REKLAMA

REKLAMA


Pompa ciepła w domu z rekuperacją


artykuł promocyjny

W dobie nieustannie wzrastających kosztów utrzymania, każdy z nas usiłuje żyć w miarę możliwości jak najoszczędniej. Staramy się patrzeć dalekowzrocznie, gdyż nie wiemy, na ile sytuacja w przyszłości ulegnie zmianie. Często decydujemy się na zakup urządzeń, których inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat, a które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie i zmniejszą nasze rachunki przykładowo za energię elektryczną. Takimi urządzeniami będą m.in. pompa ciepła i rekuperator. Pompy ciepła pobierają energię z otoczenia, zamiast samodzielnie ją wytwarzać, dlatego też są tanie w eksploatacji. Rekuperacja to idealny zamiennik wentylacji grawitacyjnej, ponieważ kontroluje ona wymianę powietrza i znacznie zmniejsza straty ogrzewania w zimie. Czy warto połączyć ogrzewanie pompą ciepła z rekuperacją? Czy połączenie pompy ciepła i rekuperatora się opłaca?

 

Jak działa pompa ciepła?

 

Pompa ciepła to jak wiadomo ekologiczne rozwiązanie na ogrzanie domu (lub ochłodzenie go latem) oraz wody używkowej. Ponadto urządzenie zapewnia całkowite bezpieczeństwo, gdyż nie ma żadnego ryzyka wybuchu czy zaczadzenia. Ciepło pozyskiwane przez pompę pochodzi z odnawialnych źródeł energii (woda, powietrze, grunt). Urządzenie działa w taki sposób, że przenosi ciepło z jednego środowiska do drugiego. Będąc w trybie chłodzenia, przenosi ciepło z pomieszczenia na zewnątrz, co powoduje ochłodzenie wnętrza, w trybie grzania zaś wydobywa utajone ciepło z zewnątrz i pompuje je do wnętrza, aby ogrzać wewnętrzne pomieszczenie.

Pompa ciepła Ecodan

fot.: Mitsubishi Electric - Pompa ciepła Ecodan

 

Czym jest rekuperacja?

 

Rekuperacja to nic innego jak energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej zasady działania są proste – przenosi świeże powietrze z zewnątrz do domu, w czasie kiedy zanieczyszczone, zużyte powietrze wyrzucane zostaje na zewnątrz budynku. Nawiewane powietrze jest wcześniej przefiltrowywane, zatem staje się idealnie czyste (bez kurzu, zanieczyszczeń czy insektów). Do całego procesu dochodzi w rekuperatorze, który wytwarza ruch powietrza i na którym opiera się wentylacja mechaniczna. Dzięki temu urządzeniu możemy kontrolować ruch powietrza nawiewanego oraz odzyskiwać ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń.

Rekuperator ProVent MISTRAL PRO

fot.: Pro-Vent - rekuperator MISTRAL PRO

 

 

Połączenie pompy ciepła z rekuperacją

 

Połączenie pompy ciepła i rekuperatora to tani i ekologiczny sposób ogrzania domu. Chcąc ograniczyć koszty energii elektrycznej, musimy stronić od otwierania okien i wpuszczania zimnego powietrza do środka. To prawda, że takie działanie ma na celu zapewnienie pomieszczeniom świeżego powietrza, jednak przynosi ogromne straty, jeżeli chodzi o energię, ponieważ wraz z napływającym świeżym powietrzem z zewnątrz z domu ucieka także ciepło. Poza tym powietrze nie jest wtedy filtrowane, nie zapobiega zatem dostawaniu się do domu zanieczyszczeń, nieprzyjemnych zapachów czy insektów. Połączenie pompy ciepła i rekuperacji przyniesie nam w tym zakresie wiele korzyści. Przede wszystkim uzyskamy stały dostęp do świeżego powietrza bez wychładzania pomieszczeń, a tym samym dużej utraty ciepła, przekładającej się na wysokie rachunki. Rekuperacja jest doskonałą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej, gdyż to właśnie wentylacja z odzyskiem ciepła znacznie zmniejsza straty energii i zwiększa wydajność grzewczą.

Zapotrzebowanie na energię dla domu bez odzysku (wentylacja grawitacyjna) i z odzyskiem ciepła z wentylacji (rekuperacja)

fot.: Rekuperatory.pl

Rekuperacja nigdy nie wystarczy jako samodzielna instalacja grzewcza – musi być połączona z innym źródłem ciepła, a jakie źródło przyniesie nam więcej korzyści niż pompa ciepła? Przede wszystkim jest to urządzenie ekonomiczne i ekologiczne oraz tanie w eksploatacji, a w połączeniu z rekuperacją pozwoli zaoszczędzić nam jeszcze więcej. Dowiedziono, że rekuperator jest w stanie zminimalizować ilość utraty ciepła z budynku nawet o 90%.

AERISnext 350  dla domów o powierzchni do 220 m?

fot.: Rekuperatory.plOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mitsubishi Electric, Pro-Vent, Rekuperatory.pl


Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY