REKLAMA

REKLAMA


Pompa ciepła typu powietrze-woda - samodzielne źródło czy hybryda z istniejącym kotłem?


artykuł promocyjny

Odpowiednie i wydajne źródło ciepła w domu to już konieczność. Skończyła się epoka urządzeń emitujących znaczne zanieczyszczenia powietrza, o niskiej efektywności i niepodlegających żadnym normom. Na zmiany w tym zakresie wpłynęło kilka czynników, a jednym z nich z pewnością były szybko rosnące koszty zakupu tradycyjnych pali. Obok świadomości ekologicznej, która przemawia do wyobraźni jednak tylko części społeczeństwa, argument finansowy trafia już do większości. A do tego doszedł jeszcze komfort obsługi, którego oczekujemy od domowych instalacji. Tak właśnie zaczęła się era urządzeń, które nie tylko tanio ogrzeją lub schłodzą budynek, ale również pozwolą do minimum zredukować czas poświęcany na ich obsługę, czyli pomp ciepła.

Opłacalności inwestycji w nowe źródła ciepła przy modernizacji

 

Opłacalność inwestycji w nowe źródła ciepła

 

Poniżej prezentujemy analizę różnych konfiguracji z zastosowaniem pomp ciepła, w zależności od fazy, na jakiej dana inwestycja się znajduje w momencie podejmowania decyzji: czy jest to etap projektu lub stanu surowego, czy też eksploatacji (modernizacji budynku już zamieszkanego).

 

Etap projektowy – pompy ciepła powietrze-woda

 

Nowe budynki mają coraz niższe zapotrzebowanie na ciepło w przeliczeniu na 1 m2, dlatego też decyzja w fazie projektu jest optymalna i pozwala na wybór optymalnego rozwiązania. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie pompy ciepła typu powietrze-woda, która w przeciwieństwie do pomp gruntowych, nie wymagają znacznej ingerencji w strukturę działki.
 

W przypadku domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej poniżej 150 m2, przy czteroosobowej rodzinie, zazwyczaj wystarczająca będzie pompa ciepła o mocy 8 kW:

 • zapewnia ona zarówno komfort termiczny w domu, jak i ciepłą wodę użytkową.
 • koszt inwestycyjny takiej pompy może być nawet dwa razy niższy niż pompy gruntowej!
 • jeśli chodzi o eksploatację, to koszty przy pompie powietrze-woda mogą być (ale nie muszą) jedynie nieznacznie wyższe (różnica najczęściej mieści się w przedziale 200–500 zł rocznie).
 • aby zapewnić większą ilość ciepłej wody użytkowej, wystarczy zastosować oferowane w tej samej klasie produktowej modele o mocy 10, 12 lub 14 kW, które bez problemu sprostają większym potrzebom.
 • praktycznie każda oferowana pompa ciepła ma modulowaną moc grzewczą oraz wyposażona jest w dodatkowe, szczytowe źródło ciepła, np. w postaci grzałki elektrycznej o mocy 6 kW.

Przy zastosowaniu pompy ciepła zyskujemy przede wszystkim ogromny komfort:

 • nie trzeba pamiętać o zakupie paliwa,
 • o obowiązkowym czyszczeniu palnika,
 • o składowaniu opału.

Możemy też liczyć na spore oszczędności, nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych już na etapie budowy domu:

 • nie ma potrzeby budowania dużej kotłowni, gdyż powietrzna pompa ciepła, wraz ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową, zajmuje niecały 1 m2 powierzchni budynku i coraz częściej ma estetyczny design. Dlatego możemy wybudować mniejszy dom lub tę część wykorzystać na cele mieszkalne
 • przyjmując średnią cenę za 1 m2 domu wolno stojącego na poziomie 3500 zł to przy rezygnacji z kotłowni o powierzchni 10 m2, zaoszczędzimy nawet do 35 000 zł.
 • nie jest też potrzebny drogi komin dymowy, na który trzeba przeznaczyć w okolicach 7 000–8 000 zł.
 • unikamy również wydatków związanych z poprowadzeniem przyłącza gazu lub stawianiem domowego zbiornika na gaz, olej czy skład opału stałego.
 • możemy również zmniejszyć koszty utrzymania komfortu cieplnego – w III strefie klimatycznej, przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego, koszt ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej może wynieść jedynie 2500–3000 zł rocznie.

 

Budynek istniejący – kotłownie hybrydowe

 

Co jednak w sytuacji, gdy pompy ciepła nie przewidzieliśmy na etapie projektowania, a chcielibyśmy poprawić komfort życia oraz wpłynąć na rachunki za ogrzewanie w domu już istniejącym? Rozważania warto rozpocząć od określenia realnego zapotrzebowania na moc grzewczą budynku oraz czy jest możliwość jej zredukowania. W starych domach obowiązkowa może okazać się termomodernizacja – wymiana stolarki okiennej, docieplenie ścian, stropów itp. To najprostszy sposób na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło, a tym samym mniejsze rachunki za ogrzewanie. Po tego typu zmianach lepiej oszacujemy realne zapotrzebowanie na moc urządzeń grzewczych, co przy wymianie centralnego ogrzewania ma ogromne znaczenie. Będzie można np. zakupić pompę ciepła o mniejszej mocy niż dotychczasowo używany piec. Oszczędzimy na tym podwójnie, raz przy zakupie urządzenia, i potem w trakcie eksploatacji.

 

 • Czy są sytuacje, gdy zamiana źródła ciepła na pompę ciepła jest nieopłacalna?

Takie przypadki mogą pojawić się w budynkach, gdzie z uwagi na wysokie koszty inwestycyjne wynikające z dostosowania budynku do nowoczesnej instalacji nie warto podejmować trudu. Co się zatem robi w takiej sytuacji? Warto wówczas rozważyć wykonanie kotłowni hybrydowej!
 

 • Co to jest kotłownia hybrydowa?

Jest to instalacja pompy ciepła powietrze-woda, w połączeniu z już istniejącym źródłem ciepła. Tego typu rozwiązanie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjne i dać korzyści ekologiczne.
 

 • Jak to wygląda w praktyce?


Na przykładzie domu wybudowanego 30 lat temu, o powierzchni 300 m2 i wyposażonego w kocioł olejowy, który niejednokrotnie może mieć zapotrzebowanie na moc grzewczą przy temperaturze obliczeniowej -20°C przekraczające 20 kW:
  
    - w chłodniejszym okresie zimowym zużycie oleju może wynieść nawet 4500 l/rok.
    - pompa ciepła o mocy 14 kW powinna w 100% zaspokoić potrzeby energetyczne do około 0°C na zewnątrz.
    - przy zastosowaniu kotłowni hybrydowej, poniżej tej temperatury, jako wspomaganie ogrzewania uruchomiony zostaje np. kocioł olejowy.

Warto pamiętać, że w Polsce w ostatnich latach w skali roku temperatura zewnętrzna spada poniżej 0°C przez zaledwie około 1500 godzin rocznie, czyli 17% (Warszawa). Przez zdecydowaną większość roku jedynym źródłem ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej pozostanie więc znacznie tańsza w eksploatacji i ekologiczna pompa ciepła.

Hybryda kotła zarówno olejowego, jak i gazowego, czy na ekogroszek z pompą ciepła, w znacznym stopniu obniży roczne rachunki za ogrzewanie, a w przypadku kotłów stałopalnych również po prostu zwiększy komfort użytkowania.

Na koszty inwestycji i eksploatacji wpływa szereg czynników, o których nie możemy zapomnieć. Warto tu wspomnieć również o temperaturze zasilania instalacji grzewczej, która im niższa, tym tańszy w użytkowaniu staje system grzewczy. Ogromne znaczenie będą tu mieć instalacje wspomagające jak na przykład podłączenie do kolektorów słonecznych zasilających zbiornik na ciepłą wodę użytkową albo współpraca z istniejącym kominkiem z płaszczem wodnym. Prawidłowe połączenie takiej instalacji oraz ewentualna modernizacja systemu ogrzewania budynku jest kluczowa, aby cały układ pracował wydajnie i był tani w eksploatacji.

 

Podsumowanie


Wykorzystanie użytkowej pompy ciepła typu powietrze-woda do ogrzewania budynków oraz ciepłej wody jest dobrą i możliwą inwestycją nie tylko w fazie projektowej, ale również w przypadku budynków już istniejących. W obydwu wariantach znacząco zmniejsza się koszty eksploatacji, a przy nowych projektach daje też oszczędności inwestycyjne. Pod względem ekonomii, ekologii, jak i komfortu użytkownika przy budynkach modernizowanych zaleca się tworzenie układów hybrydowych.

Poznaj pompy ciepła KAISAI ECO HOME – ekologiczne źródło ciepła z zastosowaniem zarówno w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, jak i komercyjnym.Opracowanie: Redakcja
Żródło: KAISAI


Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY