REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Jak dbać o rekuperator, aby służył jak najdłużej?


artykuł promocyjny

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to sposób na świeże powietrze w domu oraz oszczędności na comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie. Aby jednak system był wydajny i efektywny należy o niego dbać. Na szczęście nie jest to trudne i w większości przypadków wymaga głównie regularności. O czym pamiętać?

Konserwacja i czyszczenie rekuperacji

 

Regularne czyszczenie wentylacji

 

Dbanie o rekuperator sprowadza się w głównej mierze do regularnego czyszczenia poszczególnych części:
filtrów;

  • wymiennika ciepła;
  • łopatek wentylatora;
  • okresowego przedmuchiwania rekuperatora.

 
Można zająć się tym samodzielnie, ponieważ powyższe prace nie wymagają specjalnych narzędzi czy umiejętności. Najwięcej trudności może sprawić demontaż wymiennika, choć tak naprawdę wystarczy trochę wprawy. Raz w roku warto przeprowadzić przegląd instalacji, a co kilka lat – czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Do tych prac powinno się jednak już zatrudnić specjalistę. Mimo, że to dodatkowy wydatek, można mieć pewność, że inwestycja się zwróci. Dbając prawidłowo o system rekuperacji, zwiększa się równocześnie  jego żywotność i wydajność.

 

Wymiana filtrów

 

Podstawowym zabiegiem, o jakim powinni pamiętać właściciele domów i mieszkań, w których zainstalowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest wymiana filtra:

  • do powietrza nadmuchiwanego;
  • do powietrza wyciąganego.

 

W większości przypadków producenci zalecają, aby wymianę przeprowadzać co 3-4 miesiące. Jednak zimą lub w miastach, w których występuje wyższe zanieczyszczenie powietrza, może zdarzyć się, że filtry będą nadawać się do wymiany już po miesiącu. Jak to sprawdzić? Wystarczy je wyciągnąć i zobaczyć, jaki jest ich stan. Czarny, zakurzony i brudny filtr należy wyrzucić i zastąpić nowym. Jeśli jest zaledwie szary, można go dalej używać. Gdy rekuperator dopiero został zainstalowany, najlepiej jest co jakiś czas sprawdzać stan filtrów, aby zorientować się, jak szybko ulegają one zabrudzeniu. Po kilku miesiącach będzie można już ocenić optymalną częstotliwość.
 
Wymiana filtrów z pewnością nie jest czymś, co można lekceważyć, i to z dwóch powodów:

  • czysty filtr lepiej zatrzymuje zanieczyszczenia, umożliwiając wtłaczanie świeżego powietrza;
  • zadaniem filtrów jest zwiększanie efektywności wentylacji, a zaniechanie ich wymiany może powodować problemy z całą instalacją.

 

Przedmuchiwanie rekuperatora

 

Rekuperatory działają w kilku biegach, które określają ich wydajność. Na co dzień, podczas normalnej eksploatacji, najczęściej załączany jest środkowy poziom (w zależności od urządzenia, drugi lub trzeci bieg) i to wystarcza, aby sprawnie zarządzać wymianą powietrza. Zaleca się jednak, aby minimum raz w miesiącu, na kilkadziesiąt minut, załączyć najwyższy bieg – to tzw. przedmuchiwanie rekuperatora. Dzięki temu zabiegowi można wydmuchać zanieczyszczenia, które często osiadają w rurach.

 

Czyszczenie wymiennika ciepła

 

Jedną z najważniejszych części rekuperatora jest wymiennik ciepła, dlatego utrzymanie go w dobrej kondycji stanowi priorytet. Ze względu na to, że osadza się tam kurz, tłuszcz oraz inne zabrudzenia, należy go okresowo czyścić (minimum raz do roku). Sam proces mycia nie jest trudny i  nie wymaga też używania specjalnych środków. Wystarczy ściągnąć obudowę rekuperatora i wyjąć wymiennik. Przy okazji warto wyciągnąć inne, ruchome części, jak osłony i filtry, by móc delikatnie odkurzyć wnętrze urządzenia. Następnie należy przygotować wodę z detergentem, np. zwykłym środkiem do mycia naczyń. Mycie wymiennika polega na kilkakrotnym, delikatnym zanurzeniu go w płynie, z obydwu stron. Woda powinna przedostać się do środka, bez konieczności zanurzania całego wymiennika w przygotowanym płynie (to nie jest zalecane). Na koniec wystarczy osuszyć element oraz odstawić go do całkowitego wyschnięcia (na co najmniej godzinę).

Czyszczenie rekuperatora

Czyszczenie łopatek wentylatora

 

Co jakiś czas warto przemywać także łopatki wentylatora. Zanieczyszczenia, które na nich osiadają, zwiększają opór, co prowadzi do wyższego poboru energii elektrycznej. Tak jak w przypadku wymiennika ciepła, wystarczy przeprowadzać ten zabieg raz w roku, przy okazji mycia całego urządzenia. Do wyczyszczenia łopatek wentylatora dobrze jest używać środka o działaniu odtłuszczającym, który ułatwia pozbycie się warstwy brudu.

 

Przegląd instalacji i czyszczenie kanałów wentylacyjnych

 

Zaleca się, aby raz w roku umówić wizytę fachowca, który dokona przeglądu i kontroli całej instalacji. Za pomocą specjalistycznych narzędzi sprawdzi on efektywność wentylacji, a w przypadku, gdy okaże się niższa od przewidywanej, znajdzie i od razu usunie przyczynę problemu. Fachowiec oceni również stan techniczny wszystkich elementów, a także upewni się, czy skropliny są swobodnie odprowadzane. Dodatkowo, co ok. 8 lat powinno się skontrolować kanały wentylacyjne i, w razie konieczności, przeprowadzić ich czyszczenie.

 

Regularne czyszczenie sposobem na wydłużenie żywotności rekuperatora

 

Posiadanie rekuperatora wiąże się z obowiązkami, dzięki którym można zapewnić zawsze świeże powietrze w domu lub mieszkaniu oraz przedłużyć żywotność całego systemu. To, co najważniejsze, to wymiana filtrów, którą wykonuje się co kilka miesięcy. Dodatkowo, raz w roku, warto pamiętać o dokładnym czyszczeniu instalacji – myciu wymiennika, łopatek oraz wnętrza rekuperatora. W utrzymaniu sprawności systemu pomogą też okresowe przeglądy.Opracowanie: Redakcja
Żródło: Leroy Merlin
Zdjęcia: iStock


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY