REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA


Wienkra

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu na balkonie


data aktualizacji: 18-01-2022, 11:58

Klimatyzacja to instalacja, na którą decydują się nie tylko firmy, czy właściciele dużych domów, ale również mieszkańcy bloków. Najczęściej na montaż klimatyzacji wybierany jest wówczas balkon. Jakie formalności należy przy tym spełnić? Czy konieczne jest wykonanie dokumentacji projektowej oraz, czy wymagane są jakieś pozwolenia?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu na balkonie

Montaż klimatyzacji na balkonie ? niezbędna dokumentacja, przepisy, wymagania

fot.: Centrowent

W przypadku domu jednorodzinnego montaż klimatyzacji na balkonie nie jest objęty dodatkowymi obostrzeniami, to już w bloku lub tym bardziej w kamienicy nadrzędne stają się reguły określone przez zarządcę budynku, wspólnotę mieszkaniową lub właściciela. I wówczas konieczne jest zgłoszenie oraz dopełnienie niezbędnych formalności z odpowiednimi organami.

 

Montaż klimatyzacji na balkonie – niezbędna dokumentacja, przepisy, wymagania

 

Najbardziej popularne są klimatyzatory typu split i to właśnie tego typu rozwiązanie najczęściej możemy spotkać na balkonach. Składająca się z dwóch jednostek — wewnętrznej i zewnętrznej — instalacja wymaga zamontowania oddzielnie komponentów wewnątrz i na zewnątrz domu. W budynkach, których jesteśmy właścicielami, najczęściej nie ma problemu z wyborem miejsca montażu obu urządzeń. Kierujemy się wówczas względami praktycznymi (aby instalacja była jak najprostsza) oraz estetycznymi (by nie zaburzać otoczenia). Komplikacje pojawiają się, gdy musimy zamontować klimatyzator w budynku wielorodzinnym. Oprócz własnych preferencji jesteśmy zobowiązani uwzględnić również zakres ingerencji w mienie wspólne oraz komfort sąsiadów.

Okazuje się, że każda ingerencja w elewację może zaburzać estetykę całego budynku, dlatego bezwzględna jest konieczność zgłoszenia i uzyskania zgody wspólnoty na jakiekolwiek prace na zewnętrznej części budynku. Zarządca nieruchomości wydaje stosowane pozwolenie, które jest zgodne z wewnętrznym regulaminem i przy montażu klimatyzatora należy ściśle przestrzegać zawartych tam zasad.

Droga administracyjna uzyskania takiego pozwolenia najczęściej opiera się na wcześniejszym przygotowaniu odpowiedniego projektu, który określi zakres prac, dokładne umiejscowienie i przebieg elementów instalacji i dopiero na jego podstawie wydawana jest decyzja. 

 

WAŻNE! Przed wykonaniem projektu warto zapoznać się z dokumentacją wewnętrzną danej jednostki zarządzającej nieruchomością, aby móc dostosować wszelkie założenia do wymogów zawartych w regulaminie. Takie spotkanie z administratorem najlepiej zaplanować jeszcze przed zakupem klimatyzatora.

fot.: Centrowent - wielkość jednostki zewnętrznej zależy od metrażu lokalu, który chcemy schłodzić

Jeśli zawarte w projekcie dane są zgodne z uchwalonymi normami, projekt zostanie zaakceptowany i można przejść do realizacji przedsięwzięcia. Zdarza się jednak, że nie wszystkie założenia zostały dostosowane i wówczas może dojść do odrzucenia wniosku, a to oznacza brak możliwości montażu klimatyzacji.

Po otrzymaniu wniosku z pozwoleniem na montaż klimatyzacji na balkonie można przejść do wykonania niezbędnych prac instalacyjnych — najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonej firmy instalacyjnej, która na koniec prac wyda stosowną dokumentację, co jest warunkiem koniecznym do zachowania warunków gwarancji na urządzenie.

Redakcja poleca >> Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji

UWAGA! W przypadku kamienic i niektórych bloków może okazać się, że konieczne jest uzyskanie dodatkowej zgody od architekta. Zdarza się również, że przed montażem musimy ubiegać się o zaświadczenie od naszych sąsiadów, że nie wnoszą sprzeciwu przy tego typu ingerencji w mienie wspólne.  

Klimnatyzacja w kamienicy - jakie formalności trzeba spełnić

fot.: Daikin

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego nie ma konieczności zgłoszenia robót związanych z montażem klimatyzacji, nawet tej na balkonie, ale jeśli do tego musimy wykonać modernizację instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej odpowiedzialnej za odprowadzenie skroplin, to wówczas już musimy zgłosić takie prace do odpowiednich organów. 

Dokumetami, z którymi należy się zapoznać przy planowaniu montażu klimatyzacji, która ingeruje we własność wspólną jaką jest elewacja jest Kodeks cywilny i Ustawa o własności lokali. Zgodnie z nimi mamy prawo rozporządzać lokalem, którego jesteśmy właścicielem w sposób dowolny, ale z uszanowaniem takich samych praw przez sąsiadów.

 

Montaż jednostki zewnętrznej na balkonie - formalności i możliwe rozwiązania

 

Przy dopełnianiu wszelkich formalności warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy zamontować naszą jednostkę zewnętrzną. Tak jak już to było wspomniane, warto najpierw wybrać odpowiedni model, zapoznać się z jego kartą techniczną, rozmiarami, wagą itp. Wówczas możemy zdecydować, czy lepiej ją powiesić na ścianie, czy postawić na posadzce balkonu. Ten drugi sposób montażu może okazać się mniej problematyczny, gdyż wówczas nie dochodzi do ingerencji w elewację budynku i droga związana z formalnościami będzie znacznie krótsza. W praktyce oznacza jednak, że stracimy cenne miejsce na balkonie. Zdarza się również, że oba rozwiązania z jakichś powodów nie spełniają oczekiwań i trzeba szukać jeszcze innych sposób na poradzenie sobie z takim wyzwaniem. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się montaż klimatyzatora przy suficie balkonu. Są również sytuacje, gdzie optymalne może okazać się wyprowadzenie jednostki zewnętrznej aż na dach budynku. Jednak takie sytuacje są zdecydowanie rzadziej praktykowane.


WARTO PRZECZYTAĆ:

 

Klimatyzator do mieszkania - co powinniśmy uwzględnić przy wyborze

 

Oferta klimatyzatorów z roku na rok jest coraz większa. Różny jest również zakres cenowy tych urządzeń, ale generalnie coraz więcej osób może sobie pozwolić na komfort instalacji chłodzącej w własnym "M". Producenci kuszą coraz to nowszymi funkcjami, większą liczbą udogodnień oraz designerskim wyglądem jednostek. Co jednak powinniśmy w szczególności uwzględnić przy wyborze klimatyzacji do bloku?

  • Hałas - to ten czynnik będzie decydujący, zwłaszcza dla naszych sąsiadów. Głośność pracy agregatu zewnętrznego ma ogromny wpływ na komfort odpoczynku na balkonie, również współlokatorów. Najgłośniejszą częścią jest sprężarka odpowiedzialna za podnoszenie ciśnienia i temperatury powietrza. Dopuszczalne normy hałasu określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, ze zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które określa maksymalne natężenie hałasu na poziomie do 55 dB (w dzień) oraz 45 dB (w nocy) dla urządzeń, instalacji i grup źródeł hałasu. Warto pamiętać również o drugim czynniku, czyli poziomie hałasu przenikającego do wnętrza, który również sankcjonowany jest przepisami prawa obowiązującymi dla budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego - są to dwie Polskie Normy: PN-87/B-02151.01 (Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości ogólne i środki techniczne ochrony przed hałasem.) oraz PN-87/B-02151.02 (Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach).
  • Warunki i parametry instalacji - do prawidłowej pracy urządzenia konieczne jest również spełnienie wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w zakresie warunków i przebiegu prac montażowych przy wykonywaniu instalacji klimatyzatorów. Są to m.in.:
    - wyrzutnię powietrza (jednostka zewnętrzna) należy odpowiednio zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych (głównie wiatr i deszcz).
    - montaż nie może utrudniać odprowadzenia wywiewnego powietrza, zagrażać zdrowiu osób użytkujących budynek, ani niszczyć elewacji.
  • Odprowadzenie skroplin - skropliny to efekt uboczny pracy klimatyzatora i poradzenie sobie z tym problemem ma ogromny wpływ na komfort użytkowania całego systemu. Najlepiej wybrać zamknięty obieg skroplin, który nie niesie ze sobą ryzyka ubrudzenia elewacji. Wówczas konieczne jest wykonanie podłączenia do kanalizacji. Znacznie mniej komfortowe rozwiązanie i niosące większe ryzyko powstawania wykwitów wilgoci jest odpływ skroplin do zewnętrznego zbiornika, który trzeba w miarę potrzeb opróżniać lub odprowadzenie skroplin do rynny przy balkonie.

Klimatyzator do mieszkania - co powinniśmy uwzględnić przy wyborze

fot.: Wienkra - nowoczesne funkcje wpływają nie tylko komfortową obsługę wewnątrz budynku, ale dbają również o prawidłową pracę jednostki zewnętrznej

 

Sprawdź koniecznie >> Klimatyzacja - trendy i nowości rynkowe



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Centrowent, Daikin, Wienkra


Zobacz więcej treści z działu: klimatyzacja

PARTNERZY

    Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab     VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech           Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY