REKLAMA

REKLAMA


Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?


artykuł promocyjny

Zanieczyszczenie powietrza w środowisku pracy może być problemem, zwłaszcza w takich miejscach, gdzie odbywa się przemysłowa produkcja. Oddychanie powietrzem, które jest zanieczyszczone i zapylone skutkuje większą zapadalnością na choroby układu oddechowego oraz płuc. Niezbędną rzeczą, jaką powinien posiadać każdy zakład, gdzie w rezultacie produkcji w powietrzu unosi się szkodliwy pył, jest wydajny system jego odprowadzania. Instalacje wentylujące i filtrujące to skuteczne metody, pozwalające usunąć stałe zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Urządzenia filtrowentylacyjne UFO-A-N są obecnie dostępne w ofercie Klimawent w nowych niskich cenach. Aby pracownicy mieli zapewnioną odpowiednią jakość powietrza konieczne jest odpylanie.

Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?

 

Pył w środowisku pracy - zagrożenie dla zdrowia

 

Osoby przebywające na produkcyjnych halach, są narażone na wiele szkodliwych związków istniejących w środowisku pracy. W miejscach związanych z branżą farmaceutyczną, chemiczną, spożywczą czy tworzyw sztucznych - tam gdzie odbywa się m.in. szlifowanie, malowanie proszkowe, cięcie metali czy obróbka żeliwa, w powietrzu zazwyczaj unosi się mokry, suchy lub lepki pył. Nieważne, jaki jest rodzaj pyłu, jego wdychanie może powodować rozwój różnych, groźnych chorób układu oddechowego - pylica płuc, nowotwory itp. Takie zakłady mają więc obowiązek zapewnienia odpowiednich wentylujących i filtrujących powietrze systemów.

Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?

Klimawent oferuje urządzenia filtrowentylacyjne UFO-A-N, które mogą filtrować powietrze o temperaturze nawet do 60°C. W ich skład wchodzą: jedna lub dwie filtracyjne komory z nabojowymi filtrami, zbiornik sprężonego powietrza z elektrozaworami, wentylator w obudowie aluminiowej, komora rozprężna, zespół automatyki sterującej i króćce przyłączeniowe. Podczas procesu oczyszczania cząstki pyłu pozostają na wewnętrznej powierzchni filtra i zostają strzepywane impulsami sprężonego powietrza. 

Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?

fot.: Urządzenie filtrowentylacyjne UFO-A-10000-N wraz ze schematem budowy

Zalecane jest instalowanie urządzeń w pomieszczeniu, ale można montować je również na zewnątrz. Mogą być połączone z ramionami ssącymi czy odciągami stanowiskowymi lub indywidualnie poprzez ogólną filtrację i wentylację powietrza (np. w systemie push-pull).

Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?

fot.: Urządzenia filtrowentylacyjne UFO-A-N w różnych wersjach: (od lewej) UFO-A-5000-N. UFO-A-15000-N, UFO-A-20000-N

Praca w trybie ciągłym jest bez wątpienia sporą zaletą urządzeń UFO-A-N. Jest to zapewnione przez zespół automatyki, która steruje wentylatorem. Dochodzi wtedy do samoczynnego oczyszczania impulsami okresowymi powietrza sprężonego. Zaleca się wymieniać filtry po eksploatacji co 1-2 lata.

 

Jakie są korzyści ze stosowania urządzenia filtrowentylacyjnego UFO-A-N?

 

  • komfortowa wymiana filtrów
  • łatwa kontrola stanu filtrów przy pomocy sygnalizacji ze skrzynki kontrolnej,
  • filtry nabojowe, samoczynnie oczyszczane poprzez sprężone powietrze. Skuteczność filtracji wynosi do 99,9%!
  • możliwość montażu w dogodnym miejscu w hali skrzynki sterującej.
  • wysoka ekonomiczność dzięki dużej pojemności filtracyjnej - powierzchnia filtrująca filtra pojedynczego filra nabojowego wynosi 30 m2

 


Łapacz iskier to dodatkowe wyposażenie, które eliminuje iskry oraz elementy rozżarzone, mogące znajdować się w powstającym podczas prac pyle. Jest to świetne zabezpieczenie urządzenia przed przegrzaniem.

Kolejnym dodatkiem jest układ napylania UN-1, dozujący do wyciągu CaCO3 . Dzięki temu elementowi, filtry są zabezpieczone przed zbytnim osadzaniem się zanieczyszczeń, poprzez wytworzoną mieszaninę węglanu wapnia i powietrza. Ogranicza to ryzyko zapłonu filtrów i przedłuża ich żywotność.

Istnieje możliwość doposażenia filtrów nabojowych w specjalną włókninę z aktywnym węglem, która filtruje gazy powstałe podczas spawania - na życzenie klienta. Falownik kontrolujący działanie elektrycznego silnika to kolejne rozwiązanie dodatkowe. Daje możliwość regulacji silnikowych obrotów oraz wydajności urządzenia i pozwala na utrzymanie stałego podciśnienia instalacji wyciągowej.Kontakt w sprawie produktów:Klimawent S.A.
tel. (58) 629 64 80
fax. (58) 629 64 19
www: www.klimawent.com.pl
mail: klimawent@klimawent.com.pl
Zobacz więcej treści z działu: oddymianie, odpylanie, filtrowentylacja

PARTNERZY

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY