REKLAMA

REKLAMA


Instalacja odpylająca - elementy, dobór rur i złączek


artykuł promocyjny

Zanieczyszczenia typu pył, kurz, trociny i wióry oraz inne drobiny to efekt uboczny wielu procesów technologicznych. Ich obecność w czasie produkcji może negatywnie wpływać na jakość finalnego produktu, a także zdrowie pracowników. Dlatego tak ważne jest pozbycie się tych cząstek już w czasie obróbki materiału. W tym celu najlepiej sprawdza się system centralnego odpylania, który dba zarówno o najwyższą jakość produkcji, jak i bezpieczeństwo pracy.

Profesjonalna instalacja centralnego odpylania to system kanałów i kształtek odpowiedzialnych za usuwanie niebezpiecznych drobin z powietrza. Charakteryzuje się on zarówno szybki montażem, jak i demontażem. Jest łatwy do zbudowania, dlatego na jego instalację warto zdecydować się wszędzie tam, gdzie dochodzi do ciągłego unoszenia się zawieszonych w powietrzu pyłów, kurzy, trocin itp.

Instalacja odpylająca - elementy, dobór rur i złączekInstalacja odpylająca - elementy, dobór rur i złączek

 

Systemy do odpylania - zastosowanie

 

Systemy odpylające znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak: przemysł drzewny, metalowy, odlewniczy, spożywczy, stoczniowy, papierowy. Ich zadaniem jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń w postaci pyłów, kurzy, trocin itp. w czasie rzeczywistym. Mogą również pozbawiać się gazów i oparów gromadzących się w wyniku danego procesu technologicznego. Zastosowanie aparatury odpylającej eliminuje zagrożenie wybuchu lub pożaru w wyniku nadmiernego stężenia pyłów lotnych i łatwopalnych substancji w powietrzu. Przede wszystkim jednak dba o usuwanie zanieczyszczeń w taki sposób, by nie stwarzały one zagrożenia dla osób pracujących przy produkcji.

 

Budowa instalacji odpylającej

 

Podstawowym elementem instalacji odpylających jest system rur i kształtek wykonanych z blachy ocynkowanej o grubości 0,8- 1,0 mm o charakterystycznym wywinięciu. Do ich łączenie używa się kolanek, trójników, reduktorów i obejm z uszczelkami lub bez. Do dodatkowego wyposażenia instalacji zalicza się urządzenia mechaniczne typu współpracujące ze sobą falownik i silnik. Mają one za zadanie sterować mocą pompy i wentylatorów. W tego rodzaju systemie bardzo ważną odgrywają filtry, najczęściej są to filtry kasetowe, które oczyszczają odsysane z powietrze, odprowadzając je na zewnątrz. W prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji do profesjonalnego odpylania praca poszczególnych podzespołów jest w pełni zautomatyzowana, a na wyposażeniu można spotkać wszelkiego rodzaju automatykę wentylacyjną oraz układy do monitorowania poziomu zanieczyszczenia, czy zapotrzebowanie na energię elektryczną. System działa automatycznie, wymaga jedynie bieżących przeglądów oraz regularnej wymiany filtrów.

  • Kanały i kształtki wykonane są z blachy ocynkowanej o grubościach 0,8 i 1,0 mm, która pozwala na dłuższą ich eksploatację
  • Elementy zakończone są wywinięciem na 7 mm i łączone są za pomocą opasek zaciskowych z uszczelką (szybkozłączek) lub obejm skręcanych śrubami (bez uszczelki)
  • Na system składają się elementy o średnicy od 80 do 900 mm
  • Maksymalna długość rury prostej zależy od średnicy i wynosi 1000, 1250 lub 1500 mm.

 

Jak dobrać odpowiednie rury i złączki?

 

System odpylający musi być precyzyjnie zaprojektowany, wykonany i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Bardzo ważna jest tu szczelność połączeń oraz płynna współpraca poszczególnych elementów. W miejscu styku dwóch odcinków rur wykorzystuje się złączki rurowe, które zapewniają trwałość i niezawodną pracę. Do takich należą między innymi złączki produkowane w Centrowent Piła, oferowane w różnych wariantach.

Instalacja odpylająca - elementy, dobór rur i złączek

Posiadają one zróżnicowane parametry, rozmiary, a także materiały wykonania w zależności od zastosowania. Najczęściej stosowanymi są blacha ocynkowana oraz węglowa. System centralnego odpylania to bardzo ważny element każdego zakładu produkcyjnego — od niego w dużej mierze zależy jakość produktów finalnych oraz bezpieczeństwo miejsc pracy. Warto zadbać o to, aby wykonane były z dobrego materiału i zaufanego producenta. Zapraszamy do hurtowni Centrowent Piła.Kontakt w sprawie produktów:CENTROWENT S.C.
tel. 71 333-65-60
71 332-68-20
71 729-92-44
fax. 71 712-24-12
www: centrowent.pl centrowent.com
mail: centrowent@centrowent.pl
Zobacz więcej treści z działu: oddymianie, odpylanie, filtrowentylacja

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                       logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY