REKLAMA

REKLAMA


Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?


artykuł promocyjny

Wybór systemu ogrzewania nie jest łatwy, a muszą się z nim mierzyć zarówno inwestorzy posiadający już ogrzewanie domu, jak i osoby na etapie planowania. Decyzję utrudnia różnorodność dostępnych metod ogrzewania: tradycyjny piec węglowy, ekogroszek, kocioł olejowy, pompa ciepła czy gaz. Aktualne wytyczne dotyczące budownictwa i dostępne dofinansowania, a także problem globalnego ocieplenia skłaniają nas do wyboru ogrzewania pompą ciepła lub gazem.

Pompa ciepła Neoheat EKO

fot.: Pompa ciepła Neoheat EKO

Pompa ciepła czy gaz?

 

Warto podkreślić zalety, które łączą obie metody, a zarazem wyróżniają je spośród innych. Są to systemy bezobsługowe i nie generują odpadów – nie wymagają zatem oddzielnego pomieszczenia. Co więcej, ich praca jest wyjątkowo cicha i pozwala na dużą oszczędność czasu.

Tradycyjny kocioł węglowy wymaga dziennie około godzinnej obsługi. Kotły na pellet i ekogroszek zajmują ok. 1,5 godziny tygodniowo, natomiast praca kotła olejowego, gazowego czy pompy ciepła nie wymaga poświęcania czasu, ponieważ są to urządzenia bezobsługowe.

Ogrzewanie poświęcony czas

fot.: Ogrzewanie – szacowane porównanie poświęconego czasu

 

Ogrzewanie – porównanie kosztów inwestycyjnych

 

Cena pieca na węgiel, drewno, miał węglowy, ekogroszek czy pellet wynosi od 6000 do 1800 zł. W przypadku instalacji gazowych dodatkowym kosztem jest przyłącze, które może wynosić od 5000 do 9000 zł. Jeśli przyłącze jest niemożliwe, to konieczny jest zakup zbiornika w kwocie ok. 8000 zł lub wynajęcie go. Kotłownia gazowa wymaga więc inwestycji od 13000 do 20000 zł.

Pierwszym skojarzeniem z pompą ciepła jest duży koszt inwestycyjny. Jest to błędne przekonanie, ponieważ koszt pompy ciepła powietrze/woda Neoheat dstępnej w asortymencie Iglotech, która nie wymaga odwiertów, dla nowego domu o powierzchni ok. 100 m2 wynosi 19 400 zł w przypadku pompy ciepła Eko 9kW i 28 300 zł pompy ciepła Standard 8kW. Nie musimy również inwestować w stworzenie komina. Na systemy ogrzewania z wyjątkiem pieców na węgiel, drewno i miał, przysługuje dofinansowanie z rządowego Programu Czyste Powietrze.

Duże znaczenie ma odpowiedni wybór pompy ciepła, który wiąże się z powierzchnią budynku, jego termoizolacją i rodzajem odbioru ciepła. Nieprawidłowy dobór może skutkować podniesieniem kosztów eksploatacyjnych lub niedogrzaniem budynku. 

 

Pompa ciepła – zalety

 

Pompy ciepła to idealne rozwiązanie do ogrzewania budynku. Dostępność na rynku wielu modeli o różnych funkcjonalnościach pozwala dobrać perfekcyjne urządzenie do naszego domu. Pompa ciepła Neoheat to gwarancja kompletnego ogrzewania domu lub uzupełnienie układu grzewczego. Co więcej, urządzenie daje możliwość włączenia w układ grzewczy kilku wymienników z możliwością ustawienia temperatury na każdym z nich. Pompa ciepła Neoheat może służyć również do podgrzewania wody użytkowej. System do wytworzenia od 3 do 5 kW energii grzewczej wymaga zaledwie 1 kW energii elektrycznej. Woda podgrzewana przez Neoheat jest pozbawiona groźnych bakterii legionelli i osiąga temperaturę do 60°C, a latem pompa może służyć jako urządzenie chłodzące, więc możemy uniknąć montażu klimatyzatora.

Pompa ciepła

fot.: Pompa ciepła Neoheat Standard

 

Pompa ciepła – korzyści

 

Urządzenie jest kompaktowe i pracuje bardzo cicho, a sterowanie za pomocą wbudowanego, intuicyjnego wyświetlacza jest wyjątkowo proste. Pracą pompy ciepła można zarządzać również za pomocą smartfona lub tableta przez połączenie Wi-Fi.

Korzyści pompa ciepła

fot.: Ogrzewanie pompą ciepła. Korzyści.

 

Przeczytaj koniecznie:  Pompa ciepła Neoheat z wyróżnieniem

 

Pompa ciepła – dofinansowanie

 

Ekologiczne rozwiązania są opłacalne i dzięki nim dąży się do wycofania tradycyjnego ogrzewania. Na zakup pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie. Pompy ciepła Neoheat spełniają wysokie wymagania programu WFOŚiGW „Czyste Powietrze”. Wysokość dofinansowania jest zależna od zarobków, a według nowych zasad beneficjenci są podzieleni na dwie grupy. Obie mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starego pieca, zakup i montaż pompy ciepła, docieplenie budynku i inne. Osoby z dochodem maksymalnie 100 000 zł rocznie mogą otrzymać do 9000 zł na zakup pompy ciepła powietrze/woda, a beneficjenci, którym przysługuje dofinansowanie o podwyższonym poziomie mogą otrzymać 18 000 zł. Można otrzymać również dofinansowanie na całość inwestycji: demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup i montaż pompy z montażem dodatkowego elementu.

Czyste Powietrze

Ogrzewanie pompą ciepła – dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze
 

Pompa ciepła- koszty eksploatacyjne

 

Eksploatacja pompy ciepła jest korzystna ze względu na możliwość ogrzewania domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii. Koszty ogrzewania pompą ciepła są niższe niż w przypadku kotłów olejowych, pelletu czy ekogroszku, a przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego koszty będą niższe niż ogrzewanie gazem. Co więcej, koszty można zmniejszyć stosując np. panele fotowoltaiczne.

Innowacyjne pompy ciepła Neoheat są często wybierane jako główne źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych. Pompa ciepła Neoheat została nagrodzona Liderem Instalacji w kategorii Odnawialne Źródła Energii. Doceniono ją za innowacyjność, energooszczędność i konstrukcję.


Obejrzyj film i dowiedz się więcej informacji o użytkowaniu pompy ciepła Neoheat:

 
 
 

Więcej informacji na stronie www.neoheat.pl



Kontakt w sprawie produktów:



Iglotech Sp. z o.o.
tel. +48 55 645 73 00
fax.
www: www.iglotech.com.pl
mail: iglotech@iglotech.com.pl




Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY