REKLAMA

REKLAMA


Jaka odległość pompy ciepła od granicy działki?


artykuł promocyjny

Poprawny montaż pompy ciepła na posesji wymaga ustalenia kilku istotnych szczegółów. Jednym z punktów do rozważenia jest to, gdzie ulokować pompę ciepła - powinna się ona znaleźć w odpowiedniej odległości od granicy działki, ale też od budynku. Wówczas będzie to zgodne z przepisami i w jak najmniejszym stopniu uciążliwe dla domowników i sąsiadów. Jaka powinna być odległość pompy ciepła od granicy działki?

Jaka odległość pompy ciepła od granicy działki?

fot.: Daikin

 

Odległość pompy ciepła od granicy działki - co mówią przepisy

 

Odległość pompy ciepła od granicy działki nie jest bezpośrednio unormowana w przepisach prawa i nie można arbitralnie wskazać jednej rekomendowanej wartości. Odległość pompy od granicy posesji można jednak wyznaczyć, biorąc pod uwagę poziom hałasu wytwarzany przez pompę oraz otoczenie pompy. Przepisy normują bowiem kwestię tego, jak głośny hałas możemy wytwarzać na naszej posesji. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.


Właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej zobowiązani są do zachowania na granicy działki hałasu nieprzekraczającego 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą.

 

Zapis ten pociąga za sobą obowiązek takiej lokalizacji pompy ciepła, by urządzenie nie generowało zbytniego hałasu na granicy działki. W dalszej części tekstu wyjaśnimy jakie parametry pompy ciepła powinniśmy w tej sytuacji wziąć pod uwagę.

Pompy ciepła Ecodan

fot.: Mitsubishi Electric

 

Jak głośna jest pompa ciepła?

 

Jak głośna jest pompa ciepła - wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Trzeba wyjaśnić, że czym innym jest poziom hałasu określany w karcie produktu - kiedy oglądamy pompy ciepła w sklepie czy w internecie - a czym innym realny hałas wytwarzany przez dany egzemplarz pompy ciepła, zainstalowaną w określony sposób, w określonym otoczeniu.

 

Oto dwa parametry:

  • moc akustyczna (lW)
  • ciśnienie akustyczne (Lp)

 

Moc akustyczna pompy ciepła

Producent umieszcza na etykiecie informację o mocy akustycznej urządzenia, czyli o głośności pompy ciepła, która jest mierzona w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Moc akustyczna podawana przez producenta to znamionowa moc akustyczna, a nie maksymalna. Pompa może generować większy hałas niż podana moc znamionowa, jeśli pracuje z większą mocą. Większość dostępnych na rynku pomp ciepła generuje hałas o mocy akustycznej od 40 do nawet 70 dB, w zależności od mocy pracy w danym momencie.

 

Ciśnienie akustyczne pompy ciepła

Ciśnienie akustyczne to hałas emitowany przez pompę w rzeczywistych warunkach, które można zmierzyć po zamontowaniu i skonfigurowaniu. Wartość ciśnienia akustycznego zależy od odległości od pompy, ukształtowania terenu oraz innych czynników otoczenia, takich jak pionowe powierzchnie odbijające dźwięk. Warto wybrać odpowiednie miejsce na montaż pompy i pamiętać, że prawidłowo działająca pompa nie przekracza zbyt często znamionowej mocy akustycznej.

By zapobiec nadmiernemu hałasowi, trzeba utrzymywać pompę w dobrym stanie poprzez regularne serwisowanie (hałas zależy od poprawnego działania takich elementów jak sprężarka, wentylator, parownik) i ustawić ją w odpowiedniej odległości od ścian domu, innych budynków czy innych pionowych elementów, od których dźwięk mógłby się odbijać, co powodowałoby większy hałas. Z kolei, by ograniczyć hałas, można zlokalizować pompę w otoczeniu roślinności - pamiętajmy tylko, by rośliny nie znajdowały się zbyt blisko wylotów powietrza, co mogłoby zaszkodzić zarówno urządzeniu i roślinom.

 

Głośność pompy ciepła, a komfort domowników

 

Działanie pompy nie powinno być uporczywe dla domowników. Z tego względu nie powinno się montować urządzenia w pobliżu sypialni, tarasu czy innych części domu wykorzystywanych do wypoczynku. Pompę ciepła można zamontować od strony ulicy, w odpowiedniej odległości od granicy posesji, by spełnić omówione wcześniej normy hałasu.

Podsumowując, pompa ciepła powinna być zainstalowana w takiej odległości od granicy działki, by spełnić normy hałasu narzucone przepisami. Odległość może się więc różnić między różnymi miejscami, modelami pompy ciepła itp. Najczęściej jednak, by spełnić wymagania, minimalna odległość wynosi kilka metrów od granicy działki.


ZOBACZ TAKŻE:

Korzyści z zastosowania pompy ciepła
Jak długo będzie działać pompa ciepła?
Czy pompa ciepła ogrzeje stary dom?
Klimatyzacja z pompy ciepła

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mitsubishi Electric, Daikin


Zobacz więcej treści z działu: ogrzewanie

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                       logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY