data aktualizacji: 11-10-2021, 07:27
Destratyfikacja powietrza to proces niwelujący skutki konwekcji odpowiedzialnej za ucieczkę ciepła w budynkach ku górze. Szczególne znaczenie ma to w budynkach o dużej wysokości - od 5 metrów, gdzie ciepło kumuluje się poza strefą przebywania ludzi (ok. 2 metrów). Urządzenia, których zadaniem jest mieszanie powietrza to skuteczny sposób na oszczędności w ogrzewaniu, co przy halach, magazynach i innych tego typu pomieszczeniach ma bardzo duże znaczenie ekonomiczne oraz wpływa na komfort pracy.
Unoszenie się ciepłego powietrza do góry to zjawisko normalne w każdym pomieszczeniu. Obserwujemy je w domowych instalacjach grzewczych, gdzie jednak skutki tego procesu nie są aż tak mocno odczuwalne. Problem pojawia się przy obiektach wysokich. Osiągnięcie temperatury komfortowej w strefie przebywania ludzi oznacza duże nakłady na energię do ogrzewania oraz spore straty spowodowane ucieczką ciepła przez dach oraz zalegania najcieplejszych mas przy suficie. Im wyższe pomieszczenie, tym straty większe. Skutecznie przeciwdziałają temu destryfikatory, czyli urządzenia pozwalające na wyrównanie gradientu temperatury.
fot.: Marax - wentylator przemysłowy / destryfikator przysufitowy FENNE, czyli mieszacz powietrza o maksymalnym zasięgu 10m
fot.: Winterwarm - bez zastosowania wentylatorów destratyfikacyjnych temperatura powietrza wzrasta o 1,3oC na każdy 1 m wysokości
WAŻNE! W wysokich pomieszczeniach wzrost temperatury powietrza wynosi 1oC na każdy metr.
Zastosowanie destratyfikatorów wyrównuje temperaturę w pomieszczeniu, gdyż urządzenie to kieruje ciepłe powietrze z najwyższych partii z powrotem do strefy przebywania ludzi ograniczając straty powstałe w wyniku przenikania ciepła przez dach. Zapobieganie migracji ciepłego powietrza do górnych stref pomieszczenia zapewnia oszczędność energii przez skrócenie pracy systemu grzewczego. Trzeba przy tym pamiętać, że destratyfikatory same w sobie nie są źródłem ciepła, są jedynie uzupełnieniem danego systemu grzewczego, np. w postaci nagrzewnic wodnych.
fot.: Marax - destratyfikator redukuje zjawisko unoszenia ogrzanego powietrza i umożliwia wykorzystanie energii, już zgromadzonej w pomieszczeniu, dlatego tego typu urządzenia zalecane są we wszystkich pomieszczeniach, których wysokość przekracza 5 metrów
WAŻNE! W wysokich pomieszczeniach dzięki destratyfikacji można zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie nawet o 30%.
fot.: Systema - Destratyfikatory DS są dostępne w 7 modelach o wydajności powietrza od 4 000 do 19 000 m3/h.
SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Ogrzewanie dużych powierzchni - przegląd rozwiązań
Destratyfikatory montuje się pod stropem pomieszczeń, których wysokość przekracza 5 metrów, zatem najczęściej trafiają do:
Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie różnic temperatur w gradiencie pionowym. Dotyczy to zarówno okresu grzewczego, gdy niweluje się również ucieczkę ciepła przez dach, jak też letnich upałów, gdy wymuszenie ruchu powietrza poprawia odczucie temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że duże znaczenie ma tu izolacja stropów i dachu, której nie można pominąć nawet przy najlepiej zaplanowanej instalacji z wykorzystaniem destratyfikatorów.
fot.: Daxton - wentylatory HVLS - amerykańskie rozwiązanie do wentylacji dużych hal
W budowie wyróżnia się dwa zasadnicze elementy - silnik i wentylator, który posiada kierownice strug powietrza lub dysze kierunkowe. Całość ukryta jest w obudowie i najczęściej przypomina nagrzewnicę. Producenci często zapewniają o cichej pracy tych urządzeń, co z pewnością jest efektem przemyślanej budowy i wykorzystania specjalnych silników.
Destratyfikatory nie zastępują urządzeń grzewczych. Stosowanie ich ma jedynie wspomóc istniejący sposób ogrzewania by jego praca była bardziej wydajna niższym kosztem. Niezastąpione są przy ogrzewaniu konwekcyjnym, gdzie ich praca sprawia, że taki układ w ogóle ma sens. Najczęściej wspomagają ogrzewanie nadmuchowe. Można ich jednak używać również niezależnie od systemu grzewczego, np. mieszacze sufitowe o dużych rozmiarach wzbudzają podmuchy jak w przypadku naturalnego wiatru, co w czasie upałów daje przyjemne uczucie niższej temperatury i orzeźwienie. Na rynku można spotkać także aparaty grzewczo-wentylacyjne z funkcją destratyfikacji.
fot.: Iglotech - destryfikator HEATER MIX marki Sonniger
Współczesne instalacje działają efektywnie, gdyż w standardzie są już elementy sterujące i kontrolujące. Tak też jest i w tym przypadku. Zazwyczaj praca destryfikatora sprzężona jest z elementem grzewczym. Do tego dochodzi układ czujników temperatury w strefie przebywania ludzi i w przestrzeni pod dachem. Drugi ważny aspekt dotyczy sterowania strumieniem powietrza, tak by osoby przebywające w pomieszczeniu nie były narażone na odczucie dyskomfortu związanego np. z przeciągiem.
fot.: Daxton - porównanie prędkości rozchodzącego się powietrza w przestrzeni pracy destryfikatora mieszaczowego EURUS w hali o wysokości 6 metrów i 11 metrów
Na miejsce montażu destratyfikatora wybiera się najczęściej przestrzeń na ok. 2/3 maksymalnej wysokości pomieszczenia. Ich rozmieszczenie powinno być równomierne z uwzględnieniem wielkości i kształtu elementów nawiewnych.
fot.: Venture Industries - zastosowanie destryfikatora DTF wspomaga cyrkulację powietrza skutecznie obniżając rozwarstwienie temperaturowe wewnątrz pomieszczeń
Idealnym rozwiązaniem jest równomierne rozmieszczeni wentylatorów. W tym celu należy podzielić pomieszczenie na możliwie równe czworoboki w ilości odpowiadającej wyliczonej liczbie wentylatorów. W środkowej części każdego czworoboku należy umieści jeden wentylator. Część wentylatorów musi być umieszczona w najwyższym punkcie /kalenicy/ tak aby nie tworzyła się tam poduszka powietrzna.
fot.: Marax
Za najprostszą zasadę doboru można przyjąć użycie 1 destryfikatora na 150-300 m2 powierzchni w zależności od wysokości zawieszenia i typu wentylatora lub przeliczyć ilość urządzeń względem zalecanej krotności cyrkulacji powietrza - zgodnie z tabelą.
źródło: ISSO, publikacja 57
Przeczytaj także: