REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Jaki okap do kuchni w bloku?


data aktualizacji: 10-05-2022, 06:56

Głównym zadaniem okapu jest oczyszczanie powietrza, dlatego urządzenie to jest obowiązkowym punktem każdej kuchni — zarówno tej zlokalizowanej w domu jednorodzinnym, jak i w bloku. Czytając artykuł do końca dowiesz się, jaki okap będzie najlepszym rozwiązaniem właśnie w tym drugim przypadku.

Jaki okap do kuchni w bloku?

 

Okap do bloku — jakie parametry powinien posiadać?

 

Okapy kuchenne można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  • wyciągi — okapy podłączane do kanału wentylacyjnego przy pomocy rur,
  • pochłaniacze — niepodłączone do wentylacji, pracujące z zastosowaniem filtrów węglowych.


Przed zakupem okapu, należy więc w pierwszej kolejności zastanowić się nad sposobem, w jaki ma działać. Najskuteczniejszym wyborem zawsze będzie wyciąg. Wynika to z faktu, że opary są odprowadzane na zewnątrz, poza pomieszczenie. W trakcie zasysania powietrza zostaje ono oczyszczone dodatkowo z cząsteczek tłuszczu, pary wodnej i kurzu. Pochłaniacz natomiast przefiltruje powietrze przez filtr węglowy, zatrzymując nieprzyjemne zapachy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zamontować okap w trybie wyciągu. Często wynika to z ograniczeń budynku.

 

Okap w bloku — co mówi regulamin spółdzielni?

 

W blokach oraz budynkach wielorodzinnych często nie można stosować okapu w trybie wyciągu z uwagi na konstrukcję systemu wentylacyjnego. Wiele tego typu budynków wyposażonych jest w wentylację grawitacyjną — naturalną. Ze względu na różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku powietrze jest nieustannie zasysane przez kominy bez wspomagania przez urządzenia mechaniczne. W tej sytuacji okap nie może zostać podłączony do komina, ponieważ spowodowałoby to przenikanie oparów z gotowania do mieszkań sąsiadów. Dodatkowo okap mógłby ingerować w naturalną wentylację budynku. Wyjątek stanowią bloki, w których inwestor zdecydował się na zastosowanie osobnego kanału wentylacyjnego. W nowoczesnych zabudowaniach spotkać można wentylację mechaniczną, czyli wspomaganą silnikiem. Jeśli w takim przypadku znajduje się dodatkowy komin oprócz tego dedykowanego dla wentylacji mechanicznej, to okap może pracować w trybie wyciągu.

Przed zakupem okapu warto więc przede wszystkim sprawdzić regulamin spółdzielni i zapisy co do możliwości podłączenia okapu do wentylacji. Zdarza się również, że spółdzielnia wprowadza ograniczenia wydajności okapu, dlatego ten aspekt także warto mieć na uwadze.

 

Wyciąg — co zrobić, aby pracował cicho i wydajnie?

 

Jeśli nie ma przeciwwskazań do zamontowania okapu w trybie wyciągu, to warto zdecydować się na model, który posiada małą liczbę decybeli (mniej niż 50 na pierwszym biegu). Dlaczego to takie ważne? Z cichym okapem gotowanie staje się bardziej komfortowe i można uprzyjemnić je sobie dźwiękami ulubionej muzyki, czy oglądaniem nowego odcinka serialu.

Okap kuchenny: Loteo 60 Plus White marki GLOBALO
Zdjęcie: Instagram @basniowy_dom

W przypadku braku ograniczeń co do wydajności wyciągu warto zwrócić uwagę także na ten parametr. Z reguły im wyższa wydajność, tym szybciej okap przefiltruje powietrze. Należy przy tym pamiętać o prawidłowym montażu okapu gładką rurą PCV i zastosowaniu tej samej średnicy kanału na całym odcinku aż do wlotu do komina, co u wylotu silnika okapu. Ponadto odcinek, jakim zostanie podłączony okap, powinien być możliwie jak najkrótszy i prosty (bez kolanek i zakrętów).

 

Pochłaniacz — łatwość montażu i ciekawy design

 

Instalacja okapu w trybie pochłaniacza może być przeprowadzona w praktycznie każdej kuchni. Wystarczy, że umieścimy w okapie filtr węglowy, dzięki któremu urządzenie będzie pochłaniać zapachy.

Na rynku można spotkać okapy, które pracuje wyłącznie jako pochłaniacze. Przykładem jest okap GLOBALO Arenoflow, przypominający wyglądem stylową lampę. Takie urządzenie jest jednocześnie pochłaniaczem i atrakcyjnym uzupełnieniem kuchennego wystroju.

Okap kuchenny: Arenoflow 39 Light Gold marki GLOBALO
Zdjęcie: Instagram @azia_f

Podsumowując, jeśli w bloku nie ma przeciwwskazań do instalacji wyciągu, warto skorzystać z takiej możliwości. W przeciwnym przypadku zalecanym rozwiązaniem jest pochłaniacz. Przed zakupem zawsze możesz skonsultować decyzję ze specjalistą marki GLOBALO, który doradzi Ci właściwe rozwiązanie.Kontakt w sprawie produktów:Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
fax.
www: www.okapykuchenne.pl
mail: sklep@okapykuchenne.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY