizacji niezbędna staje się wentylacja mechaniczna, szczególnie ta z opcją odzysku ciepła. Decydując się zatem na ocieplenie domu, od razu warto pomyśleć także o nowej wentylacji.

 

REDAKCJA POLECA:

 

 

Czyste powietrze - jak skorzystać z programu

 

Program skierowany jest do każdego, kto chce żyć ekologicznie, dbać o jakość środowiska i powietrza w najbliższym otoczeniu. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, które remontują lub wykańczają dom. 

W ramach działań objętych programem są:

 • ocieplenie domu
 • wymiana okien i drzwi
 • docieplenie dachów i stropów
 • wymiana podłogi
 • wymiana starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego
 • modernizacja wewnętrznych instalacji grzewczych i wentylacyjnych
 • zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej (tj. kolektorów słonecznych, pomp ciepła i mikroinstalacji fotowoltaicznych).

Program będzie realizowany od września 2018 przez 10 lat, czyli aż do 2029 roku. Jego budżet to 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Wysokość dotacji to od 30 do 90 proc. kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w rodzinie.

fot.: Neovent

W przypadku rekuperacji na dofinansowanie można się starać przy termomodernizacji - program nie obejmuje montażu rekuperacji w nowobudowanych domach. Ustawodawca określił dofinansowanie w wysokości maksymalnie 10 000 zł w zależności od dochodu. Na pozostałe wydatki można będzie się starać o pożyczkę z BOŚ Banku na preferencyjnych warunkach. 

Wnioski w formie elektronicznej można składać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Więcej informacji na stronie: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/

                             fot.: Pro-Vent                                        fot.: Alnor   

 

Zadbaj o czyste powietrze z rekuperacją - jaki rekuperator do programu "Czyste powietrze"

 

Wybierając rekuperator do programu Czyste powietrze warto by, był on urządzeniem wyposażonym w rozwiązania ograniczające zużycie energii oraz ciszące się wysoką jakością i maksymalnym odzyskiem ciepła. Dzięki temu urządzenie to będzie działać skutecznie i długo, a my zyskamy jeszcze więcej. Wielu producentów wytypowało produkty spełniające wymagania programu i zamieściło taką informację na swojej stronie internetowej.

fot.: Rekuperatory.pl

Frapol

fot.: Frapol

Wymagania stawiane urządzeniom do programu "Czyste powietrze" w zakresie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła:

 • graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła dla centrali wentylacyjnej musi być ≥ 85% (dla precyzyjnie określonego punktu pomiarowego),
 • maksymalna wartość współczynnika nakładu energii elektrycznej musi być ≤ 0,50 Wh/m3,
 • rekuperatory muszą być wyposażone w automatykę pozwalającą na dostosowanie wydajności do aktualnych potrzeb,
 • urządzenie musi być fabrycznie nowe, dopuszczone do obrotu handlowego (np. posiadać oznaczenie „CE”), posiadać instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim, a producent musi przedstawić pisemną gwarancję w zakresie spełnienia powyższych kryteriów.

Rekuperator Fujitsu KCX

fot.: Klima-therm - rekuperator Fujitsu KCX


CZYSTE POWIETRZE - sprawdź aktualne oferty firm:

 

 

GWC - jeszcze wyższy standard

 

GWC to idealny sposób na uzupełnienie instalacji z rekuperacją, który poprawia mikroklimat i jeszcze bardziej ogranicza koszty eksploatacji. Sprawdź więcej >> Gruntowy Wymiennik Ciepła - budowa, zasada działania, schemat
 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alnor, Frapol, Klima-therm, Neovent, Pro-Vent, Rekuperatory.


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY