REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Sprawna wentylacja zapewnia większy komfort życia


artykuł promocyjny

Nieprawidłowo działająca wentylacja może być źródłem dyskomfortu i złego samopoczucia, co może objawiać się problemami z koncentracją, nudnościami, sennością czy bólem głowy. Może to szkodzić osobom zdrowym, ale przede wszystkim na niebezpieczne konsekwencje złej niesprawnej wentylacji narażeni są alergicy. W Polsce na alergię cierpi ponad 30 % ludności. Rozwiązaniem wielu dolegliwości i szansą na poprawę jakości życia może być montaż decentralnej wentylacji. Co więcej na taką inwestycję można dostać różne dotacje i ulgi, które obniżą jej koszt nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Wentylacja jest niezbędna, jeśli chcemy zapewnić czyste i zdrowe powietrze w domu. Umożliwia skuteczną cyrkulację powietrza - poprawę jego jakości, usuwanie zanieczyszczeń, regulację wilgoci, zapobieganie nieprzyjemnym zapachom itp. Warto wiedzieć również, że filtry wentylacyjne mogą obniżyć obecność pyłków w powietrzu wewnątrz domu o około 95%.

Wentylacja decentralna w pokoju

Dom jak termos

Jeśli wentylacja w domu działa w sposób niewystarczający, alergeny kumulują się w powietrzu i gromadzą się na powierzchni mebli, na dywanach, zasłonach czy innych przedmiotach. Może to szkodzić alergikom, a trzeba pamiętać że blisko 30-40 procent populacji cierpi na przynajmniej jedno ze schorzeń alergicznych (dane Światowej Organizacji Alergii WAO), a w Polsce około 8 mln osób cierpi alergiczny nieżyt nosa i ponad 4 miliony ma astmę.

Innym problemem jest zbytnia wilgotność powietrza, która może ułatwiać rozwój pleśni. Jej zarodniki mogą powodować reakcje alergiczne, problemy z układem oddechowym czy mieć działanie kancerogenne - wywoływać nowotwory oraz inne choroby. Zarodniki pleśni mogą być niekorzystne nawet dla zdrowych osób.

– Z niesprawną wentylacją boryka się wiele mieszkań i domów, a przyczyniają się do tego coraz lepsze materiały termoizolacyjne i energooszczędne okna. Współczesne domy często są szczelne jak termos. Niestety, sprzyja to powstawaniu problemów zdrowotnych mieszkańców. Chodzi nie tylko o alergię, ale także Syndrom Chorego Budynku (SBS), który objawia się brakiem koncentracji, bólami głowy, kaszlem, nudnościami czy sennością – mówi Jarosław Popadyk, Produkt Menadżer Ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.

Jak poprawić wentylację w domu i dostarczyć do środka więcej zdrowego, świeżego powietrza? Jest na to kilka sposobów. Najprostszym jest regularne wietrzenie pomieszczeń - przynajmniej kilka razy dziennie po parę minut. To jednak może nie wystarczyć. Poza tym wietrzenie może wychładzać pomieszczenia, co w sezonie grzewczym przekłada się na wyższe rachunki.

Właściwym rozwiązaniem może być zastosowanie wentylacji mechanicznej. Działa ona w taki sposób, że zużyte powietrze wraz z różnymi zanieczyszczeniami jest wyprowadzane na zewnątrz, a w jego miejsce wprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. Podobnym rozwiązaniem jest rekuperacja, która pozwala dodatkowo odzyskać ciepło z odprowadzanego powietrza.

– W przypadku nowo budowanych domów inwestorzy na ogół zdają sobie sprawę z konieczności zamontowania wydajnego systemu wentylacji. Czasami wymuszają nawet na architektach rekuperację, bo ci wolą projektować tradycyjną wentylację grawitacyjną. Gorzej jest w przypadku termomodernizacji starszych budynków. Inwestorzy wymieniają okna na szczelne, docieplają budynek styropianem i zapominają o wentylacji. Na ogół wynika to z niewiedzy, a nie oszczędności. Zaczynają dramatycznie szukać rozwiązania, kiedy na oknach pojawi się para wodna a na ścianach grzyb. Na szczęście w tym przypadku nie jest jeszcze za późno, można zastosować system decentralnej rekuperacji. Jest on w stanie zaopatrywać w świeże powietrze mieszkanie, jednocześnie zapobiegając stratom ciepła, oddając je do doprowadzanego powietrza zewnętrznego. Umożliwia to obniżenie strat energii grzewczej nawet do 90 proc. i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30 proc. Z kolei brud i pyłki nie mają szansy dostania się do wnętrza, ponieważ przechwytują je filtry znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz urządzenia – dodaje Jarosław Popadyk.

Wentylacja decentralna - przekrój

Jak zmniejszyć wydatki?

Decydując się na inwestycję w wentylację czy rekuperację, warto zainteresować się programami rządowymi, które pozwalają na obniżenie kosztów takiego przedsięwzięcia.

Czyste Powietrze to pierwsza możliwość. Program jest adresowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych albo wydzielonych jako lokale mieszkalne części budynków jednorodzinnych z osobną księgą wieczystą. W ramach programu dofinansowanie przyznawane jest na termomodernizację budynków wraz z wymianą starych, niewydajnych źródeł ciepła na stałe paliwo na nowoczesne źródła ciepła. Dla podstawowego poziomy dofinansowania dotacje wynoszą do 66 tys., dla podwyższonego do 99 tys. zł i dla najwyższego pułapu mogą osiągnąć nawet 135 tys. zł.

Decentralna wentylacja Stiebel Eltron

Mniej znanym programem jest Ciepłe Mieszkanie - to program dotacji dla gmin, które później ogłaszają nabór dla mieszkańców na swoim terenie. Beneficjentami mogą zostać osoby fizyczne z tytułem prawnym do lokalu w budynku wielorodzinnym. W ramach dotacji można wymienić stare źródło ciepła służące do ogrzewania mieszkania. Dotacja może wynosić do 17,5 tys. dla podstawowego poziomu dofinansowania, 26,9 tys. dla podwyższonego i 39,9 tys. dla najwyższego. W przypadku pozostałych gmin dotacja może wynosić do 15-37,5 tys.

Dodatkowo wydatki poniesione na modernizację (po odliczeniu kwoty dotacji) można odpisać od podatku - to tzw. Ulga Termomodernizacyjna. Odliczyć można do 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

– Oprócz wymienionych programów ogólnopolskich są także lokalne programy dofinansowań i kredytów. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać aktualności na stronach internetowych poszczególnych jednostek. Ulgi i dotacje mogą znacząco obniżyć cenę instalacji, co przełoży się na szybszy zwrot kosztów inwestycji – radzi Jarosław Popadyk.Kontakt w sprawie produktów:Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 609 20 30
fax.
www: www.stiebel-eltron.pl
mail: stiebel@stiebel-eltron.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                       logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY