REKLAMA
regulus

REKLAMA


Współczynniki COP i SCOP pompy ciepła - czym są?


artykuł promocyjny

Pompa ciepła to jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Jest to inwestycja na lata, ale jak wiadomo, urządzenie to do najtańszych nie należy, dlatego powinniśmy przed zakupem jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Przy wyborze pompy ciepła warto na początku określić jej efektywność w ciągu roku. Zależy ona m.in. od wskaźników COP (ang. Coefficient Of Performance) oraz SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance). Czym są i czym sie różnią współczynniki COP i SCOP?

Współczynniki COP i SCOP pompy ciepła - czym są?

fot.: Haier - SUPER AQUA - pompa ciepła Split CO + CWU

 

Współczynnik COP

 

Wskaźnik COP to inaczej współczynnik wydajności pompy ciepła. Jego zadaniem jest określenie stosunku ilości dostarczonej energii cieplnej do wnętrza budynku do ilości zużytej przez pompę energii elektrycznej w danym momencie. Wartość współczynnika COP kształtuje się w przedziale od 3,5 do 5,5. Mówiąc precyzyjniej, gdy COP wynosi 3,5, to z 1 kW mocy elektrycznej pompa wytworzy 3,5 kW mocy grzewczej. Poprzez analogię można więc stwierdzić, że pompa ciepła o COP 5,5 wytworzy z 1 kW mocy elektrycznej 5,5 kW mocy grzewczej. Z tego wychodzi, że im wyższy COP, tym większa sprawność pompy.

Pompa ciepła LG HM09MRS.U33 Monoblok Silent

fot.: Thermosilesia - LG - Pompa ciepła LG HM09MRS.U33 Monoblok Silent

Wielkość COP uzależniona jest od dwóch rodzajów źródła energii – dolnego i górnego. Dolne źródło to powietrze, woda i grunt, które ekologicznie ogrzeją czynnik chłodniczy w pompie ciepła, górnym zaś jest instalacja grzewcza, odpowiadająca za rozprowadzenie ciepła w budynku. Współczynnik COP może wzrastać przy wzroście temperatury dolnego źródła i obniżeniu temperatury zasilania źródła górnego, zatem wydajność pompy ciepła będzie mniejsza w trakcie mrozów oraz bardzo niskich temperatur.

Kiedy COP rośnie, wzrasta także moc pompy ciepła. W przypadku współczynnika COP ważna jest różnica temperatury między dolnym i górnym źródłem, gdyż COP rośnie, kiedy ona maleje. Wszystko sprowadza się do tego, że posiadając pompę ciepła, dobrze byłoby zamienić ogrzewanie wysokotemperaturowe (grzejnikowe) na ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogowe lub ścienne), ponieważ takie rozwiązanie będzie przynosiło większe korzyści.

Pompa Ciepła Daikin

fot.: Daikin - pompa ciepła

 

Współczynnik SCOP

 

Wiemy, że COP określa, ile prądu zużywa pompa w danej chwili. Wskaźnik SCOP to sezonowy współczynnik efektywności energetycznej, który określa stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do wnętrza budynku, do ilości zużytej przez pompę energii elektrycznej w wyznaczonym czasie, przykładowo w ciągu sezonu grzewczego lub całego roku. Dzięki temu dokładnie oszacujemy koszty eksploatacji pompy ciepła i dowiemy się, jaki będzie całkowity koszt ogrzewania naszego domu. Musimy jednak na samym początku dowiedzieć się, jakie jest roczne zapotrzebowanie cieplne budynku, a także poznać łączną ilość energii cieplnej, potrzebnej do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Mając te parametry, będziemy w stanie oszacować roczne zużycie prądu przez pompę ciepła, poprzez podzielenie ich przez właściwie określone współczynniki SCOP.

Pompa ciepła Neoheat EKO

fot.: Iglotech - pompa ciepła Neoheat EKO

 

ZOBACZ TAKŻE:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Haier, Thermosilesia, Daikin, Iglotech


Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY