data aktualizacji: 05-11-2021, 10:44
Lato staje się coraz cieplejsze. Z roku na rok odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym w szybki sposób wprowadzimy do mieszkania przyjemny chłód.
Popularnym i bardzo skutecznym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest klimatyzacja. Jest to przetwarzanie powietrza, które ma zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne. Oznacza to, że klimatyzację możemy wykorzystywać nie tylko do schładzania mieszkania latem, lecz także do czasowego ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Klimatyzacja to oddzielna instalacja, która polega na pobieraniu energii z jednego miejsca i oddawaniu do innego. Składa się z dwóch osobnych urządzeń – jedno znajduje się w mieszkaniu, a drugie na zewnątrz budynku.
Klimatyzacja montowana jest na stałe, a wyposażane są w nią przede wszystkim budynki użyteczności publicznej, sklepu, restauracje i pomieszczenia biurowe. Ze względu na zmiany klimatyczne, które sprawiają, że temperatury są coraz wyższe, warto również w domu zamontować klimatyzację.
fot.: Klimatyzator przenośny Adler AD 7916
(produkt dostępny w sklepie online MaxElektro.pl)
Jeśli jednak nie stać nas na klimatyzację albo z jakichś powodów nie możemy jej zainstalować, schłodzimy pomieszczenie przenośnym klimatyzatorem. Takie urządzenie ma stosunkowo nieduże gabaryty, dzięki czemu można je przenosić pomiędzy pokojami. Aby jednak klimatyzator mógł pracować, konieczne jest uchylenie okna, przez które wystawimy rurę odprowadzającą ciepłe powietrze.
Kolejnym urządzeniem AGD, które pomoże w schłodzeniu mieszkania jest klimator, który schładza powietrze przez odparowywanie wody. Wystarczy zatem wlać do niego wodę, wsypać kostki lodu albo włożyć wkłady chłodzące. Klimatory dobrze sprawdzą się na użytek domowy, bo nie zabierają wiele miejsca, a ich cena jest stosunkowo niska.
fot.: Klimator Zelmer ZCL 6030
(Gdzie sprawdzić cenę i specyfikację? Maxelektro.pl)
W sprzedaży bez problemu znajdziemy wentylatory biurkowe, pionowe czy stojące, które szybko przyniosą orzeźwienie w ciągu upalnych dni. Wiatraki składają się z podstawy i śmigła, a ich zasada działania opiera się na ruchu powietrza. A zatem, czy wiatrak chłodzi pomieszczenie? Niestety nie. Wentylator jedynie porusza powietrzem, tworząc wiatr, co daje uczucie ochłodzenia. Strumień powietrza owiewa naszą skórę, pozbywając się bariery cieplnej.
Powyżej: Termowentylator Ariete 808/04 Green
(produkt dostępny w Max Elektro)
Jeśli chcemy skutecznie schłodzić pomieszczenie za pomocą wiatraka, najlepiej będzie, jak skorzystamy z dwóch urządzeń. Jeden należy ustawić w drzwiach wejściowych, a drugi tak, aby jego nawiew był skierowany do środka pokoju. W ten sposób pozbędziemy się ciepłego powietrza. Aby wzmocnić działanie wentylatora, można przed nim położyć miskę z zimną wodą albo z lodem.
fot.: Wentylator Zelmer ZFF0450
(dostępność: Max Elektro)
Jeśli mamy w domu instalację grzewczą z pompą ciepła, możemy wykorzystać ją również jako część układu chłodzenia. Aby było to możliwe, należy odwrócić kierunek tłoczenia sprężarki i zawór rozprężający, co zmieni kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a zarazem kierunek przepływu ciepła. Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie takie odwracalne pompy ciepła. Wykorzystanie pompy ciepła to energooszczędny sposobu na chłodzenie mieszkania.
Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zakup i montaż klimatyzacji czy innych rozwiązań, które obniżą temperaturę w mieszkaniu. Ochłodzenie domu bez klimatyzacji czy wentylatora może być trudne, szczególnie jeśli przystąpimy do tego w ciągu dnia, gdy temperatury są najwyższe. Na szczęście istnieją sposoby na upał w pokoju, które są nieskomplikowane i możliwe do wdrożenia dosłownie w każdej chwili.
Jak ochłodzić mieszkanie domowymi sposobami?
Jak widać, chłodzenie pomieszczeń wcale nie jest trudne. Ważne jest jednak, aby robić to z głową. Niezależnie od tego, czy mieszkamy na parterze, na siódmym piętrze czy na poddaszu, powinniśmy wietrzyć mieszkanie każdego wieczoru, a w dzień zawsze zasłaniać rolety.