REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Odpowiednia wentylacja w domu lub mieszkaniu - eksperci radzą


data aktualizacji: 22-05-2020, 02:33

Odpowiednia wentylacja w domu pozwala zachować zdrowie i dba o bezpieczeństwo Twojej rodziny. Jej brak negatywnie wpływa na samopoczucie, układ oddechowy oraz cały organizm. Przyczynia się też do powstawania grzybów i pleśni. Zobacz, co zrobić, by zapewnić domownikom odpowiednią wentylację w domu lub mieszkaniu.

Odpowiednia wentylacja w domu lub mieszkaniu - eksperci radzą

 

Obowiązkowy okap kuchenny

 

Współczesna kuchnia bez okapu kuchennego jest niepełna. Intensywność czynności, jakie się w niej odbywają, wilgoć i wysoka temperatura stanowią czynniki wysokiego ryzyka dla zniszczenia mebli, ścian, podłóg oraz – przede wszystkim – Twojego zdrowia.

Okap kuchenny GLOBALO Loteo 80.3 White

Okap kuchenny GLOBALO Loteo 80.3 White

Dlatego już na etapie projektowania domu lub mieszkania – zaplanuj, jaki rodzaj okapu kuchennego zamontujesz w swojej nowej kuchni.

 

Jakie masz możliwości?

 

W pierwszym kroku należy zdecydować, czy okap będzie pracował jako wyciąg z podłączeniem do wentylacji, czy jako pochłaniacz w obiegu zamkniętym. Jest to o tyle ważne, że w przypadku wyciągu należy poprowadzić odcinek rury od okapu do komina wentylacyjnego. Jeśli pominiesz ten element w projekcie kuchni, może się okazać, że podczas prac remontowo-budowlanych ekipa specjalistów zmuszona jest kuć betonową wylewkę, w której miały biec rury do okapu blatowego lub przebijać się przez gotową ścianę zewnętrzną, bo trzeba poprowadzić od okapu przyściennego rurę na zewnątrz budynku.

Okap kuchenny GLOBALO Verta 60.1 Black

Okap kuchenny GLOBALO Verta 60.1 Black

Nikt nie lubi takich niespodzianek – żeby ich uniknąć, wystarczy dobrze rozrysować projekt i porozmawiać z architektem o rodzaju okapu, jaki zostanie w kuchni wykorzystany.

 

Okap kuchenny a rekuperacja

 

W nowym budownictwie coraz chętniej instalowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Dzięki niej z mieszkania usuwane jest zanieczyszczone powietrze o wysokiej zawartości CO2, a doprowadzane świeże powietrze z zewnątrz, które ulega przefiltrowaniu. Całość umożliwia rekuperator, który wprowadza powietrze w ruch. To w nim następuje ogrzanie zimnego strumienia świeżego powietrza przez powietrze zanieczyszczone ze zmagazynowaną energię. Co ważne – strumienie te się nie mieszają.

Okap kuchenny GLOBALO Bertez 60.1 Black

Okap kuchenny GLOBALO Bertez 60.1 Black

Rekuperacja znacznie przewyższa tradycyjną wentylację grawitacyjną pod względem skuteczności. Dodatkowo w skali roku obniża koszty ogrzewania domu o ok. 50%. Istnieje bardzo prosty sposób, by użytkować okap kuchenny podłączony do wentylacji oraz rekuperację. Wystarczy rozdzielić wentylację ogólną budynku od kuchennej wentylacji wywiewnej, którą zapewnia okap.


Rekuperacja zapewnia wentylację całego domu – bez konieczności otwierania okien do pomieszczeń dostarczane są stałe dawki świeżego powietrza. Zadaniem okapu jest natomiast usuwanie wilgoci i zanieczyszczeń, które powstają podczas przygotowywania posiłków w kuchni.

 

Błędy w planowaniu wentylacji kuchennej

 

Jeśli już na etapie projektowania domu i kuchni zapomnisz o pewnych istotnych kwestiach – w dalszych krokach napotkasz niespodziewane utrudnienia, które zwiększą koszty inwestycji. Jeśli planujesz podłączenie okapu do wentylacji, powinno mieć to swój wyraz już w projekcie! Braki na tym etapie rodzą problemy, oto kilka z nich:

  • rury wentylacyjne w suficie podwieszanym: jeśli w projekcie zostanie to pominięte, podczas montażu okapu okaże się, że trzeba obniżyć sufit (o ok. 15 cm)
  • silnik zewnętrzny do okapu: jeśli ma być zamontowany, również trzeba wcześniej zaplanować jego umiejscowienie w osobnym pomieszczeniu lub na zewnątrz (elewacja, dach)
  • rury wentylacyjne w wylewce betonowej: w przypadku okapu blatowego należy takie rury położyć jeszcze przed wylaniem betonu
  • komin wentylacyjny: należy zadbać o jego odpowiednią średnicę i zaplanować łatwy wlot dla rur biegnących od okapu
  • wywiewnik dachowy, nawietrzniki: jeśli są przewidziane, również należy zaplanować ich wykorzystanie i umiejscowienie


Przygotowując projekt kuchni, zawsze miej na uwadze wszystkie aspekty jej funkcjonowania. Jeśli zależy Ci na sprawnej budowie lub szybkim remoncie, pamiętaj o poprawnym zaplanowaniu wentylacji. Bez niej w kuchni bardzo szybko pojawi się wilgoć, która jest przyczyną powstawania grzyba i pleśni. Zdrowa i higieniczna kuchnia możliwa jest tylko wraz ze skuteczną wentylacją.Kontakt w sprawie produktów:Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
fax.
www: www.okapykuchenne.pl
mail: sklep@okapykuchenne.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema     Wienkra

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY