REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Przewody wentylacyjne


data aktualizacji: 09-09-2021, 05:33

Wentylacja jest jednym z kluczowych elementów w każdym nowoczesnym domu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja domu. Zapobiega ona powstawaniu grzyba, który przekłada się na nasze złe samopoczucie. Zła wentylacja to również zapachy kuchenne, które unoszą się wiele godzin po ugotowaniu obiadu. Wentylacja kojarzy nam się zazwyczaj tylko z wentylatorem, nie jest to jednak prawidłowe skojarzenie. Jest to cały rozbudowany system, który składa się z bardzo wielu elementów, a każdy z nich ma duże znacznie w funkcjonowaniu systemu. Podstawowym elementem instalacji są kanały wentylacyjne. Co powinieneś wiedzieć o przewodach instalacyjnych i ile powinno być kanałów wentylacyjnych w domu? W jakich pomieszczeniach powinny znaleźć się kanały wentylacyjne?

Przewody wentylacyjne

Jakie przewody wentylacyjne sprawdzą się

 

Kanały wentylacyjne - normy prawne

 

Obowiązujące obecnie warunki techniczne narzucają normy odnośnie wentylacji. Warunki techniczne określają usytuowanie wentylacji zarówno mechanicznej jak i grawitacyjnej. Obowiązkiem wentylacji jest zapewnienie odpowiednich warunków do przebywania ludzi w pomieszczeniach bez otwierania okien. To nie jedyny powód, dla którego należy zainstalować wentylacje. Przewody wentylacyjne potrzebne są również ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniach takich jak łazienka, wc oraz kuchnia jak i kotłownia i inne pomieszczenia gospodarcze gdzie nie ma okien.

 

Podstawowe elementy wentylacji mechanicznej

 

Systemy wentylacyjne zależnie do zastosowania składają się z różnych elementów. Innych elementów wymaga system oddymiania, a innych do transportu powietrza. Bez względu jednak na zastosowanie znajdziemy kilka wspólnych elementów.

Przewody wentylacyjne odpowiadają za transport i rozprowadzenie powietrza. Zdecydowana większość instalacji wykonana jest z blachy ocynkowanej. Dzięki temu można zastosować je w różnych miejscach, nawet narażone na działanie niekorzystnych warunków.

Przewody wentylacyjne można podzielić według ich specyfiki konstrukcyjnej. Wyróżniamy między innymi: kanały owalne, kanały elastyczne, kanały sztywne, kanał prostokątny. To podstawowe typy przewodów wentylacyjnych. W budownictwie mieszkaniowym najczęściej mamy do czynienia z kanałami prostokątnymi oraz spiralnymi. Oczywiście bardzo ważnymi elementami są również wentylatory kanałowe i kratki wentylacyjne.

 

Ile ma być kanałów wentylacyjnych?

 

Rury wentylacyjne muszą być doprowadzone do każdego pomieszczenia z którego ma być usuwane powietrze, jeżeli w naszym domu zamontowana jest wentylacja grawitacyjna, to ilość kanałów wentylacyjnych musi być taka sama jak ilość pomieszczeń. Należy to zaplanować na etapie projektu i budowy. W takiej sytuacji ściana jest budowana ze specjalnych pustaków. Najczęściej spotykanym rozmiarem przewodów wentylacyjnych jest 14x14 cm, ale oczywiście mogą być ona większych rozmiarów. Inaczej wygląda sprawa, kiedy jest wentylacja mechaniczna, wentylatory łazienkowe i inne wypychają powietrze do góry. Wówczas przewód taki może być wspólny dla kilku pomieszczeń.

 

Filtry w wentylacji

 

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów w instalacjach wentylacyjnych. Pozwalają one na ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem. Jest to korzystne zarówno dla naszego zdrowia jak i chroni elementy instalacji przed uszkodzeniem.

Zapewne mało kto zastanawia się nad działaniem wentylacji w domu i nad zaletami jakie ona posiada. Jeżeli jednak planujecie budowę domu, to odpowiednio zaplanowany system wentylacji ma bardzo duże znaczenie zarówno dla komfortu, zdrowia jak i naszego bezpieczeństwa. Warto jest dołożyć wszelkich starań, aby system wentylacji działał najlepiej jak to możliwe.Opracowanie: Redakcja
Żródło: Allegro


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY