REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA


Wienkra

Chłodzenie pomieszczeń - jak szybko ochłodzić mieszkanie w czasie upałów?


data aktualizacji: 05-11-2021, 10:44

Lato staje się coraz cieplejsze. Z roku na rok odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym w szybki sposób wprowadzimy do mieszkania przyjemny chłód.

Chłodzenie pomieszczeń - jak szybko ochłodzić mieszkanie w czasie upałów?

 

Chłodzenie pomieszczeń klimatyzacją

 

Popularnym i bardzo skutecznym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest klimatyzacja. Jest to przetwarzanie powietrza, które ma zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne. Oznacza to, że klimatyzację możemy wykorzystywać nie tylko do schładzania mieszkania latem, lecz także do czasowego ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Klimatyzacja to oddzielna instalacja, która polega na pobieraniu energii z jednego miejsca i oddawaniu do innego. Składa się z dwóch osobnych urządzeń – jedno znajduje się w mieszkaniu, a drugie na zewnątrz budynku.

Klimatyzacja montowana jest na stałe, a wyposażane są w nią przede wszystkim budynki użyteczności publicznej, sklepu, restauracje i pomieszczenia biurowe. Ze względu na zmiany klimatyczne, które sprawiają, że temperatury są coraz wyższe, warto również w domu zamontować klimatyzację.

Klimatyzator przenośny Adler AD 7916

fot.: Klimatyzator przenośny Adler AD 7916
(produkt dostępny w sklepie online MaxElektro.pl)

 

Przenośne klimatyzatory i klimatory

 

Jeśli jednak nie stać nas na klimatyzację albo z jakichś powodów nie możemy jej zainstalować, schłodzimy pomieszczenie przenośnym klimatyzatorem. Takie urządzenie ma stosunkowo nieduże gabaryty, dzięki czemu można je przenosić pomiędzy pokojami. Aby jednak klimatyzator mógł pracować, konieczne jest uchylenie okna, przez które wystawimy rurę odprowadzającą ciepłe powietrze.

Kolejnym urządzeniem AGD, które pomoże w schłodzeniu mieszkania jest klimator, który schładza powietrze przez odparowywanie wody. Wystarczy zatem wlać do niego wodę, wsypać kostki lodu albo włożyć wkłady chłodzące. Klimatory dobrze sprawdzą się na użytek domowy, bo nie zabierają wiele miejsca, a ich cena jest stosunkowo niska.

fot.: Klimator Zelmer ZCL 6030
(Gdzie sprawdzić cenę i specyfikację? Maxelektro.pl)


Jak schłodzić pomieszczenie wiatrakiem?

 

W sprzedaży bez problemu znajdziemy wentylatory biurkowe, pionowe czy stojące, które szybko przyniosą orzeźwienie w ciągu upalnych dni. Wiatraki składają się z podstawy i śmigła, a ich zasada działania opiera się na ruchu powietrza. A zatem, czy wiatrak chłodzi pomieszczenie? Niestety nie. Wentylator jedynie porusza powietrzem, tworząc wiatr, co daje uczucie ochłodzenia. Strumień powietrza owiewa naszą skórę, pozbywając się bariery cieplnej.

Powyżej: Termowentylator Ariete 808/04 Green
(produkt dostępny w Max Elektro)

 

Jeśli chcemy skutecznie schłodzić pomieszczenie za pomocą wiatraka, najlepiej będzie, jak skorzystamy z dwóch urządzeń. Jeden należy ustawić w drzwiach wejściowych, a drugi tak, aby jego nawiew był skierowany do środka pokoju. W ten sposób pozbędziemy się ciepłego powietrza. Aby wzmocnić działanie wentylatora, można przed nim położyć miskę z zimną wodą albo z lodem.


fot.: Wentylator Zelmer ZFF0450
(dostępność: Max Elektro)

 

Chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła

 

Jeśli mamy w domu instalację grzewczą z pompą ciepła, możemy wykorzystać ją również jako część układu chłodzenia. Aby było to możliwe, należy odwrócić kierunek tłoczenia sprężarki i zawór rozprężający, co zmieni kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a zarazem kierunek przepływu ciepła. Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie takie odwracalne pompy ciepła. Wykorzystanie pompy ciepła to energooszczędny sposobu na chłodzenie mieszkania.

 

Domowe sposoby na chłodzenie pomieszczeń

 

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zakup i montaż klimatyzacji czy innych rozwiązań, które obniżą temperaturę w mieszkaniu. Ochłodzenie domu bez klimatyzacji czy wentylatora może być trudne, szczególnie jeśli przystąpimy do tego w ciągu dnia, gdy temperatury są najwyższe. Na szczęście istnieją sposoby na upał w pokoju, które są nieskomplikowane i możliwe do wdrożenia dosłownie w każdej chwili.

Jak ochłodzić mieszkanie domowymi sposobami?


Jak ochłodzić mieszkanie domowymi sposobami?

  • Wietrzenie pomieszczeń – jednym z najłatwiejszych sposobów jest chłodzenie pomieszczeń powietrzem. Taki sposób sprawdzi się jednak jedynie późnym wieczorem, w nocy lub bladym świtem, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, niż w ciągu dnia.
  • Chłodzenie punktowe – jest to chłodzenie zamrożoną wodą. Jak ochłodzić pokój lodem? Wystarczy zamrozić wodę, a następnie przełożyć lód do kilku pojemników i rozstawić je w pokoju, w którym przebywamy.
  • Rolety, żaluzje i zasłony – zasłanianie okien to kolejny sposób na schłodzenie pomieszczenia. Okna powinny być zasłonięte od wewnątrz przez cały dzień. Warto również rozważyć zakup rolet zewnętrznych, które stworzą barierę przeciwsłoneczną o całkiem dobrej skuteczności.  
  • Rośliny – to naturalna ochrona przed upałem. Najlepszą warstwę izolacji cieplnej stwarzają rośliny okrywowe, np. winorośl lub bluszcz. Jeśli zatem mamy balkon albo taras w nasłonecznionym miejscu, warto posadzić pnącza, które w przyszłości stworzą naturalną izolację cieplną.
  • Rozwieszanie mokrych ręczników – wilgotne ręczniki nie tylko delikatnie obniżą temperaturę w pokoju, lecz także będą pełnić funkcję nawilżacza powietrza. Jeśli zastanawiacie się, jak obniżyć temperaturę w pokoju niemowlaka, rozwieszenie mokrych ręczników będzie bardzo dobrym pomysłem.
  • Odłączanie sprzętów elektronicznych z gniazdka – warto pamiętać, że urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor, komputer czy wzmacniacz podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. W czasie upałów warto odłączać je z gniazdka albo chwilowo zaniechać ich użytkowania.

Jak widać, chłodzenie pomieszczeń wcale nie jest trudne. Ważne jest jednak, aby robić to z głową. Niezależnie od tego, czy mieszkamy na parterze, na siódmym piętrze czy na poddaszu, powinniśmy wietrzyć mieszkanie każdego wieczoru, a w dzień zawsze zasłaniać rolety.Opracowanie: Redakcja
Żródło: Maxelektro


Zobacz więcej treści z działu: klimatyzacja

PARTNERZY

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Matervent         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY