REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Nawiewniki okienne w zimie


artykuł promocyjny

Wymiana powietrza w budynku jest koniecznością i to przez cały rok. Nie można doprowadzić do sytuacji, gdy w ochronie przed ucieczką ciepła uszczelnimy dom pozbawiając go jednocześnie wentylacji. Trzeba też pamiętać o tym, że nawiew za pomocą nawiewników jest najbardziej korzystną formą wymiany powietrza, jeśli chodzi o odczucie komfortu w domu. Po pierwsze nie wychładza tak szybko pomieszczenia, jak wietrzenie, a po drugie nie powoduje przeciągów. Jak zatem używać nawiewników w zimie.

Na początku warto zaznaczyć, że nawiewniki to urządzenia działające samoczynnie, nie potrzebują też zasilania elektrycznego, co mogłoby podnieść koszt ich użytkowania. Dzięki temu mamy stały dopływ czystego powietrza, który jest do tego zoptymalizowany, bo mechanizm uruchomienia nawiewnika zazwyczaj wynika ze zmian parametrów powietrza wewnątrz, czyli działa wtedy, gdy jest to potrzebne.

Sprawdź więcej >> Nawiewniki okienne - ciśnieniowe czy higrosterowane

fot.: Ventec - wymiana powietrza przez nawiewniki jest kontrolowana, gwarantując maksymalne oszczędności energii cieplnej i pieniędzy

W nieoczyszczanym, niewymienianym powietrzu rozwijają się bakterie, wirusy i inne zarazki chorobotwórcze. Czyste, świeże powietrze daje nam lepsze samopoczucie oraz pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego tak ważne jest by w domu były zamontowane nawiewniki. Najczęściej są to elementy okienne, choć mogą pojawić się także w ścianie, suficie lub podłodze. Mają postać  liniową i zajmują niewielką powierzchnię. Zbudowane są z czerpni zewnętrznej i modułu wewnętrznego, który ukryty jest w kasecie dopasowanej do wyglądu ramy okiennej. Powinny być wbudowane w górną część okna, dzięki czemu napływające powietrze zostanie ogrzane zanim dotrze do strefy przebywania ludzi.

Polecamy >> Wszystko o wietrzeniu mieszkania

fot.: Ventec - nawiewniki pełnią też szereg innych funkcji - tłumią dźwięki z zewnątrz, czy filtrują napływające powietrze

 

Nawiew powietrza zimą - czy nawiewniki wychładzają dom/mieszkanie

 

Nawiew to istotny element każdej wentylacji w domu. Bez nawiewu nie ma siły napędowej dla ciągu wentylacyjnego oraz zaburza się prawidłowe parametry powietrza w budynku, takie jak na przykład wilgotność. Zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza wentylacyjnego umożliwia cyrkulację mas powietrza bez naszej kontroli i zaangażowania. Dlatego właśnie nawiewniki są znacznie lepsze i bezpieczniejsze niż mikrowentylacja, wietrzenie, a nawet wycięcie uszczelki z okna.

 

 W naszym klimacie praca nawiewników jest szczególnie korzystna w okresie grzewczym, gdyż dzięki nim możemy ograniczyć otwieranie okien.

Uchylone okno to znaczny wzrost powierzchni przelotu powietrza. W lecie jest to zjawisko pożądane, ale zimą zbyteczne, a wręcz szkodliwe ze względu na szybkie wychłodzenie pomieszczeń, co jest nie ekonomiczne i może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zakłócamy też działanie zaworów termostatycznych powodując zwiększenie przepływu przez grzejniki.
 

Wilgotne powietrze wolniej się nagrzewa, dlatego poprawnie działająca wentylacja w okresie zimowym to w końcowym rozrachunku duża oszczędność!

W przypadku mikrowentylacji (rozszczelnienie okna) stopień wentylacji jest nieznany, warunki stają się niepowtarzalne i niekontrolowane. W konsekwencji zazwyczaj dochodzi do sytuacji, że nawiew jest albo zbyt duży, albo zdecydowanie za mały.

Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa - tylko nawiewniki pozwalają na zachowanie stałej wymiany powietrza przy pełnym zamknięciu okna, czyli mniejsze ryzyko wtargnięcia niepowołanych osób do budynku, a w czasie dłuższego wyjazdu samoczynna wymiana dopasowana do potrzeb bez dodatkowych działań z naszej strony.

Zobacz także >> Jak poprawić nawiew powietrza w domu

 

Zdrowe mieszkanie i ochrona zdrowia

 

W dobie termomodernizacji, która jest koniecznością wynikającą zarówno ze wspólnej polityki UE, jak też krajowych przepisów, trzeba jednak pamiętać, że w budynku musimy mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Brak dostatecznego nawiewu niesie wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia ludzi i konstrukcji samego budynku. Do tego może dochodzić do nieprzyjemnych zjawisk jak odwrócenie ciągu - w mieszkaniach z niedostateczny nawiewem powietrza przy wzroście ciśnienia następuje "zasysanie" powietrza kanałem wentylacyjnym, który staje się nawiewnym zamiast wywiewnym, czego efektem jest dmuchanie zimnego powietrza z kratki. Najczęściej problem ten pojawia się po uruchomieniu urządzenia grzewczego odpowiedzialnego za wzrost strumienia powietrza w kanale dymowym. Jest to zjawisko uciążliwe (znaczne obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu), ale może nieść też spore zagrożenie, gdy komin wentylacyjny jest blisko spalinowego (do domu może dostawać się dym).

Nawiewniki okienne są najczęściej wystarczającym elementem uzupełniającym istniejący system wentylacji grawitacyjnej.

fot.: Brevis - nawiewniki sprawdzają się w każdych warunkach pogodowychNawiewniki okienne - to warto wiedzieć

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec, Brevis


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY