REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Oddychaj czystym powietrzem - świeże to za mało!


artykuł promocyjny

Jakość powietrza wpływa na to, jak śpimy, czy efektywnie pracujemy oraz na poziom naszego samopoczucia. W dłuższej perspektywie czasu ma również ogromne znaczenie, na jakie choroby zachorujemy lub nie. Trzeba jednak pamiętać, że zdrowe powietrze musi być czyste, a więc najlepiej przefiltrowane. Sama wymiana zużytego powietrza na świeże często nie wystarcza. 

Oprócz naturalnych składników jak azot i tlen w powietrzu często występują różnego rodzaju drobnoustroje, zarodki roślin i zanieczyszczenia, które mają silny wpływ na nasze drogi oddechowe. W okresie zimowym bardzo szkodliwy dla naszych płuc jest smog. Przez cały rok narażamy się na wdychanie spalin, a w momencie natężenia pylenia również alergenów. Rozwiązaniem jest centralna jednostka, która będzie wymieniać powietrze w całym domu przez cały czas, a zanim zostanie ono rozprowadzone do poszczególnych pomieszczeń, przejdzie przez filtr i zostanie oczyszczone. Co tak działa? Oczywiście wentylacja mechaniczna zwana rekuperacją.

Nawiewnik ścienny - alternatywa dla rekuperacji

fot.: Brevis - nawiewnik ścienny PURO doskonale radzi sobie z dostarczaniem do domu świeżego i czystego powietrza

 

Filtrowanie powietrze

 

Dbanie o jakość powietrza możemy uznać za konieczność naszych czasów. Jedni inwestują w rośliny i wietrzą mieszkanie zgodnie ze sztuką. Inni wybierają oczyszczacze powietrza, a jeszcze inni wolą rozwiązanie systemowe, samoczynne i najdokładniejsze, czyli rekuperację.

Wydajność oczyszczacza powietrza dobierana do kubatury pomieszczeń

fot.: Daikin - wydajny oczyszczacz powietrza jestnajlepszym rozwiązaniem, gdy nie mamy możliwości montażu rekuperacji

Można stosować półśrodki i to nawet dobrze, że interesujemy się różnymi sposobami na poprawę jakości powietrza w domu, jednak bezpieczeństwo i komfort zapewnia nowoczesna wentylacja, która dba jednakowo o czystość powietrza, ale też pośrednio przeciwdziała zmianom klimatycznym, bo pozwala odzyskać ciepło.

Zawartość szkodliwych dla zdrowia człowieka cząsteczek zmienia się w zależności od pory roku i lokalizacji. Zanieczyszczenia powietrze w naszych domach są przyczyną rozwoju wielu chorób oraz powodują nasilenie objawów, które już mamy, zwłaszcza przy alergii i astmie. Zawartość szkodliwych dla zdrowia człowieka cząsteczek zmienia się w zależności od pory roku i lokalizacji. Zanieczyszczenia powietrze w naszych domach są przyczyną rozwoju wielu chorób oraz powodują nasilenie objawów, które już mamy, zwłaszcza przy alergii i astmie. Co więcej, przebywając w pomieszczeniach z powietrzem złej jakości, narażamy się na częstsze infekcje, a także ogólne osłabienie i rozdrażnienie. Nie od dziś wiadomo, że budynki oddziaływają na nasze samopoczucie. Zobacz więcej >> syndrom chorego budynku.

Zdalne sterowanie w standardzie!

fot.: Neovent - wszystkie centrale nowej generacji wyposażone są w moduł zachowania stałego wydatku, który zapewnia utrzymanie i zrównoważenie zadanych dla budynku przepływów powietrza nawiewanego i wywiewanego niezależnie od zmian oporów instalacji oraz warunków atmosferycznych

 

Bez bakterii i grzybów

 

Jednym z kluczowych parametrów jakości powietrza jest optymlana wilgotność określana na poziomie 40-60% (latem do 70%). Przekroczenie zalecanej normy staje się przyczyną wielu niebezpiecznych dla nas procesów, a jednym z nich jest rozwój bakterii, roztoczy i grzybów. Te organizmy wnikają głęboko w nasz układ oddechowy i powodują wiele przewlekłych chorób. Dlatego tak ważne jest, że w domu z rekuperacją wentylacja działa poprawnie i stale a wilgotność zawsze utrzymana jest na odpowiednim poziomie.

Im mniejsze zanieczyszczenie, tym głębiej wnikają w nasz układ oddechowy i wymagają dokładniejszych filtrów. Na poziomie naszych ust i nosa zatrzymują się pyłki i zarodki roślin. Grzyby wnikają już dalej — są w stanie dotrzeć do tchawicy. Kurz może objąć także oskrzela i oskrzeliki, a bakterie, smog i spaliny penetrują najgłębiej, bo aż do płuc. Na te zanieczyszczenia konieczne jest stosowanie najdokładniejszych filtrów PM1 (≤1µm). PM10 są w stanie ochronić nas przed zanieczyszczeniami rzędy 10µm.

fot.: Ekoklimax

 

Wymiana powietrza na świeże z zewnątrz

 

Wymiana zużytego powietrza z naszych wnętrz na świeże z zewnątrz to zadanie każdego systemu wentylacji. Dla lepszej efektywności (zwłaszcza w lecie) zaleca się używanie wentylatorów mechanicznych, które tę wymianę wspomagają, a przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych całkowicie zapewniają. Kolejny ważny proces to przejście powietrza przez filtry, które wyłapują zanieczyszczenia i uzdatniają napływające masy. Dodatkowo powietrze powinno zostać osuszone lub nawilżone, dzięki czemu nie będziemy odczuwać dyskomfortu nawet w czasie upałów, czy gdy na dworze jest duszno. Za takie funkcje odpowiadają centrale wentylacyjne zwane rekuperatorami, dzięki którym do domów trafia tylko świeże i czyste powietrze. Na rynku znajdziemy różne rekuperatory różniące się budową, sposobem montażu oraz wielkością, którą zawsze należy dobierać do wielkości domu i ilości domowników. Sprawdź >> Wszystko o rekuperacjiOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Neovent, Ekoklimax, Brevis


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY