REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Rekuperacja a okap kuchenny - czy mogą działać razem?


artykuł promocyjny

Okap kuchenny to urządzenie, które pozwala szybko i skutecznie pozbyć się oparów z gotowania. Jego obecność w kuchni jest często przedmiotem dyskusji w przypadku budynków wyposażonych w nowoczesny system wentylacji mechanicznej - rekuperację. Sprawdźmy, jak połączyć oba mechanizmy pod jednym dachem.

Okap a rekuperacja

 

 

Jakie korzyści daje rekuperacja?

 

Rekuperacja to coraz częstsze rozwiązanie stosowane wśród inwestorów. Jest alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej wykorzystującej ciąg powietrza wytwarzany przez kominy. Do wymiany powietrza w pomieszczeniach dochodzi przez otwarcie drzwi i okien, co niestety powoduje utratę cennego ciepła. Ponadto do naszych domów trafia nieoczyszczone powietrze, zawierające często smog, alergeny i inne szkodliwe substancje. Szukając bardziej energooszczędnej metody na wymianę powietrza, opracowano rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wykorzystując odpowiednie urządzenie tzw. rekuperator, możemy wymienić w pomieszczeniach powietrze zawierające CO2, w zamian dostarczając świeże powietrze z zewnątrz, które przenikając przez specjalne filtry, jest wolne od zanieczyszczeń. System rekuperacji przewyższa tradycyjną wentylację grawitacyjną, także pod względem odzysku ciepła. Dzięki temu jest w stanie obniżyć koszty ogrzewania nawet do 50%. Rekuperator nie zastąpi nam jednak okapu, ponieważ jego wydajność nie zapewni takich efektów jak wyciąg znajdujący się nad kuchenką.

Okap przyścienny Falmec Flipper Design 55

fot.: Okap przyścienny Falmec Flipper Design 55

 

Czy okap kuchenny może działać z rekuperacją?

Rekuperacja wcale nie wyklucza możliwości korzystania z okapu kuchennego. Nie należy jednak łączyć okapu z rekuperatorem, ponieważ może to przyczynić się do znacznego zanieczyszczenia instalacji. Rekomendowanym rozwiązaniem, które zapewni prawidłowość pracy każdego z układów, jest rozdzielenie wentylacji nawiewno-wywiewnej od wentylacji odpowiadającej za odprowadzanie oparów znad kuchenki. Pozwoli to zachować żywotność filtrów w okapie oraz wymiennika powietrza w rekuperatorze, a także zapewni prawidłowe działanie obu instalacji. Do okapu działającego w formie wyciągu należy zamontować dodatkowo klapkę zwrotną, która zapobiega cofaniu się powietrza z zewnątrz do pomieszczenia. Jeśli nie ma możliwości rozdzielenia wentylacji, to okap można alternatywnie użytkować w trybie pochłaniacza z filtrem węglowym, za którego sprawą powietrze zostanie oczyszczone z nieprzyjemnych zapachów.

Okap przyścienny Falmec Flipper Design 55

fot.: Pochłaniacz kuchenny GLOBALO Arenoflow 39 Inox

 

Mam rekuperację — czy mogę zrezygnować z okapu?

 

Na forach i grupach budowlanych często można spotkać się z opinią, że jeśli decydujemy się na rekuperację, to okap jest zbędny. To jednak błędne przekonanie, ponieważ rekuperacja nie jest w stanie skutecznie usunąć zapachów, wilgoci i tłustych drobinek powstających podczas gotowania. Do tego konieczny jest okap posiadający odpowiednio dużą moc. Jest to istotne, tym bardziej że wielu właścicieli rekuperacji decyduje się na czasowe wyłączenie systemu np. latem, aby przewietrzyć pomieszczenia i wpuścić do nich nieco więcej wilgotnego powietrza (przy działającej rekuperacji powietrze jest bardziej suche). Warto więc zamontować w kuchni skuteczny okap przeznaczony do oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów, drobinek tłuszczu i pozostałych oparów.

Okap do zabudowy Lanilia Seletio 60 White

fot.: Okap do zabudowy Lanilia Seletio 60 White

 

Podsumowując, okap i rekuperacja mogą współistnieć pod jednym dachem, pod warunkiem, że zadbamy o osobne kanały wentylacyjne dla każdego z układów. Planując nowoczesny i energooszczędny dom, warto pomyśleć o tym, aby oprócz odzyskiwania ciepła i dostępu do świeżego powietrza regularnie usuwać opary powstające podczas gotowania przy pomocy skutecznego okapu kuchennego.

 Kontakt w sprawie produktów:Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
fax.
www: www.okapykuchenne.pl
mail: sklep@okapykuchenne.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY