REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Jak zamontować okap kuchenny? Przewodnik krok po kroku


artykuł promocyjny

Dla większości osób rzeczą oczywistą jest dziś posiadanie okapu kuchennego w kuchni.
Z naszego krótkiego przewodnika dowiesz się, jak zamontować okap kuchenny, by działał cicho i wydajnie.


Pochłaniacze i wyciągi

Dla uściślenia terminologii warto zaznaczyć w tym miejscu, że okap kuchenny może pracować w dwóch trybach: jako pochłaniacz lub jako wyciąg.

W przypadku pochłaniacza mówimy o urządzeniu w trybie zamkniętym, które neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pochłania parę wodną za pomocą dodatkowego filtra węglowego. Wyciąg natomiast należy podłączyć rurą do komina wentylacyjnego, by wszelkie zanieczyszczenia usuwane były na zewnątrz kuchni. Przyjrzyjmy się krótko obydwu tym sytuacjom.

Okap wyspowy GLOBALO Nomina Isola 90.3 Sensor Eko Max


Jak zamontować okap kuchenny w trybie wyciągu?

Okap w trybie wyciągu jest skuteczniejszy od pochłaniacza o ok. 20%. Jeśli masz taką możliwość i budynek, w którym mieszkasz, wyposażony jest w osobny komin wentylacyjny – koniecznie to wykorzystaj. Okap pracuje wtedy też ciszej, gdyż powietrze się w nim nie kotłuje, tylko płynnie jest usuwane na zewnątrz.

Najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć, zebraliśmy w kilku punktach.

  • Rura do okapu. Zastosuj prostą, gładką, okrągłą rurę, której średnica będzie odpowiadała średnicy wylotu z okapu (np. fi 15 lub fi 12). Alternatywnie można stosować kanały płaskie o przekroju 22 x 9 cm lub 20 x 6 cm. Unikaj rur elastycznych – mają tendencję do większej głośności, są mniej trwałe. Odcinek rury odprowadzającej opary powinien mieć maksymalnie 2-3 metry i zawierać jedno lub dwa załamania o kącie nie przekraczającym 45 stopni. Im przewód wentylacyjny krótszy, tym lepiej. Kolanko nałóż dopiero po poprowadzeniu ok. 30 cm rury, żeby powietrze przepływało swobodnie.
     

Okap kuchenny Altemo 75.3 Black - Globalo

  • Odległość od kuchenki. Zależna jest od rodzaju okapu oraz rodzaju płyty grzewczej. Okap nad płytą gazową będzie wyżej zamontowany niż nad płytą elektryczną. Wynika to z występowania w tym pierwszym przypadku żywego ognia, którego płomienie mogą uszkodzić okap.
     
  • Miejsce montażu. Okap zalecamy zamontować na trwałej i mocnej ścianie (cegła, pustak, beton). Ściany regipsowe są niezalecane ze względu na mniejszą trwałość, drgania oraz przewodzenie dźwięków (rezonowanie). Montaż okapu w suficie zakłada przewidzenie jego stabilności na tyle, by utrzymał ciężar modelu wyspowego lub sufitowego. Rury wentylacyjne ukryj w suficie podwieszanym lub pod maskownicą. Okap blatowy w trybie wyciągu także wymaga poprowadzenia rur. Idealne będą do tego kanały płaskie ukryte w podłodze.


Jak zamontować okap kuchenny w trybie pochłaniacza?

W tym przypadku wszystkie zasady będą podobne poza tymi dotyczącymi podłączania rur wentylacyjnych, które w pochłaniaczu są zbędne.

Elementem, którego wyciąg jest pozbawiony, jest w pochłaniaczu filtr węglowy. Jego zadaniem jest pochłanianie wilgoci i filtrowanie pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów, a następnie wpuszczanie powietrza z powrotem do kuchni. Filtr węglowy występuje w formie kasety lub okrągłych nakrętek na silnik. Należy go wymieniać średnio co 3-6 miesięcy, gdyż z upływem czasu kuleczki węgla aktywnego się w nim znajdujące, tracą swoje właściwości.

Pochłaniacze wybierane są z dwóch najczęstszych powodów: niemożności poprowadzenia kanałów do komina wentylacyjnego lub ze względów estetyczno-dekoracyjnych. W niektórych przypadkach dekoracyjne okapy wyspowe występują wyłącznie w formie pochłaniaczy. Montaż okapu odbywa się za pomocą stalowych, regulowanych linek nad płytą grzewczą. Spełniają wtedy dwojakiego rodzaju funkcję: filtrują powietrze oraz są niewątpliwą ozdobą i eleganckim, dodatkowym punktem świetlnym.

Okap wyspowy GLOBALO MAX ECO


Podsumowanie

Okap kuchenny możesz zamontować jako pochłaniacz (w obiegu zamkniętym z dodatkowym filtrem węglowym) lub jako wyciąg (w trybie otwartym z podłączeniem rurą do komina wentylacyjnego).

Niezależnie od Twojego wyboru – będzie to wybór dobry, gdyż jakiekolwiek mechaniczne rozwiązanie wentylacyjne w kuchni jest lepsze, niż jego nieposiadanie. My jednak zalecamy (jeśli istnieje taka możliwość) zamontowanie okapu kuchennego w trybie wyciągu. Będzie on wtedy skuteczniejszy i cichszy.Kontakt w sprawie produktów:Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
fax.
www: www.okapykuchenne.pl
mail: sklep@okapykuchenne.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY