REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Kocioł gazowy - wymagania dla wentylacji


artykuł promocyjny

Instalacja gazowa w domu niesie za sobą konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwo, które wynikają z przepisów prawa budowlanego. Jednymi z ważniejszych wytycznych w tej kwestii są warunki wentylacji - czy może być grawitacyjna, a może jednak mechaniczna, jakie parametry powinna spełniać wymiana powietrza przy kotle z otwartą, a jakie przy modelach z zamkniętą komorą spalania?

Wentylacja w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi musi spełniać warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.02.75.690 z dnia 15 czerwca 2002 r.), w Polskich Normach i przepisach odrębnych. Do tego każdy producent dostarcza wymagania i zalecenia zawarte w instrukcji danego urządzenia.

 

Kotły gazowe - rodzaje


Kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę, co oznacza, że nie pobierają powietrza do spalania z pomieszczenia. Dzięki temu ich obecność w pomieszczeniu nie wpływa na ilość i jakość powietrza w miejscu pracy. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż do montażu kotła nie potrzebujemy oddzielnego pomieszczenia gospodarczego typu kotłownia, a mogą one znaleźć się również w korytarzu, kuchni lub łazience. Trzeba przy tym pamiętać, że urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania nie mogą być instalowane w tzw. pomieszczeniach czystych, czyli mieszkalnych (pokoje, sypialnie). Zgodnie z zasadami projektowania wentylacji w budynkach nie ma w nich kanałów wywiewnych (kratek wentylacyjnych). W tego typu pomieszczeniach można natomiast stosować urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania podłączone do koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych.

 

Sprawna instalacja gazowa = sprawny komin + sprawna wentylacja


Do prawidłowego podłączenia i działania kotłów kondensacyjnych wykorzystywany jest przewód powietrzno-spalinowy, którym kocioł pobiera potrzebną do spalania ilość powietrze i pozbywa się spalin. Taki przewód albo wyprowadza się na zewnątrz przez ścianę, albo podłącza do komina przeznaczonego do kotłów kondensacyjnych, który posiada dwa przewody. Starszą wersją takiego kotła jest model atmosferyczny z otwartą komorą spalania.

(1)                                               (2)                                                           (3)             

fot.: Junkers - Odprowadzenie spalin z kotła gazowego najczęściej realizowane jest przez (1) system spalinowy montowany w murowanym szachcie kominowym, w którym wykorzystuje się zwykły przewód wentylacyjny lub kominowy o przekroju 12x12 cm, w domu jednorodzinnym przy o kotle o mocy do 21 kW można zastosować (2) system wyprowadzenia spalin przez ścianę bezpośrednio z kotłowni rurą podwójną, z kolei przy modernizacji kotłowni można wykorzystać (3) stary system kominowy od kotła gazowego i w nim poprowadzić spaliny, a powietrze doprowadzić do kotła drugą rurą wyposażoną w przyłącze rozdzielcze 2x80 mm.


BEZ WZGLĘDU NA RODZAJ KOTŁA W POMIESZCZENIU MUSI DZIAŁAĆ WENTYLACJA!!!

 

Nie zależnie od miejsca montażu istnieje potrzeba zapewnienia dostępu do kanału wywiewnego. Po pierwsze, bez względu na to, czy będzie to kuchnia, łazienka czy kotłownia, wszystkie te pomieszczenia są tzw. brudne, czyli musi w nich być kratka wentylacyjna, a po drugie zarówno w wentylacji naturalnej jak też w mechanicznej muszą znaleźć się elementy odpowiedzialne za usuwanie zużytego powietrza i nawiew świeżego. Do tego trzeba pamiętać, że:

  • nie wolno stosować indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych
  • nie wolno stosować mechanicznej wentylacji w pomieszczeniu z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (otwarta komora spalania)
  • można zastosować mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową

 

Bezpieczna instalacja gazowa
 

Gaz spalany w kotłach jest lżejszy od powietrza, dlatego w przypadku wycieku, a takie ryzyko istnieje zawsze, będzie gromadził się przy suficie, a dzięki obecności kratki wentylacyjnej nie dojdzie do jego nagromadzenia grożącemu wybuchowi. Dla własnego bezpieczeństwa warto zainwestować również w czujnik gazu, który zaalarmuje nas na wypadek wycieku gazu. Takie zabiegi mają charakter prewencyjny, ale są w stanie uratować nasze życie, a czasem również majątek. Do takich działań zachęca Państwowa Straż Pożarna oraz zdrowy rozsądek, zwłaszcza że koszt czujnika gazu jest niewielki (kilkadziesiąt złotych). Zobacz także >> Czujki czadu - czy są obowiązkowe

 

W POMIESZCZENIU Z KOTŁEM GAZOWYM MUSI BYĆ KRATKA WENTYLACYJNA (WENTYLACJA GRAWITACYJNA) LUB ANEMOSTAT (WENTYLACJA MECHANICZNA)

 

Takie rozwiązanie jest oczywiste i wynika z funkcjonowania systemu wentylacji w domu, nie ma natomiast konieczności robienia dodatkowej instalacji lub zakładania kolejnej kratki. Trzeba również pamiętać, że wspomniane wyżej przepisy ZABRANIAJĄ stosowania dwóch rodzajów wentylacji w jednym budynku. Z tego też względu nie należy wykonywać dodatkowej kratki nad piecykiem.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Junkers


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY