REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Prawidłowa i skuteczna wentylacja w domu - jak o nią zadbać?


artykuł promocyjny

Współczesne materiały budowlane charakteryzują się bardzo małą przepuszczalnością, co jest uważane za atut, ponieważ znacznie zmniejszają koszty utrzymania. Nie dopuszczają do wychładzania pomieszczeń i nie powodują przeciągów w domach. Nie każdy wie jednak, że wraz ze szczelnym domem czy mieszkaniem wiąże się konieczność wzmożonego wentylowania pomieszczeń. W takich przypadkach wystarczy wentylacja tradycyjna, czy grawitacyjna?

Tradycyjna wentylacja to nic innego, jak wietrzenie domów za pomocą okien i drzwi. Nie zawsze jest to korzystne dla naszego zdrowia i komfortu, a także powoduje duże straty ciepła. Wraz z rozwojem budownictwa pojawiła się metoda grawitacyjna. Wykorzystuje ona zjawisko konwekcji, czyli naturalnego ruchu powietrza wywoływanego różnicą gęstości i ciśnienia. Taka wymiana odbywa się dzięki zainstalowanym kominom, które wyciągają zanieczyszczone powietrze.


Wentylacja mechaniczna

Przy obecnym stylu budownictwa i jakości powietrza idealnym, komfortowym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. Stosując centrale wentylacyjne z odzyskiem energii, zapewnimy sobie wygodę, zdrowie, a także oszczędności. Zasada działania rekuperatorów polega na odzysku energii z powietrza wywiewanego z domu. Energia cieplna jest oddawana na wymienniku w centrali wentylacyjnej do powietrza nawiewanego z zewnątrz. Takie rozwiązanie rzutuje na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania.

wentylacja mechaniczna


Wymienniki energii cieplnej – wymienniki obrotowe

Aktualnie w urządzeniach wentylacyjnych stosowane są następujące wymienniki energii cieplnej:

  • krzyżowo-przeciwprądowy,
  • obrotowy,
  • entalpiczny.


Każdy z wymienników ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym jest jednak fakt, że każdy z nich spełni swoje zadanie.

Na uwagę jednak zasługują rekuperatory z wymiennikami obrotowymi, które swoją budową sprawiają, że odzysk energii cieplnej w skali roku jest na równym, niezwykle wysokim poziomie (80-86%). Dodatkowo ten rodzaj wymiennika wpływa na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniach. Często w okresach ogrzewania występuje problem suchego powietrza. Wymiennik obrotowy odzyskuje nie tylko ciepło, ale i wilgoć z powietrza usuwanego. W ten sposób świeże powietrze nawiewane jest do domu już ocieplone i z odzyskaną wilgocią. Kolejnym atutem central wentylacyjnych z wymiennikiem obrotowym jest możliwość ciągłej pracy, nawet gdy na zewnątrz jest ujemna temperatura. Budowa wymiennika obrotowego powoduje, iż ten nie zamarza, pracując w warunkach nawet srogiej zimy.

Doskonałe rozwiązanie central wentylacyjnych z wymiennikiem obrotowym proponuje szwedzki producent ÖSTBERG (rekuperatory HERU), uznawany za pioniera w wentylacji. Surowy skandynawski klimat był najważniejszą wytyczną do zaprojektowania takich rekuperatorów, które spełnią swoją funkcję na najwyższym poziomie. Niezamarzający wymiennik oraz wysoka sprawność odzysku energii są głównymi cechami, na które swoją uwagę zwraca użytkownik.

rekuperatory HERU -

rekuperatory HERU -


Schładzanie pomieszczeń

Oczywiste zadanie central wentylacyjnych to dostarczanie świeżego, czystego powietrza i usuwanie powietrza zużytego. Urządzenia mogą jednak, poza dogrzewaniem pomieszczeń w zimie, ochładzać budynek w okresie letnim. Aktualne warunki klimatyczne pokazują, iż lata w Polsce są coraz cieplejsze. Przy aplikacji chłodnicy centrala wentylacyjna jest w stanie schładzać pomieszczenie. ÖSTBERG również daje taką możliwość użytkownikom poprzez dołożenie do instalacji rekuperatora chłodnicy wodnej. Po skonfigurowaniu użytkownik może cieszyć się z komfortu użytkowania rekuperatora.


Programowanie

Nowoczesne centrale wentylacyjne marki ÖSTBERG można zaprogramować w taki sposób, aby samoczynnie dostosowywały pracę do naszych wymagań. Pobierając wartości z zainstalowanych czujników w pomieszczeniach, centrala wentylacyjna może dostosować pracę do poziomu zawartości CO2 w pomieszczeniu, wilgotności lub przede wszystkim temperatury.

Gdy w domu jednocześnie przebywa większa ilość osób, rekuperator HERU pracuje intensywniej. Analogicznie, gdy w domu nie ma nikogo, urządzenie spowalnia swoją pracę. Takie rozwiązanie zapewnia świeże powietrze przez cały czas, dostosowując tym samym prędkość wentylatorów do naszych potrzeb.

Wszystkie wartości wyświetlane są na panelu sterującym centralą. W dowolnym momencie możemy zmienić pracę naszego urządzenia. Dodatkowo, centrala wentylacyjna HERU posiada odpowiedni protokół, umożliwiający podłączenie rekuperatora do systemu BMS (ang. Building Management System). Takie połączenie daje możliwość sterowania centralą wentylacyjną za pomocą smartfona czy tabletu. Dzięki niemu mamy możliwość zarządzania swoim budynkiem poprzez jedno urządzenie.

sterowanie wentylacją

Szeroka gama rekuperatorów marki ÖSTBERG pozwala na dobór jednostki do wymagań instalacji. W ofercie znajdują się jednostki z podłączeniem bocznym, górnym oraz podwieszane z niskim profilem, które idealnie wpasują się do zabudowy podsufitowej. Niewątpliwym atutem central wentylacyjnych HERU jest ich gruba izolacja umożliwiająca montaż urządzenia nawet na nieogrzewanych poddaszach.Opracowanie: Redakcja
Żródło: Neovent


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY