REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Rola regulatorów CAV w instalacji wentylacyjnej - energooszczędny sposób na wyregulowanie strumieni powietrza


artykuł promocyjny

Regulacja strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej może być realizowana na kilka sposobów. Który z nich jest optymalny? Regulatory CAV to korzystne rozwiązanie zarówno na etapie projektowania, wdrożenia, jak i późniejszego użytkowania systemu wentylacji. Dlaczego?

Regulatory CAV - dlaczego warto je stosować?

 

Jak odpowiednio wyregulować strumienie powietrza w instalacji wentylacyjnej?

 

Do regulacji strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnej można podejść na kilka sposobów. Projektanci zastanawiają się nad optymalnym rozwiązaniem, które będzie korzystnym wyborem nie tylko na etapie projektowania, ale również wdrażania i użytkowania danego systemu wentylacyjnego. Metod jest kilka, dlatego podczas dokonywania wyboru warto skupić się nie tylko na aspektach technicznych, ale również energooszczędnych.

 

Manualna regulacja strumieni powietrza za pomocą kryzowania i przepustnic regulacyjnych

 

Zastosowanie kryzowania lub przepustnic regulacyjnych to jeden z najprostszych sposób regulacji strumieni powietrza w instalacji wentylacyjnych. Ten sposób jest jednak bardzo pracochłonny, już podczas samego uruchamiania systemu wentylacji i jej manualnego regulowania. Co więcej, na etapie użytkowania każda zmiana regulacji wymaga ręcznego przestawiania urządzeń i pomiarów wydajności, co jest czasochłonne i niewygodne w późniejszej eksploatacji. Często dochodzą również dodatkowe koszty robocizny na etapie użytkowania obiektu. Między innymi dlatego, warto skłonić się ku regulatorom zmiennego przepływu typu VAV czy stałego przepływu CAV.

 

Regulator stałego przepływu CAV w instalacji wentylacyjnej

 

Jeżeli w systemie wentylacyjnym strumień powietrza nie musi zmieniać się w czasie, to warto wykorzystać tam regulatory stałego przepływu CAV, które nie wymagają zasilania elektrycznego, w związku z czym stanowią energooszczędną alternatywę dla kryzowania czy przepustnic. Regulacja strumienia na założonym poziomie jest realizowana poprzez precyzyjną konstrukcję mechanizmu regulatora, a właściwą nastawę wybiera się w prosty sposób – odpowiednio ustawiając wskaźnik na obudowie. Wskaźnik można ustawiać dowolnie w zakresie prędkości od 2 m/s do 10 m/s. Raz ustawioną nastawę można zmienić ręcznie podczas eksploatowania instalacji. Precyzyjna konstrukcja regulatorów pozwala utrzymać pożądany przepływ niezależnie od ciśnienia panującego w instalacji. Mechanizm regulatora ma za zadanie przymknięcie przegrody przy wzroście ciśnienia oraz jej otwarcie, gdy różnica ciśnienia jest niewielka.

 

Jak działają regulatory stałego przepływu CAV?

 

W przypadku prostego systemu wentylacji na nawiewie do każdego pomieszczenia można zainstalować oddzielny regulator z rodziny RCP. Takie rozwiązanie pozwala w prosty sposób regulować strumień powietrza dostarczanego do każdej przestrzeni na założonym poziomie. Regulacja stałej wydajności przepływu umożliwia łatwe wprowadzanie zmian w trakcie eksploatacji. Tę funkcję można wykorzystać, gdy zmieni się przeznaczenie danego pomieszczenia lub założona liczba użytkowników. Dla przykładu ograniczenie strumienia powietrza dostarczanego do jednego pomieszczenia wymaga zmiany nastawy tylko na jednym regulatorze obsługującym to konkretne pomieszczenie. Regulatory, które obsługują inne pomieszczenia, wykryją zmianę ciśnienia w instalacji i automatycznie przymkną przegrody, aby ilość powietrza dostarczana do innych pomieszczeń nie uległa zmianie. Jeżeli niezbędna jest częsta zmiana nastaw, regulatory mogą być opcjonalnie wyposażone w siłowniki elektryczne.

 

Regulatory CAV – dlaczego warto je stosować?

 

Urządzenia nie wymagają zasilania w energię elektryczną, dzięki czemu eksploatacja pozostaje oszczędna. Regulatory firmy SMAY są w stanie skutecznie regulować przepływ w instalacji, gdy różnica ciśnienia po obu stronach regulatora jest nie większa niż 500 Pa. W przeważającej większości nastaw dokładności regulacji w przedstawionym zakresie ciśnienia wynosi 10%. Tylko utrzymywanie prędkości na poziomie 2–3 m/s wiąże się z większym błędem, jednak nie przekracza on 20%. Rozwiązanie to zaleca się w sytuacji, gdy strumień powietrza pozostaje stały w długim okresie i nie są wymagane częste zmiany strumieni dostarczanych do pomieszczeń.

Więcej informacji na stronie.Kontakt w sprawie produktów:SMAY Sp. z o.o.
tel. sekretariat:  +48 12 378 1 800
Zapytania ofertowe: +48 12 37 81 992
fax.
www: www.smay.pl
mail: info@smay.eu
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY