REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Szkodliwy wpływ hałasu z wentylacji grawitacyjnej na życie człowieka


artykuł promocyjny

Każdego dnia narażeni jesteśmy na otaczający nas hałas. W miejscu pracy, podczas podróży czy też w domu. Nie jest tajemnicą, że nadmierny hałas ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka.

Hałas pochodzący z wentylacji grawitacyjnej - skutki, przyczyny, jak walczyć

 

Czym tak w ogóle jest hałas?

Są to dźwięki, zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako: „bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”.

 

Przyczyną hałasu mogą być dźwięki zarówno intensywne, jak również wszelkiego rodzaju niepożądane dźwięki wpływające na tło akustyczne, uciążliwe z powodu długotrwałości, jak na przykład stały odgłos pracujących maszyn lub muzyki. Międzynarodowa Organizacja Pracy określa hałas jako każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu, albo być szkodliwy dla zdrowia lub niebezpieczny z innych względów.­

 

Wiemy, że hałas jest szkodliwy, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo

 

Zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Znowu mniejsze wartości natężenia hałasu, lecz występujące długotrwale prowadzą do pogorszenia samopoczucia. Hałas, który drażni nas w inny sposób (np. jednostajny, długot­­rwały, przenikliwy, rozpraszający, mający miejsce w nieodpowiednim miejscu lub czasie itd.) może wpływać negatywnie na psychikę.


Większa i dłuższa dokuczliwość może powodować poważniejsze konsekwencje: od zdenerwowania, poprzez agresywność, po depresje i zaburzenia psychiczne, a długotrwały hałas powoduje zaburzenia rozwoju umysłowego.

 

Skutki hałasu dla organizmu

 

W branży wentylacyjnej problem hałasu również jest powszechnie znany. Zły montaż urządzeń lub brak odpowiedniej izolacji kanałów może generować poziom hałasu, który będzie miał bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Dużym problemem, który jest pomijany, jest hałas pochodzący z wentylacji grawitacyjnej. W budownictwie wielorodzinnym, w blokach z tak zwanej wielkiej płyty czy nawet mniejszych osiedlach powszechnym rozwiązaniem jest cały czas wentylacja grawitacyjna. Nawet dobrze wykonana, po modernizacji stolarki okiennej na bardziej szczelną lub innych ingerencjach zupełnie przestała spełniać swoją funkcję. Powtarzającym się problemem jest hałas przenoszony z ulicy. W blokach czy kamienicach, które często znajdują się w centrach miast, przy ulicach o coraz to większym ruchu samochodowym staje się to dużym dyskomfortem. Własne mieszkanie lub biuro powinno być dla nas miejscem relaksu, ciszy i spokoju. Oprócz hałasu z ulicy wentylacja grawitacyjna bardzo często przenosi hałasy od sąsiadów. Zazwyczaj są to dźwięki, których w domowym zaciszu chcielibyśmy uniknąć. Stare układy wentylacji grawitacyjnej przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych jak wichury czy burze potrafią nawet „dudnić” czy „świszczeć” i nie jeden raz zgotować nam bezsenną noc. Jeśli jesteśmy użytkownikami wentylacji grawitacyjnej i borykamy się z tego typu problemami dotyczącymi hałasu, możemy zastosować poniższe rozwiązania, aby poprawić sobie komfort życia czy pracy.\

 

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest montaż wentylacji centralnej

 

Producenci central wentylacyjnych bardzo duży nacisk kładą na niski poziom hałasu generowany przez urządzenia. Mają one ciche i sprawne silniki, a sama obudowa jest bardzo dobrze zaizolowana. Takimi cechami mogą się poszczycić urządzenia marki Vents Group z serii rekuperatorów domowych VUT VB EC A21 z wymiennikiem przeciwprądowym oraz ich odpowiednikami z wymiennikami obrotowymi VUTR VE(E) EC A21. Dobrze wykonana instalacja będzie dla nas gwarancją świeżego powietrza w cichym i przyjaznym otoczeniu. 

Niestety nie we wszystkich obiektach jest możliwość zainstalowania wentylacji centralnej. Na szczęście nic straconego. W tego typu budynkach możemy zastosować wentylację decentralną. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami jest brak konieczności prowadzenia sieci kanałów w systemie decentralnym. Urządzenia takie jak VENTO EXPERT czy FRESHBOX montowane są w ścianach zewnętrznych w układach jednorurowych lub poprzez ścienne rekuperatory z osobnymi kanałami nawiewno-wywiewnymi. Jest to system wykorzystujący pojedyncze urządzenia z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Poprzez ich cykliczną pracę możemy uzyskać skuteczną wentylację wraz z odzyskiem ciepła w pojedynczych pomieszczeniach w których dane urządzenia są zamontowane. Możliwości zniwelowania hałasu wynikającego z przestarzałego systemu wentylacji grawitacyjnej jest wiele. Każdy na pewno znajdzie odpowiednie dla siebie ­rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się ciszą w świeżym i czystym wentylowanym powietrzu.Kontakt w sprawie produktów:Vents Group Sp. z o.o.
tel. +48 61 832 45 30
fax. +48 61 830 59 43
www: www.vents-group.pl www.vents24.pl
mail: biuro@vents-group.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm  logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY