REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA
ventia

Rekuperatory.pl

Nowa generacja central wentylacyjnych ÖSTBERG


data aktualizacji: 10-12-2019, 08:17

Szczelne domy i mieszkania są z pewnością atutem dzisiejszego budownictwa mieszkalnego. Nie dopuszczają do wychładzania pomieszczeń i nie powodują przeciągów w domach. Nie każdy wie, że wraz ze szczelnym domem czy mieszkaniem wiąże się konieczność wzmożonego wentylowania pomieszczeń. Czy w takich przypadkach wystarczy wentylacja grawitacyjna? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie już na etapie projektowania domu.

Nowa generacja central wentylacyjnych ÖSTBERG

Wyróżnia się następujące rodzaje wentylacji:

  • naturalna (wykorzystująca przeciąg),
  • grawitacyjna (wymiana powietrza wykorzystująca różnicę temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku),
  • mechaniczna (z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej).

Nowa generacja central wentylacyjnych OSTBERG

Projektując swój nowy dom Inwestor musi zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będzie następować wymiana powietrza, aby przychodząc do domu po ciężkim dniu, mógł w pełni wypocząć i cieszyć się z komfortu świeżego i zdrowego powietrza.

Taki komfort życia z pewnością podniesie wentylacja mechaniczna. Stosując centrale wentylacyjne z odzyskiem energii, mieszkańcy odczują komfort psychiczny oraz ekonomiczny. Zasada działania rekuperatorów polega na odzysku energii z powietrza wywiewanego z domu. Energia cieplna jest oddawana na wymienniku w centrali wentylacyjnej do powietrza nawiewanego, świeżego z zewnątrz. Takie rozwiązanie rzutuje na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania. Inwestor, ciesząc się z komfortu życia, będzie mógł spać spokojnie, wiedząc, że obniżył swoje koszty ogrzewania.

 

Aktualnie jednym z najlepszych rozwiązań wymiennika energii cieplnej w rekuperatorze jest wymiennik obrotowy.

Swoją budową sprawiają, że odzysk energii cieplnej w skali roku jest na równym, niezwykle wysokim poziomie (80 - 86%). Dodatkowo ten rodzaj wymiennika wpływa na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniach. Często w okresach ogrzewania występuje problem suchego powietrza. Wymiennik obrotowy odzyskuje nie tylko ciepło, ale i wilgoć z powietrza usuwanego. W ten sposób świeże powietrze nawiewane jest do domu już ocieplone i z odzyskaną wilgocią.

Nowa generacja central wentylacyjnych OSTBERGNowa generacja central wentylacyjnych OSTBERG

Już niebawem najnowocześniejszymi rekuperatorami z obrotowym wymiennikiem ciepła będą centrale wentylacyjne HERU szwedzkiego producenta Östberg. Z początkiem jesieni bieżącego roku w sprzedaży pojawi się nowa generacja central wentylacyjnych z odzyskiem energii - HERU.

Nowa generacja central wentylacyjnych OSTBERG

Z najważniejszych zmian i usprawnień jest wprowadzenie zupełnie nowego sterownika – 4,3” kolorowy wyświetlacz umożliwi bardzo intuicyjne regulowanie oraz dostosowanie pracy urządzenia do własnych potrzeb.

 

Poniżej również najważniejsze cechy nowej generacji rekuperatorów HERU:

  • Możliwość kontroli i sterowania rekuperatorem HERU za pomocą smartfona
  • Usprawniony serwis urządzenia
  • Nowy, energooszczędny silnik wymiennika ze zmienną prędkością
  • Łatwy demontaż kasety wymiennika i wentylatorów w celach serwisowych
  • Jeden standard śrub w całym urządzeniu, TORX T25
  • Izolacja 50 mm, możliwość instalacji urządzenia na nieogrzewanych poddaszach
  • Zwiększony dystans pomiędzy króćcami przyłączeniowymi i wiele innych


Kolejnym atutem central wentylacyjnych z wymiennikiem obrotowym jest możliwość pracy ciągłej, nawet gdy na zewnątrz jest ujemna temperatura. Budowa wymiennika obrotowego powoduje, iż ten nie zamarza pracując w warunkach nawet srogiej zimy.  

Nowoczesne centrale wentylacyjne można zaprogramować w taki sposób, aby samoczynnie dostosowywały pracę do naszych wymagań. Pobierając wartości z zainstalowanych czujników w pomieszczeniach centrala wentylacyjna może dostosować pracę do poziomu zawartości CO2 w pomieszczeniu, wilgotności lub przede wszystkim temperatury.

Gdy w domu przebywa jednocześnie większa ilość osób, rekuperator pracuje intensywniej. Analogicznie, gdy w domu nie ma nikogo urządzenie spowalnia swoją pracę. Takie rozwiązanie zapewnia świeże powietrze przez cały czas, dostosowując tym samym prędkość wentylatorów do naszych potrzeb.  


Wszystkie wartości wyświetlane są na panelu sterującym całym urządzeniem. W dowolnym momencie możemy zmienić pracę naszego urządzenia. Dodatkowo, jeśli urządzenie posiada odpowiednie sterowniki możliwe jest podłączenie rekuperatora do systemu BMS (z ang. Building Management System). Takie połączenie daje możliwość sterowania centralą wentylacyjną za pomocą smartfona czy tabletu i wpisuje się w trend zarządzania swoim budynkiem za pomocą jednego urządzenia.

Nowa generacja central wentylacyjnych OSTBERGNowa generacja central wentylacyjnych OSTBERG

Wychodząc naprzeciw użytkownikom, producent dostosował nową generację HERU do wymogów programu „Czyste powietrze”. Dzięki temu wszyscy, którzy chcą skorzystać z programu rządowego i szukają centrali wentylacyjnej z odzyskiem energii, która jest przystosowana do tych wymagań mogą zaopatrzyć się w nowoczesne rekuperatory HERU.Kontakt w sprawie produktów:Neovent Sp. z o.o. Sp. k.
tel. 55 645 73 14
fax.
www: neovent.pl
mail: neovent@neovent.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors         Flop System Sp. z o.o.        Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Wienkra

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY